Історія

Легенди Станиславова. Після розстрілу

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

17 листопада 1943 року стало чорною сторінкою в історії Станиславова. Тоді під стінами синагоги німці розстріляли 27 українських пат­ріотів. Більшість із них затримали напередодні, під час облави в міському театрі, де давали оперету «Шаріка», пише Репортер.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Один угорський офіцер фотографував екзекуцію. До наших часів збереглися кілька тих страшних фото. Колись вони належали франківському колекціонеру Роману Білану й саме він звернув увагу на одне доволі дивне фото…

Бачимо розстрільну команду, яка щойно зробила свою справу та залишає місце розстрілу. Усі вони з непокритими головами, сталеві шоломи тримають у руках. Це – порушення форми одягу, яке не властиве педантичним німецьким воякам. Та й на попередніх фото солдати зображені у шоломах. Їхні обличчя опущені. До того ж вони якось залегко одягнені для листопада.

Хто були ці люди? Є інформація, що страту виконувала німецька шуцполіція, де служили багато фолькс­дойчів – місцевих німців. Деякі з них мешкали у Станиславові й, цілком можливо, знали когось із страчених. Можливо, їм було ніяково дивитися в очі рідним і близьким своїх розстріляних сусідів і вони скинули каски? А може, то був певний ритуал, коли кати ніби просили пробачення у своїх жертв.

Свідки тих подій могли б розповісти, чому німці з непокритими головами. Але де їх тепер знайдеш?

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.