Франківці потрохи переходять на індивідуальне опалення, але наважуються поки не всі. До початку опалювального сезону залишилося небагато. Тож, хто встиг, той молодець.
Як найбільше у Франківську ОСББ «Китайська стіна» першим у місті почало перехід на індивідуальне опалення цілим будинком, чому цього було не досить і що робили з тими, хто проти, Репортеру розповіла голова об’єднання Оксана Іванюк.
Епопея в чотири роки
ОСББ «Китайська стіна» на Хоткевича, 54 – це три корпуси на 13 під’їздів з 465 квартирами. Нині в окремих оселях ще триває заміна віконних конструкцій на металопластикові, у третьому корпусі кипить робота з утеплення стін. А от переведення мешканців на індивідуальне опалення завершили ще минулого року.
Перехід почали у 2017 з другого корпусу, бо він лише на два під’їзди, це 71 квартира. Тоді відмовитися від централізованого опалення можна було лише зі 100 % згодою мешканців і другий корпус цю згоду мав. Наступного року на індивідуальне перейшов перший корпус. А третій чекав найдовше, поки не прийняли закон, що достатньо згоди 2/3 мешканців. 2020 року автономку отримали і мешканці третього корпусу.
«Ми щороку реалізуємо якийсь великий проєкт, – розповідає голова ОСББ «Китайська стіна» Оксана Іванюк. – У 2019 зробили утеплення двопід’їздного корпусу через програму «Теплі кредити». Минулоріч перейшов на автономне третій корпус, а цього року ми його утеплюємо. Перший корпус піде на утеплення навесні, й так плануємо завершити цю епопею».
Правління ОСББ повністю організувало і контролювало перехід на індивідуальне опалення – мешканці в газконтору не ходили. Однак, тепер правила вже змінилися.
Тоді у місті не було досвіду переводу на автономку цілого будинку, але й великих черг з охочих не було теж.
1 серпня мешканці прийняли рішення про відключення будинку від централізованого опалення, а 25 жовтня вже повністю завершили перехід на індивідуальне.
«Було, що й ми не знали, як вчинити, і в газконторі не знали теж. Ми стали першопрохідцями. І з нами вони напрацьовували перші схеми, – говорить Оксана Іванюк. – Коли минулого року робили третій корпус, то було відчутно, що газконтора вже налагодила роботу. Але було й надзвичайно складно: будинків тепер багато, кількість робітників і бригад обмежена, а хочуть усі та одразу».
З автономкою люди почали економити, але після першої зими у квартирах, які не прогрівалися, з’являлася пліснява. Тому наступним етапом стало утеплення. Першим утеплили другий корпус за програмою «Теплі кредити». Проєкт коштував 2,8 млн грн, з них кредитних було 2,5 млн.
«Це були великі витрати, але люди погодилися. Таких, які б не платили, не було. Кожен тягнув свою суму. У поодиноких випадках домовлялися з фірмами на довше розтермінування. Для п’яти квартир, які ще досі сплачують, нарахування за утеплення були по 500 грн в літній період і 300 – в зимовий. Загальні суми були від 15 000 до 30 000 грн, залежно від площі, – каже голова ОСББ. – У квартирах, які були захищені іншими квартирами, економія після утеплення склала до 50 %, а в крайніх квартирах – до 40 %. Крім того, плісняви немає, стан будинку покращився візуально. І шви міжпанельні тепер захищені, а раніше під час косих дощів де-не-де вони протікали».
Платили не всі
При переході на індивідуальне опалення були квартири, які того ж року не ставили котел. Таких просили долучитися до виготовлення документації, бо ОСББ робило проєкти всім централізовано.
«Коли ми стартували, вартість виготовлення документації була 800 грн. В другий етап це вже вартувало 1500, а минулого року – понад 3000 грн. Ми просили людей виготовити собі документи, а коли буде потрібно, перепогодити їх через газконтору, – говорить Оксана Іванюк. – Якщо квартира не оплачувала роботи, тоді її долю платили сусіди по стояку, але домовлялися: коли захочеш індивідуальне, треба буде повернути гроші».
Усі відомості з прізвищами та оплаченими сумами зберігаються. Якщо людина нині вирішує робити автономку, в ОСББ піднімають папери, і вона повертає гроші сусідам.
Аби охопити весь будинок, обирали відповідальних за стояки. Відтак Оксана Іванюк працювала з представниками, а ті вже доводили інформацію до сусідів. І між собою вирішували, як розподілити платежі.
«Я ніколи суми між квартирами не розділяла, була загальна відомість на кожен стояк. Дев’ять квартир завжди зможуть домовитися, а в межах будинку це нереально, – пояснює Іванюк. – Проблеми були лише на стояках, де частина вже мала автономне: на заміну стояка вони погоджувались, а на заміну фасадної труби – ні».
Були люди, які погоджувалися на загальні платежі, а у своїй квартирі вже нічого не робили.
Наприклад, ще чотири квартири, які минулого року не мали змоги, цьогоріч доробляють автономне опалення. Минулої зими вони обігрівалися електрикою. Аби не було перевантажень на будинкові мережі й не згорів кабель, максимальне споживання квартири не може перевищувати 5 кВт.
«Правління прийняло рішення і ми встановили проміжні обмежуючі автомати – в разі перевищення 5 кВт їм вибиває світло, – говорить голова. – З 215 квартир лише 10 чи 12 не перейшли на індивідуальне опалення. Чотири з них переходять на газове цього року. Решта ще на електриці, але ми спимо спокійно, бо знаємо, що зловживань за рахунок будинкових мереж не буде».
Інших людей не буває
Досвід «Китайської стіни» нині переймають й інші ОСББ – запрошують на збори, питають, що за чим робити та яких помилок уникати. Оксана Іванок виділяє три основні моменти, які допоможуть співвласникам квартир пройти перехід на автономку менш болісно:
«По-перше, це недешевий процес. В середньому трикімнатна квартира минулого року обходилася в 50-60 тисяч, двокімнатна – 45-50, залежно від котла, радіаторів.
По-друге, на це потрібен час. Є досвід, коли будинок відключали в осінній період, люди в хатах поставили котли й радіатори і думали, що якось воно буде. А на зиму залишалися без опалення, бо котел і батареї – це нуль, якщо немає документації і відповідних робіт.
Тому треба з розумом підходити до процесу і, якщо є вже дозвіл, то це ще не означає бігти й відключати будинок. Коли приходить вересень-жовтень, в усій хаті стає холодно, а є малі діти чи лежачі хворі, перетерпіти – складно. І якщо всі сядуть на електрику, можуть виникнути проблеми з електричними мережами.
По-третє, важливо організувати процес, визначити відповідальних. Розраховувати, що кожна людина сама за це подбає, – неправильно.
Часто на зборах нам кажуть: вам добре, бо у вас люди інші. Людей інших не буває. Є відсоток тих, яким завжди буде нецікаво, але цей відсоток незначний. Треба з людьми постійно працювати. Якщо людям говорити і пояснювати, то вас зрозуміють».
Авторка: Ольга Суровська
Comments are closed.