Соціум

У Франківську місцевого виробника підтримають МАФами

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Цьогоріч кількість точок фірмової торгівлі в Івано-Франківську планують довести до 200. У міськраді пояснюють, що це будуть не лише МАФи (тобто малі архітектурні форми), а й фірмові магазини.

Дозволи на тимчасові споруди дають, щоб підтримати місцевого виробника і соціально незахищених мешканців міста, пише Репортер.

«Днями хлібокомбінат відкрив новий магазин на Галицькій і водночас ми дали йому дозвіл на МАФ на Довженка, – пояснює заступник міського голови Богдан Білик. – Ми підтримуємо місцевого виробника і більше орієнтуємося на спальні райони, особливо це стосується соціальних продуктів: хліба, молока, м’яса.

Так бабусі по мікрорайонах ­зекономлять. Для когось це смішно, а для пенсіонера – важливо. Якщо щодня так економити гривню, ще й брати свіже, то за місяць – це вже 20-30 грн, за які в нашому ж соціальному магазині можна купити макарони чи печиво франківського виробника. І ця продукція – без націнки. А магазин несе пряму відповідальність перед покупцем».

Нині на вулицях міста і так досить багато будок, кіосків і магазинчиків. Куди подіти ті 200 торгових точок? До прикладу, в цент­рі Франківська на вулиці Короля Данила стоять поряд два хлібні МАФи, ще один молочний. А позаду, за якихось три метри – ще один хлібний магазин.

За словами заступника мера, усі МАФи очікує інвентаризація – зокрема й ті, що торгують з порушеннями чи без дозволів. Бо є, наприклад, підприємці, які беруть кілька дозволів на МАФи і передають третім особам, а ті навіть не зареєстровані і не платять жодних податків. Зовнішнім виглядом торгових будок займеться міська архітектура, а їхню функціональність та пристосованість перевірить Дежпроднагляд.

«Кожен МАФ повинен довести, що він затверджений виконкомом, що реалізовує продукцію як підприємець, – пояснює Білик. – Якщо це продукти харчування, асортимент має бути погодженим і з Дежпроднаглядом. Вони досі цих вимог не дотримуються. Продукти можуть влітку по кілька днів стояти без холодильника, а взимку – перемерзати. Тепер будемо регулювати, щоб реалізація відбувалася за всіма нормами».

У майбутньому МАФи мають бути мобільними на випадок забудови чи розширення дороги і в одному стилі. Інвентаризацію проводитиме відділ торгівлі, представники Держпроднагляду, інспекція з благоустрою та міська архітектура. Схему розміщення МАФів затвердять на сесії міської ради.

«На виконкомі ми відкинули досить багато вже існуючих МАФів, які не відповідають архетипам, – каже Богдан Білик. – Їм потрібно привести свої тимчасові споруди до належного вигляду за рекомендацією архітектури. Ми не можемо вимагати, щоб усі будки були однакові, бо комусь достатньо 7 м, а інший хоче 20. Але один стиль має бути витриманим».

Так, каже Білик, хлібокомбінат уже розробив типовий стиль для своїх фірмових кіосків, архітектура їх затвердила. Таких у місті вже є чотири. Подібні архетипи мають розробити молокозавод, м’ясокомбінат і харчосмакова фабрика.

Якщо МАФ відповідає новим вимогам зовнішнього вигляду, дозвіл дають на термін до трьох років. Якщо ж споруда потребує удосконалення – до року. Після затвердження архетипу підприємець має оформити у ЦНАПі паспорт прив’язки і привести МАФ у відповідність до вимог. На це дають півроку. Далі – повідомити у міську архітектуру про те, що вимоги паспорта виконано і знову ж звернутися до ЦНАПу – тепер для укладення договору на розміщення тимчасової споруди.

Іншого механізму підтримки місцевого виробника поки що немає, каже Білик. Адже до великих мереж супермаркетів їм потрапити важко і працювати з ними невигідно.

«У нас навіть є меморандум підписаний, але є дві проблеми, – пояснює Білик. – Перша, що жодного власника нема у Франківську, і з ними важко вести перемовини. А менеджери, які призначені тут, не відповідають за наповнення товарами наших виробників і оперативність розрахунку з ними. Тому вони часто затримують гроші на 40 днів. Коли наш хліб випечений сьогодні, а виробник гроші отримує через 40 днів, його вартість вже зовсім не та – оборотні кошти вимиваються.

Друге, ці великі супермаркети мають загальноукраїнське постачання – вони укладають угоди з одним постачальником і від нього везуть – у Тернопіль, Вінницю, Франківськ. З місцевими магазинами, як «Тростянецький», ми позитивно співпрацюємо, вони швидко розраховуються. Але їх ще теж недостатньо».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.