Соціум

Благодійники зійшлися на стометрівці

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У неділю, 20 липня, в Івано-Франківську поконфліктували дві організації – активісти дитячо-юнацької студії енергетиків, якими керує психолог Наталія Чаплинська, та волонтери БФ «Фонд добрих людей».

fn2

Діти зі студії енергетиків були неприємно здивовані конфліктом

Якщо перших у місті знають добре, то про других нічого не відомо. Та й благодійники у нас ще не воювали…

А ви хто?

Як це було? Юні енергетики збирали у центрі міста гроші на допомогу українським військовим. До них підійшли двоє представників «Фонду добрих людей» (ФДЛ) з претензіями, що документів у малих нема, отже гроші діти збирають не для армії, а для себе.

Керівник студії Наталія Чаплинська викликала міліцію. Одразу прийшов і юрист фонду, як потім виявилося, він же – керівник ФДЛ у Франківську Тарас Озарків. Вияснили, що волонтери не мають права ні в кого перевіряти документи, та й розійшлися.

Нагадаємо, що студія енергетиків діє при громадській організації «Центр допомоги «Людина», ним керує Наталя Чаплинська.

«Це юридично зареєстрована організація, у статуті є розділ «благодійна допомога», – каже Чаплинська. – Ми час від часу збираємо кошти. Усе прозоро. А що це за благодійна організація, невідомо. Я запитувала, чи мають вони документи, вони агресивно відповідали, що все у них є. Вже назавтра я була в ОДА та міськвиконкомі. Така цікава ситуація, бо, за законом, вони ніби мають право збирати кошти, але хто вони, звідки – ніхто не знає. Закон настільки недосконалий, що врегулювання цих питань немає, тому й роблять, що хочуть. Від громадської організації я буду писати заяву до прокуратури».

Після недільного галасу, у вівторок, 22 липня, на оперативній нараді заступник міського голови Михайло Верес запропонував, аби всі благодійні організації, які збирають кошти на будь-які потреби, повідомляли про свою діяльність у міськвиконком. Аби уникнути непорозумінь.

Ні, не чули

Отож, що то за ФДЛ? За словами Віталія Сабана, засновника відомого на Прикарпатті благодійного фонду «Ти – Ангел», він чує вперше.

«Благодійні організації знаються між собою, – говорить Віталій. – Є такі, з якими ми тісно співпрацюємо, з іншими – опосередковано. Але всі знайомі, маємо дружні стосунки. Про те, що такий фонд є в Івано-Франківську, я не знав».

Також не чули про ФДЛ і столичні благодійники, наприклад, Лариса Лавренюк з Фонду допомоги онко­хворим дітям «Краб».

А от в інтернеті про ФДЛ інформації достатньо. Позитивну знайшли тільки на їхньому ж сайті, а негативну – у ЗМІ Харкова, Житомира, інших міст. Але розбиратися будемо саме з франківськими.

fn1

На сайті «Фонду добрих людей» є представництво в Івано-Франківську. Керівник – Степан Стурко, є мобільний номер. Телефонуємо кілька разів, нарешті відповідає. Каже, знайшов «офіційну» роботу, але поділився контактами нового керівника – Тараса Озарківа.

А той каже, що зараз у відрядженні, зустрітися не може. Але телефоном спілкуватися готовий.

«Наш фонд зареєстрований 1 березня 2013 року в Харкові, – розповідає Озарків. – Він працює по всій Україні, має 15 філій у різних містах. Наші волонтери збирають кошти на допомогу дітям. Загалом за рік фонд перерахував 1 млн. 400 тис грн. В Івано-Франківську працюємо близько семи місяців. Зібрали 94 тис. грн. і допомогли 20 дітям».

Про те, чому в Івано-Франківську ніхто про них не знає, говорить, що часто мінялося керівництво, і взагалі, він тут лише два тижні. Про себе Озарків розповідає, що родом з Тернополя, має власний бізнес, помічник депутата міськради. Останній рік жив у Львові, налагоджував там роботу фонду, зараз його закріпили за Франківськом.

ФДЛ орендує офіс на Дністровській, 45 (на центральному ринку) – як запевняє Тарас Озарків, за кошти підприємців, не франківських. За його ж словами, при фонді є сім волонтерів, які збирають гроші по вулицях Незалежності, Бачинського, Міцкевича, Дністровській, Вічевому майдані, Грушевського, Галицькій, Ринок. І з коштів тих же підприємців волонтерам нараховують компенсації за витрачений час – до 300 грн. за кілька днів на тиждень.

Озарків погоджується, що є чимало недобросовісних волонтерів, але за своїх відповідає – мовляв, усі вони у синій формі та з написом «Фонд доб­рих людей».

Документи є, а логіки нема

За словами заступника керівника відділу внутрішньої політики міськ­виконкому Олександри Стефанишин, від ФДЛ їм надійшла заява про акції зі збору коштів з 17 червня цього року по 17 червня 2015-го.

«У понеділок ми видзвонили їхнього керівника в Івано-Франківську і до кінця дня він приніс документи, – розповідає Стефанишин. – Він приніс свідоцтво про державну реєстрацію, довіреність на людину, яка працює в Івано-Франківську, але документ ще оформлений на колишнього керівника – Стурка. Також є документ, який дозволяє проводити благочинну діяльність на території України, тобто для цього у них є всі документи».

Ще Олександра Стефанишин додає, на днях Тарас Озарків пообіцяв принести ще й документи про фінансову діяльність. Це все мають передати з центрального офісу з Харкова.

З юридичного боку, за словами першого заступника начальника Головного управління юстиції в області Володимира Ковальчука, цей фонд зареєстрований у Харкові як місцевий, тобто за логікою він мав би діяти лише у Харківській області.

«Вони зробили якусь нотаріальну довіреність, що можуть збирати кошти по всій Україні, але це під питанням, – говорить Ковальчук. – Але хтось їм це зробив, напевно, в Харкові».

Є ще один важливий момент, каже Володимир Ковальчук, фонд повинен звітувати про те, куди йдуть зібрані кошти.

«Це обов’язкова звітність, – говорить він. – Таку річ може перевіряти будь-яка фінансова інспекція, якщо доручення дасть міліція».

Від редакції

Дивний «наїзд» від ФДЛ може свідчити про одне – ці люди вважають наше місто ринком, на який зазіхнули конкуренти. Благодійністю тут і не пахне. «Репортер» вимагає від міської влади перевірити діяльність усіх благодійників у Івано-Франківську. Зокрема з’ясувати, чиї волонтери зі скриньками збирають гроші у водіїв на перехрестях чи ходять салонами автобусів? Вважаємо, що подібна методика відбиває в людей бажання жертвувати свої часто геть не зайві гроші на добрі справи та й узагалі – шкодить самому поняттю «благодійність».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.