Соціум

Дітей асфальту – до природи: як у Франківську батьки самотужки організували «Лісову школу»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

По шість годин на свіжому повітрі в будь-яку погоду, вільна гра, творчість, дослідження. Франківські батьки не стали чекати новацій від влади, а самотужки взялись організовувати цікаве й корисне дозвілля для дітей. Вони організували «Лісову школу».

І в дощ, і в сніг

Вже більше року Оксана Архипчук займається координацією «Лісової школи» в Івано-Франківську. «Якщо говорити просто, то це неформальне об’єднання батьків, які люблять природу, або хочуть, щоб їхні діти любили природу й більше часу проводили на свіжому повітрі», – розповідає Оксана.

Ідею «Лісової школи» матір двох дітей, чотирирічної Яри та дворічного Ракана, підгледіла у друзів з Європи в мережі Facebook. Каже, в США, Канаді та Західній Європі нині популярна ідея подібних лісових садочків.

«Зараз люди починають розуміти, що їхні діти дуже багато часу проводять у приміщенні. Вони втрачають зв’язок з природою. А ще це також впливає на здоров’я дітей та їх фізичний розвиток, – каже Оксана. – Коли мені довелося шукати садок для доньки, а це було влітку, то я зрозуміла, що не хочу, аби вона півдня, коли на дворі сонячно й тепло, була у приміщенні. І, власне, все почалося з того, що мені потрібна була компанія для доньки. Потім я побачили фото, які постили друзі у соцмережі з лісових садочків за кордоном. Але оскільки ні наснаги, ні сил організувати такий садочок я не мала, то вирішила, що можна спробувати хоча б щотижневі зустрічі».

Фото Оксана каже, що, приводячи дітей на «Лісову школу», батьки мають бути готові до того, що дітвора буде бабратись у багнюці чи валятися в листі

Про свою ідею жінка теж написала у Facebook. І на її подив ініціативу підтримало чимало батьків.

«Я думала, що на першу зустріч прийдуть двоє-троє моїх друзів, але прийшли 15-17 сімей, з якими я познайомилась на першому уроці, – розказує Оксана Архипчук. – Звісно, не всі з них прийшли на другу зустріч, але це показало, що батьків ця тема хвилює. Це актуальне для Франківська питання. У більшості садочків діти гуляють максимум дві години на день. І я розумію вихователів, бо ж одягнути й зібрати 20 дітей – непросте завдання. Тому «Лісова школа» – добрий спосіб погуляти з дітьми на природі».

Концепція вільної гри

Зустрічі «Лісової школи» відбуваються щосуботи. Перші уроки проходили на Вовчинецьких горах, згодом – у Дем’яному Лазі, на берегах Бистриць та у міському парку. Нині на заняття приходять від 10 до 15 сімей з дітьми від 3 до 7 років.

«Залежно від погоди ми проводимо на вулиці від чотирьох до шести годин. На природі влаштовуємо з дітьми кілька активностей. Зазвичай їх пропонують батьки, а решту часу ми дозволяємо дітям спостерігати, досліджувати ліс, гратися, – каже Оксана. – Для нас важливо, що заняття не є жорстко регламентоване, що немає чіткого розкладу. Активності від батьків для дітей є лише поштовхом, а далі вони самі придумують забавки, реалізовують власні ідеї. Для нас важлива концепція вільної гри».

Натомість існують у «Лісовій школі» і свої правила. Одне для батьків, три – для дітей.

«У нас є правило – не змушувати дитину. Наприклад, ми починаємо якусь гру, а дитина стоїть осторонь, і батьки починають її підштовхувати, мало не за руку тягнути в коло. Тому ми просимо батьків нічого від дітей не вимагати, – пояснює жінка. – А для діток правил три: не виходити за територію, на якій ми граємось, без дорослих, дбати про безпеку – як свою, так і інших – і допомагати молодшим».

Звичайне заняття в «Лісовій школі» стартує з добирання на локацію. До прикладу, влітку, коли уроки проводили на Вовчинецьких горах, то зустрічалися на зупинці і вже дорогою до галявини розглядали рослини, птахів. На самій галявині проводили руханку – співали пісеньку з вправами. Далі переходили до основної активності.

«Одного разу ми збирали найрізноманітніші листочки, кріпили на фліпчарт і вивчали їх. На річці досліджували, які речі тонуть у воді, а які ні. Взимку розфарбовували сніг. У Дем’яному Лазі шукали сліди тварин, – каже Оксана. – А далі діти самі вигадували собі заняття».

Обов’язковий фінальний елемент – вогнище. У такий спосіб дітей навчають правильно поводитися з сірниками, розпалювати та гасити вогонь. Потім підсмажують хліб або зефір і разом ласують.

Фото На останньому занятті дітвора майструвала пліт

Всі заняття безкоштовні. Основ­на умова – обов’язкова участь когось із батьків. Також батьки мають принести з собою матеріали для гри. Координуються, планують заняття – через спільноту в соцмережі.

На весну для малечі батьки вже запланували поїздку в Галицький національний парк, зустріч з львівськими орнітологами та дослідження зоряного неба з астрономічною групою Франківська.

Бо для здоров’я

У «Лісовій школі» завжди раді новим учасникам. Долучитися до подій можна через Facebook. Та головне, каже Оксана, пам’ятати про основну мету занять:

«За рік існування нашої школи я помітила, що в моїх дітей покращилося здоров’я. Тому хотіла б наголосити на тому, щоб батьки зважали на фізичний розвиток своїх дітей. Не так важливо, чи ходять діти у «Лісову школу», важливо, щоб діти більше були на свіжому повітрі. Окрім того, прогулянки в лісі чи на природі це також ще й якісно проведений час. Особливо це важливо для батьків, які багато працюють протягом тижня і мають не так багато часу для спілкування з дітьми».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.