Люди Світ

Зважати й не заважати: як ковалі та релігійники у Франківську намагались домовитись

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Організатори Міжнародного фестивалю «Свято ковалів» зустрілися з представниками релігійних організацій, які звинуватили їх у пропаганді «відверто антихристиянських, магічних, окультних ідей». Зустріч відбулась у кабінеті Богдана Білика, заступника міського голови Івано-Франківська.

За ініціативи одного зі священників зустріч розпочали молитвою.

«Завдяки Святу ковалів Івано-Франківськ входить до кола європейських міст ковальського мистецтва, – каже заступник міського голови Богдан Білик. – Цього року до міського голови надійшло понад 20 звернень від релігійних громад, які побачили у девізі «Час на нашому боці» ознаки окультизму. Тож ми сьогодні маємо домовитися, щоб провести цьогоріч фестиваль на високому рівні».

Щороку запрошені ковалі кують спільну скульптуру на задану тему. І всі ці роботи прикрашають вулиці Івано-Франківська. Кілька елементів цього року встановлять біля кінотеатру «Люм’єр», а згодом влада міста планує навіть створити ковальський простір.

До теми: В Івано-Франківську фестиваль «Свято ковалів» звинуватили в окультизмі – організатори щиро здивовані (ЗАЯВИ)

З 12 країн до Франківська на фестиваль приїдуть понад 200 учасників.

«Ми вдячні, що ви підняли це питання. Коли ми взяли за основу казку Наталії Щерби про час, то не вбачали в цьому ніяких окультних підтекстів, – каже співорганізатор фестивалю Сергій Полуботько. – Ми не можемо передбачити, які саме елементи за цією тематикою створять ковалі. Так і Дерево щастя можна трактувати, як щось окультне. Але у нас завжди проходить відбір робіт з точки зору ремесла. До нас приїжджають учасники з різними віросповіданнями, і ми ніколи не ліземо їм в душу. Ми безумовно надалі будемо більш прискіпливими. Але головна наша мета – творити скульптури якісно, з любов’ю та добром».

«Не ми зібрали людей, – говорить співорганізатор фестивалю Віктор Вінтоняк. – Казка ніколи не може бути поганою для християн жодної країни. І дух і позитив фестивалю в тому, що ковалі спільно творять скульптуру. Питання символізму потребує симпозіуму релігієзнавців. А ті ярлики, які повісили на нас, – несправедливі».

Отець Олег Каськів, представник стурбованих релігійних громад, каже, що проти “Свята ковалів” не має нічого проти, адже фестиваль є окрасою, міста.

«Ніхто не проти встановлення годинника. Але є моменти, на які ми маємо іншу думку. Я б казав, хай ковалі працюють. А ми зберемося ще раз і подивимося, що вони створили. Не треба впливати на творчість, але готові елементи треба буде ще обговорити», – сказав він.

Письменник Любомир Стринаглюк додає, що до нього зверталися, як до знавця символіки.

«Ніхто не мав наміру вішати ярлики чи обмежувати свободу творчості, – каже Любомир Стринаглюк. – Питань, до Полуботька чи Вінтоняка немає, більше питань до письменниці. Наталя Щерба у 2008 році написала романи «Бути відьмою» і «Відьмин хрест». У цих книжках героїня – прикарпатська дівчина, яка стає відьмою, а на послугах у неї – чортик. У неї жанр не казки, а фентезі – тут немає чіткого розділу на позитивних і негативних героїв».

Стринаглюк додає, що Щерба наголошувала про те, що ковалі створять магічні символи.

«Щерба згадує дух часу, який посилиться у часовій вежі. А дух часу – за міфологію Хронос – пожирає своїх дітей. Є питання, чому висота вежі буде саме 6 метрів, а годинників – три. Чому замість цифр на годиннику будуть магічні символи. Треба ще поспілкуватися зі Щербою, чому вона пише про такі речі», – говорить письменник.

Білик вкотре попросив відділити магію від свята і не змішувати все в одне.

«Це не повноваження влади – обговорювати творчість письменників», – сказав він.

Слово взяла Марія Ільків, директор школи-садка імені Софії Русової.

«Ми будемо протестувати проти цього, і не боїмося, – каже Ільків. – Бог нам дав церкву. Забудьте про цей захід, якщо хочете спокою. Поміняємо пам’ятник страченим, Шевченку. І це зупинимо».

«Кожна людина має право робити те, що хоче, – каже отець Порфирій Шумило. – Але ворожіння і все негативне від інших народів брати не можна. Не наслідуйте це, бо прийде велике покарання – війна, голод. Ворожбитство зараз дуже поширене, люди йдуть до них і гинуть. Треба подивитися, до чого схилятимуть ці дії, і чи потрібно це нам. Відьомські практики приведуть покарання. Якщо хтось з ковалів до нас не приїде, то приїдуть інші, які принесуть світло. Інакше зло прийде до нас».

Білик на це попросив не розвивати тематику окультизму і відьомства.

«Ковалі куватимуть лише позитив. Прошу пропонувати, якими мають бути елементи», – сказав він.

Єпископ церкви віри Євангельських Юрій Веремій додає, що всі застереження – на добро.

«Зайдіть в психлікарню і подивіться скільки там людей, – говорить Веремій. – І причина різна. Хай буде вежа. Поставте на неї Біблію, 10 заповідей. Подивіться скільки навколо церков, ми християнське місто».

«Свято ковалів не має стосунку до відьмацтва, це мистецький захід, – підсумував Білик. – За ці роки вже, багато для церков зробив. Не розумію, для чого ви чіпаєте фестиваль до окультизму. Свято ковалів усі роки відбирає роботи за естетичністю і хистом. А книжка чи письменниця Щерба тут ні до чого».

Релігійна громада підсумувала, що вони не проти фестивалю, а проти магічних знаків.

“Тема фестивалю – час, – говорить Віктор Вінтоняк. – Для нас це символічно, бо цьогоріч святу – 15 років, ювілей. Час – тема філософська. Я не хочу дискутувати. Жоден коваль не має словесного опису елементів вежі. Вони куватимуть стріли і флюгер. Хочете організувати християнські кування – організуйте. А в нас – свято ковалів, які з’їжджаються з 12 країн. Це світський захід”.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.