Війна

Битва під Міцкевичем. Чим закінчиться ремонт у центрі Франківська (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Наприкінці серпня франківські комунальники розпочали капремонт вулиці Лесі Українки та площі Міцкевича. Нині там усе страшно, як на полі бою – дерева позрізали, дорогу розрили. Але в мерії обіцяють, що після реконструкції вулиці стануть «більш дружніми до людей». Що це означає людською мовою?

На одному рівні

На ремонт доріг там витратять понад 12 млн грн з міського бюджету. Розробляла проект реконструкції «Станіславська архітектурна майстерня» (фірма зареєстрована у Франківську, керівник – Станіслав Ростовцев). А от власне за ремонт взялася підрядна організація ТОВ «Шобелі Україна» (зареєстрована у П’ядиках Коломийського району, керівник і зас­новник – Іван Яжинський).

За словами директора департаменту комунальної політики та благоустрою Михайла Смушака, нині ці вулиці «сірі й непривабливі», а ще – не доступні для візочників.

«Там нема ані пандусів, ані понижень, ані зручних тротуарів, – каже Смушак. – Тому наша голов­на мета – перетворити ці вулиці на громадський простір. Вони мають відповідати всім європейським нормам, тобто, бути зручними як для пішоходів, так і для велосипедистів та автомобілістів».

Почали з демонтажу старого покриття дороги і тротуарів, а також оновлення комунікацій.

«Наразі там газовики замінюють свої мережі. Також будуть пов­ністю замінені мережі зовнішнього освітлення та водопровід, – говорить Михайло Смушак. – Ми хочемо зробити ці вулиці якісно, аби через п’ять років не довелося їх розкопувати через якісь поломки».

Після ремонту мереж профіль вулиць вирівняють, на проїжджій частині відновлять покриття із природнього каменю, а тротуари викладуть кількома видами плитки. Також обіцяють вуличні меблі й сучасне освітлення. При цьому, каже Смушак, збережуть максимум історичних елементів: ліхтарі, базальтову бруківку тощо.

Думка, яку не спитали

Хоча зі слів комунальників картинка вимальовується непогана, з такою позицією погоджуються не всі навіть у міській владі. Так, на думку досі небагатослівного начальника відділу охорони культурної спадщини, архітектора Володимира Ідака, змінювати історичну частину міста таким чином просто недопустимо, а тим більше – не погоджуючи це з громадою.

«Ні з департаментом архітектури, ні з відділом охорони культурної спадщини ці питання не узгоджувались, – говорить Ідак. – Департамент комунальної політики прийняв рішення самостійно. Особисто я вважаю, і мене підтримує дуже багато людей, що проведення таких кардинальних робіт без обговорення проекту – неприпустимо. Як би там не було, але в нас є містобудівна рада, де є купа архітекторів, які є спеціалістами у своїй справі. Не можна нехтувати думкою авторитетних людей і нищити артефакти, які дійшли до нас від наших предків».

Зокрема, йдеться про бордюрний камінь, який розділяє проїжджу частину і пішохідну. За словами Володимира Ідака, він має історичну цінність, адже виклали його ще за часів австрійської влади.

«Не вірте нікому, хто каже, що цей камінь виставлений радянської владою, – каже архітектор. – Ці бордюри витесані вручну. Вони мають певну форму, радіус, заокруглення. Вони підкреслюють усі заїзди, виїзди і таке інше. І тут просто по-хамськи, абсолютно бездумно, їх хочуть забрати. Думаю, якби львів’яни це почули, то вони б цей камінь в нас викупили, а австріяки – тим більше».

Абсолютно неприйнятним, на думку Ідака, є й те, що все зроблять на одному рівні. «Тоді ми змішаємо на купу пішоходів і автомобілі, – говорить він. – А зробити їх пов­ністю пішохідними теж неможливо, бо тоді не буде під’їздів до філармонії чи Білого дому».

Дерева з розумом

Та чи не найбільше галасу в соц­мережах і ЗМІ наробили зрізані липи. Михайло Смушак запевняє, що дерева були аварійними і могли наробити чимало шкоди. Каже, десь місяць тому зовні здорове дерево впало на автівку, припарковану біля філармонії. І щоб історія не повторилась, довелось прийняти таке непопулярне рішення.

До теми: У Франківську на площі Міцкевича комунальники зрізали близько 10 лип (ВІДЕО)

«Проект реконструкції цих вулиць передбачає зміну їх конфігурації: розширення пішохідної частини та зміна системи паркування, – розповідає Смушак. – Дерева, які там були, не відповідали проекту. Але, що важливо, перед тим, як почати роботи, ми провели їхнє обстеження і з’ясували, що більше половини потрібно різати негайно. На їх місце запланували висадити нові, їх буде вдвічі більше, ніж ми зрізали! Це не будуть маленькі саджанці, а дорослі дерева висотою 5-6 м, які висаджуватимуться спеціальною машиною».

Однак і щодо цього питання у Володимира Ідака є своя думка. Він вважає, що дерева мають бути висаджені за дендрологічним планом – це коли їх підбирають таким чином, щоб їх вигляд відповідав загальній концепції ландшафтного дизайну ділянки.

«Звісно, сквери й парки відрізняються від лісу тим, що там садять і ріжуть дерева, але робити це треба з розумом, – говорить Ідак. – А тут вирішили просто під шнурочок висадити ряд дерев, як в армії. Та люди добрі, це абсолютне нехтування принципами денд­рології щодо формування міських скверів та парків!».

На його думку, нині вся проб­лема в тому, що проект реконструкції розробляла «нікому не відома організація». Якби ж звернулися до департаменту архітектури та містобудування, то ситуа­ція була б зовсім іншою, вважає Володимир Ідак.

Якщо погода сприятиме, то франківці побачать цю ділянку оновленою до 31 грудня цього року. Хоча комунальники вже кажуть, що через дощі відстають від графіку на кілька днів.

Фото Юрія Паливоди

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.