Війна

Мінімалка вдарить по субсидіях. Хто отримає соцвиплати у наступному році

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Нещодавно міністр соціальної політики Андрій Рева заявив, що у 2018 році число українців, які отримують субсидії, зменшиться на третину. За його словами, це пов’язано з тим, що уряд підвищив мінімальні зарплати, тож доходи в людей збільшилися. Звучить серйозно – чого чекати?

Переплати за тепло – спишуть

За даними департаменту соціальної політики Івано-Франківська, на сьогодні в місті налічується 77 500 домогосподарств. З них субсидії отримують – 45 822 сім’ї.

«З політичної точки зору це є погано. Адже в нас немає монетизації субсидій і гроші з державного бюд­жету плавно перетікають у кишені олігархів, – говорить заступник директора департаменту соцполітики Руслан Зелик. – Однак всі ми знаємо, що тарифи піднімають штучно і не обґрунтовано, і це все відбивається на соціальному забезпеченні наших громадян. Тож зрозуміло, що субсидії трохи полегшують фінансове навантаження на людей».

За його словами, нині в Івано-Франківську борг держави перед тими, хто надає послуги населенню, становить понад 150 млн грн.

Оскільки опалювальний сезон вже закінчився, з 1 травня автоматично відбудеться перерахунок субсидій. Органи соціального захисту протягом двох місяців з початку нового періоду мають вирішити, хто отримуватиме субсидії влітку, та письмово повідомити про це людей.

«Багато франківців, які отримували субсидії взимку, можуть не отримати її на літній період. Але це не означає, що вони не отримають їх на наступний опалювальний сезон», – пояснює Руслан Зелик.

Важливо, що переплати за цент­ральне опалення, котрі утворилися станом на перше травня за увесь опалювальний період, спишуть повністю, а тим, хто опалює будинки і квартири газом, на рахунку залишать суму, еквівалентну 100 кубам блакитного палива (на сьогодні це – 680 грн).

Наприклад, для сім’ї, яка опалює будинок газом, на кожен квадратний метр житлової площі субсидія покриває 5,5 кубометрів газу. У будинку площею 70 квадратів це – 385 кубів на місяць. Якщо замість 385 використовувати 300, за опалювальний сезон накопичиться переплата в 4046 гривень.

Ті, кому субсидія була нарахована «заднім числом» – наприклад, у квітні з січня, і хто сумлінно сплачував за комуналку без урахування субсидії, у зв’язку з чим у них з’явилася переплата, мають право скористатися нею в будь-який час. Така переплата не повертається в бюджет, а залишається на рахунках одержувачів.

Субсидантів будуть перевіряти

Та в наступному році уряд планує на субсидіях суттєво зекономити. Так, Мінфін ініціював проведення масштабного аудиту соціальних виплат. Тобто, перевірятимуть кожного одержувача субсидії, чи має він законне право на їх отримання. Проте механізму чи методики проведення такого аудиту наразі немає.

Та в будь-якому разі людям, які подали правдиву інформацію для призначення житлової субсидії, боятися нічого. Слід лише пам’ятати, що потрібно повідомити органи соцзахисту про зміни, які сталися після отримання житлової субсидії. Наприклад, змінився склад сім’ї чи хтось із тих, хто працює, змінив місце роботи або почав працювати, чи йому було призначено пенсію. А ще в разі зменшення доходів сім’ї можна подати заяву в управління соцзахисту для перерахунку субсидій. Також слід повідомляти про покупки або набуття послуг на суму понад 50 тисяч гривень. А от про збільшення доходів повідомляти не треба – адже працівники органів соцзахисту отримують цю інформацію з Державної фіскальної служби.

«Вже у 2018 році багато мешканців нашого міста втратять субсидії через підвищення мінімальної зарплати, – говорить Зелик. – Так, люди можуть отримати субсидію на початку опалювального сезону, але вже з 1 січня буде здійснено черговий перерахунок. Насправді – це величезний об’єм роботи, який виконують наші працівники».

Також слід нагадати, що Україна взяла на себе зобов’язання монетизувати субсидії на оплату житлово-комунальних послуг до вересня 2017 року. Про це йдеться в тексті меморандуму уряду з МВФ, опублікованому на сайті Мінфіну.

Цей процес має відбутися в два етапи. Перший – на рівні підприємств, що надають послуги. Другий – на рівні споживачів. Однак, за даними міністерства соцполітики, для цього необхідно відкрити 7 млн банківських рахунків, що навряд чи вдасться зробити через технологічні труднощі. Тож монетизацію можна буде провести не раніше, ніж через 3-4 роки.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.