Історія

Легенди Станиславова. За що поляки заарештували пастора Цьоклера

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Друга світова війна почалась з того, що Німеччина напала на Польщу. Літаки Люфтваффе регулярно здійснювали нальоти на місто, бомбардували вокзал, паровозоремонтні майстерні, залізничні мости.

У Станиславові була велика німецька громада, і поляки активно шукали серед них нацистських шпигунів, пише Репортер.

Легенди Станиславова

Найпідозрілішим їм здавався керівник громади пастор Теодор Цьоклер, який опікувався численними доброчинними закладами. Він підтримував тісні стосунки з німецьким Мінфіном, листувався з Герінгом… Вже ввечері 1 вересня за пастором прийшли агенти таємної поліції. Разом з іншими німцями його тримали у слідчій тюрмі, будинок пастора і притулки обшукали, але нічого не знайшли.

Пастора випустили 17 вересня, коли під містом вже стояли «перші совіти». Вони галицьких німців не чіпали. Мало того, згідно з таємною угодою між Сталіним і Гітлером, у грудні 1939-го всіх фольксдойчів відправили до Німеччини.

Та вже після від’їзду німців енкаведисти виявили на горищі кірхи робоче місце радиста. В якості антени невідомий шпигун використовував високий шпиль храму. Цікаво, чи знав пастор Цьоклер, що творилося у нього на горищі?

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.