Без категорії

На могилі художника перемагає світло

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

На могилі відомого івано-франківського художника Михайла Зорія, який похований на Чукалівському цвинтарі, встановили новий пам’ятник.

Як розповідає його донька Софія Зорій, вона добивалася цього роками. «Тато помер у 1995-му, – каже пані Софія. – Пам’ятник спорудили рік по смерті, кош­том міськвиконкому. Ще через рік він став кришитися, тріскатись і перекошуватися. Люди дорікали – чому могилка в такому стані?».

Але самотужки жінка нічого зробити не могла. Тож нині дуже вдячна людям, які допомогли. За її словами, фінансову та організаційну частину роботи взяв на себе депутат облради Ігор Олійник. А автором проекту є архітектор Софія Соколовська.

«Зорій – це художник, який прожив дуже строкате життя – зі світлими й темними смугами, тож і пам’ятник виконаний у двох кольорах – білому та чорному, – пояснює автор проекту. – Але у загальній композиції в кінці перемагає білий колір. Білим є хрест, від його підніжжя через чорну горизонтальну плиту йде світлий промінь, який переходить у біле поле. Тобто світло перемагає».

Сам же хрест стоїть на фоні чорної стели, яка зроблена у вигляді палітри художника. На стелі висічено три пензлі, що водночас сприймаються як запалені свічки. А ще через стелу і хрест проходить висічений колючий дріт, як символ тюрем і заслань, які пережив художник.

Варто нагадати, що Михайло Зорій – художник, який народився і помер у нашому місті. Хоча життя часто кидало його по світах – вчився у Кракові, відбував ув’язнення в кількох тюрмах СРСР – за «антирадянську діяльність».

Твори Зорія нині можна побачити в музеях, у місцевій «Просвіті», частину – у приватних колекціях. А найбільший його твір, напевно, знає кожен іванофранківець – це пам’ятник на могилі композитора Дениса Січинського в Меморіальному сквері.