Політика

Новація на півтора мільйона. Франківська облрада хоче електронної системи голосування

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Незабаром депутати місцевих рад голосуватимуть поіменно, а результати голосування будуть опубліковані на сайтах і зберігатимуться там необмежений час. В Івано-Франківській облраді всерйоз заговорили про запровадження електронної системи…

Закон вимагає

Першим про електронне голосування в облраді заговорив її голова Олександр Сич. На першому ж сесійному засіданні він напівжартома поскаржився на роботу тимчасової лічильної комісії та сказав, що роздумує над доцільністю електронного варіанту. А от під час затвердження нової редакції регламенту облради ця тема виплила вдруге. Тоді голова правової комісії Тарас Виноградник заявив, що лічильну комісію створювати не треба, адже вже через два місяці голосування у місцевих радах мусить бути поіменним.

Виноградник посилався на прийнятий парламентом закон №2016а, який зобов’язує місцеві ради приймати рішення відкритим поіменним голосуванням. Втім, закон передбачає винятки – наприклад, обрання на посаду у раді чи висловлення недовіри голові. За тим же законом, усі рішення, які приймаються поіменним голосуванням, мають одразу публікуватися на офіційному сайті ради, щоб усі охочі знали результати й позицію кожного депутата.

Директор департаменту фінансів ОДА Галина Карп повідомила, що гроші на новації вже виділені.

«В обласному бюджеті ми передбачили 1,5 млн. грн для системи електронного врядування в облраді та віддали гроші основному їх розпоряднику – Івано-Франківській обласній раді», – каже вона.

Проте голова бюджетної комісії обл­ради Микола Палійчук стверджує, що гроші для електронної системи ще не обговорювали, і чи вистачить тих 1,5 млн., він не знає.

«Я вважаю, що не потрібно витрачати багато коштів на такі потреби, але переобладнати сесійну залу треба, – говорить Палійчук. – Хоча б зробити з десяток нормальних місць для журналістів: поставити столики, зробити якісний інтернет, підвести розетки. Ймовірно, що облрада після отримання коштів оголосить тендер і вже тоді вирішиться, хто встановлюватиме програмне забезпечення для поіменного голосування».

До речі, поіменне голосування – це не обов’язково електронне. Наприклад, хтось може читати прізвища, депутати вставатимуть і оголошуватимуть свою позицію, яку треба буде занести у протокол, а його вже публікують на сайті обласної ради. Та зважаючи на те, що розгляд кількох питань інколи триває майже цілий день, постійні «переклички» стануть мукою для всіх – депутатів, журналістів, глядачів, які дивитимуться трансляцію сесії на ОТБ «Галичина»…

golosuvannia_syst

Рада мобільна

Кошторис на новації порівняно невеликий, тож можна припустити, що впровадження електронної системи голосування піде шляхом найменшого спротиву. Є кілька варіантів.

Чернігівський національний технологічний університет розробив систему електронного голосування «Mobile-RADA». Проректор вишу з наукової роботи Володимир Казимир переконує: основна перевага їхньої розробки – не треба переобладнувати сесійну залу.

«Mobile-RADA» – це бездротова система, розроблена так, аби мінімізувати витрати на її встановлення, – пояснює він. – Система не потребує переобладнання залу, підтримує голосування в різних режимах та електронний документообіг».

Суть системи «Mobile-RADA» – у відповідному програмному забезпеченні, яке встановлюють на комп’ютер та особисті планшети депутатів. Планшети обранці беруть додому, там заряджають батарею та працюють з документами.

Для зручності Казимир пропонує купувати 10-дюймові планшети з потужною батареєю, аби не підзаряджати під час засідання. За його словами, їхній університет готовий зробити електрон­не голосування в Івано-Франківській облраді як у Чернігові, де система працює вже чотири роки.

«Для Чернігівської облради встановлення «Mobile-RADA» коштувало приблизно 1,5 млн. грн. За ці гроші ми купили комп’ютери, планшети для сотні депутатів і програмне забезпечення. Але встановлення та адаптацію системи для Івано-Франківська треба обговорювати з представниками облради», – каже Володимир Казимир.

Він додає: їхньою розробкою з Прикарпаття ще ніхто не цікавився.

Якщо порахувати, що 10-дюймовий «середній» планшет коштує близько 9 тис. грн., то тільки для 84 депутатів треба 756 тис. А ще – комп’ютери, монітори, програмування, синхронізація тощо.

golosuvannia_syst2

Якщо 10-дюймовий «середній» планшет коштує близько 9 тис грн., то на 84 депутати вже треба 756 тисяч

«Віче» – дешевше, але…

Проте видається, що в Івано-Франківській облраді уже визначилися з варіантом системи електронного голосування. Найімовірніше, що це буде «Віче» – дітище хмельницького підприємства «Електросистема».

Система «Віче» складається з комп’ю­тера голови ради, великого табло, на якому відображається оперативна інформація про хід голосування та роботу ради і персональних пультів депутатів, які ще й обладнані мікрофонами. Для роботи пульта потрібна реєстрація особистої електронної картки депутата. Також необхідною умовою функціонування системи є праця сек­ретаря, який за комп’ютером слідкуватиме за роботою ради та оперативно вноситиме необхідні дані.

Представник «Електросистеми» Сергій Полторак у розмові з «Репортером» підтвердив, що вже спілкувався з представниками облради щодо встановлення системи.

«Одного разу ми навіть зустрічалися з представниками Івано-Франківська в залі Тернопільскої облради, оскільки вони подібні за будовою, та демонстрували роботу системи, – каже Полторак. – У 2015 році з Франківська дзвонили кілька разів та уточнювали можливості монтажу системи «Віче» в обласній раді».

Партнер Сергія Полторака по Івано-Франківській області Володимир Віксевич зазначив, що вони уже подали до облради приблизний кошторис встановлення системи «Віче».

«Депутатам треба було затвердити бюджет, тож ми дали свої пропозиції, – говорить Віксевич. – Приблизна вартість встановлення комп’ютерів, пультів, екрану – близько мільйона гривень».

Проте у цьому разі сесійну залу необхідно буде переобладнати. Володимир Віксевич стверджує, що для депутатів треба робити робочі місця, аби вони не сиділи «просто на кріслах» і мали змогу працювати з документами. За словами представника, система «Віче» уже рахує голоси в 11 міських радах і п’яти обласних. Проте, чи вистачить на це бюджетних коштів, – хтозна.

Також є ймовірність, що розробниками системи електронного голосування для Івано-Франківської облради можуть стати і прикарпатські фахівці. Микола Палійчук повідомив, що листи з проханням подати свої пропозиції отримали Івано-Франківський національний технічний університет нафти й газу та ІТ-спеціалісти, які розробляли програмне забезпечення для ЗНО. Та хто б не освоїв бюджетні кошти, персональна відповідальність за прийняті рішення для депутатів обласної ради уже не за горами.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.