Авто

Форсунки просять уваги

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

З приходом зими, вранці, прогріваючи мотор, ми раптом помічаємо якісь неприємні зміни. Двигун заводиться неохоче, є вібрація, холості оберти нестійкі. Пригадуємо, що останнім часом збільшилися витрати пального, а розгін втратив динаміку. Вердикт очевидний – форсунки просять уваги, тобто грошей і часу.

Головною та, напевно, єдиною причиною засмічення форсунок є використання неякісного палива, до складу якого входять важкі фракції. Тому рекомендуємо чистити форсунки через кожні 40 000 км пробігу. Зазвичай автовласник сподівається обійтися «малою кров’ю», тож розглянемо всі варіанти лікування – від профілактичних до кардинальних, а також переваги й недоліки кожного з них.

avroty

На ринку є маса автохімії, зокрема й засобів для очищення форсунок – сольвентів. Розраховано на додавання в пальне спецприсадок, які розчиняють відкладення, зокрема й у бензобаку. Але треба підкреслити призначення цих засобів – вони є профілактичними. Бувало, що після застосування сольвентів двигун покращував роботу, та якщо позитивних змін нема, а ви не технічний геній, тоді вам на СТО.

На автосервісі є дві основні схеми очищення форсунок за допомогою сольвенту.

Перша – без зняття з двигуна. Хімію на форсунки подає спеціальна установка. Як правило, процес проходить у три етапи:

а) двигун працює на холостих 10-15 хв., потім на 5 хв. оберти збільшують, а далі залишають його на холостих ще на 5-10 хв.

б) мотор зупиняють на 15-20 хв., щоб сольвент сильніше в’ївся у відкладення.

в) перший етап повторюють до вироблення сольвенту (зазвичай вистачає 1 л).

Переваги:

Крім форсунок, очищаються інші вузли паливної системи, не потрібне зняття форсунок.

Недоліки:

1. Після промивання треба міняти свічки (правда, не завжди – залежить від рекомендацій виробника).

2. Таким методом не можна очищати гранично забруднені форсунки.

3. Неможливо визначити продуктивність форсунок (відхилення 3-3,5 %).

Другий спосіб є більш затратним – ультразвукова чистка. Вона передбачає зняття форсунок й установку їх на стенд для перевірки пропускної здатності. Далі їх поміщають в ультразвукову ванну з миючим розчином, а після того – знову на стенд, для перевірки. За потребою процедуру повторюють 3-4 рази, допоки всі параметри не нормалізуються.

Переваги:

1. Ультразвукова чистка є сучаснішою, результат вищий.

2. Є можливість діагностування несправності та ступеню очищення форсунок. Якщо відхилення продуктивності понад 3-3,5 % – форсунка вибраковується.

Недоліки:

1. Необхідність демонтажу форсунок робить процедуру дорожчою, адже грамотно зняти й не пошкодити – майже ювелірна робота!

2. Багаторазове використання ультразвукової чистки може призвести до поломки форсунок.

3. Ймовірність неповного очищення – якщо забруднення сильне. Не допомагає навіть тривале попереднє відмочування в миючому засобі. А якщо забилася форсунка в двигуні з прямим уприскуванням пального, де розпилювач має кілька вузьких соплових отворів, то ультразвук просто не зможе їх очистити.

Загалом універсального рецепту очищення форсунок немає— кожен обирає той варіант, якому довіряє найбільше.

Втім, не можна забувати і про найгіршу ситуацію: ми все зробили – а змін на краще нема. Значить, треба міняти. Але не кваптеся, можливо, заміни потребує лише розпилювач. Саме від нього залежить якість утвореної суміші, яка впливає на витрати пального, потужність двигуна, динаміку, вихлоп.

Поцікавившись вартістю розпилювача, автовласник обов’язково запитає – може, його відреставрувати? Відповідаємо – така можливість є. Деформовані деталі розпилювача перешліфовують на спецобладнанні, дотримуючись заводських кутових і лінійних розмірів, торець корпусу також шліфують. Таким чином усі параметри роботи розпилювача приводяться в норму, а термін його служби продовжується на 80-90 %. Відновлення обходиться до 30-40 % від вартості нової деталі.

Недолік – цей метод можна застосовувати лише до розпилювача з середнім зношенням, бо інакше є небезпека зняти з поверхні голки дуже тонкий цементований або азотований шар.

Зазначимо також, що під форсунками встановлюються гумові ущільнювачі. Їх можна використовувати повторно, якщо після зняття вони збереглись у доброму стані.

Зазвичай під час чищення форсунок приділяють увагу і дросельному механізму.

Отже, найрадикальніший і найдорожчий спосіб – заміна форсунок – потрібен далеко не завжди. Ніколи не виключайте можливість ремонту. А найкраще – заправляйтеся тільки на перевірених АЗС, не нехтуйте профілактикою. Тоді вдасться уникнути ремонту форсунок аж до планової заміни.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.