Люди Статті

Чиновники на роверах. Чому працівники франківської міськради відмовляються від автівок

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
З 1 січня Руслан Марцінків обіцяв доплати працівникам, які їздитимуть на роботу на велосипедах. У Франківську чиновники на роверах і справді трапляються. І не лише під час «чорних п’ятниць».

«Репортер» розшукав найактивніших.

велосипед ровер

Фото: пресслужба міського голови

Мобільно і економно

Директор департаменту з благоустрою Ігор Сенчук живе за мостом на Пасічну. Добиратися велосипедом на роботу йому найшвидше – лише 5-10 хв. В негоду користується громадським транспортом, але сніг, каже, велосипеду не перешкода.

«Ми маємо ще п’ять службових велосипедів, які використовуємо в роботі. В основному для технічного нагляду на об’єктах, деколи користуються проєктанти, – говорить Сенчук. – Це дуже зручно, мобільно і економно, бо не треба бензину. Поїхати на БАМ, а звідти на Пасічну набагато швидше ровером, ніж машиною. А з приєднанням сіл інженери їдуть на велосипедах в Хриплин, Драгомирчани. Веломобільність вже всі оцінили».

Робочими велосипедами працівники департаменту користуються вже більше шести років, відколи взялися за розвиток велосипедної інфраструктури в місті.

Спочатку мали в користуванні три ровери, недавно докупили ще два. Їздять на роботу на велосипедах і підлег­лі Сенчука. Біля департаменту є велопарковки і можна завозити велосипед всередину, якщо дощ.

«Першопричина, яка заважає людям пересісти на ровери, це безпека – потрібні окремі велодоріжки. Зараз ми проєктуємо велодоріжку на Надрічній від залізничного переїзду до Вовчинецької. Буде такий робочо-рекреаційний маршрут. Він дозволить їздити велосипедами з Пасічної на Каскад і з Каскаду на озеро, – каже Ігор Сенчук. – Ще одна проблема – великий відсоток крадіжок. Якщо ровер вкрали, то пересісти на інший – затратно для бюджету сім’ї. Тому важливо, коли на роботі є місце для зберігання велосипедів».

З пробки на велосипед

Добирається з мікрорайону Пасічна і заступник директора департаменту інфраструктури, житлової та комунальної політики Назарій Рогів. Велосипед для нього – найшвидший вид транспорту. Особливо влітку. За негоди користується громадським транспортом. Але дощовик у рюкзаку є завжди.

«Я часто чергую поїздки ровером та громадським транспортом. Але поки муніципальні тролейбуси та автобуси стоять у заторах разом із загальним потоком автомобілів, то вони, ясна річ, програють двоколісним у швидкості. Тому мотивація в мене надзвичайно проста, можна навіть сказати – банальна», – говорить Рогів.

Після декількох років перерви департамент інфраструктури, житлової та комунальної політики відновив роботу з проєктування інфраструктури, дружньої до громадського транспорту. Невдовзі на вулицях Івано-Франківська знову почнуть з’являтись елементи правильної дорожньої інфраструктури. Це – виділені смуги для руху громадського транспорту, надання переваги для проїзду громадського транспорту на складних перехрестях тощо.

До теми: Багато парковок, мало доріжок. Чи є Франківськ зручним для велосипедистів

«Франківськ надзвичайно сприятливе місто для велосипеда на кожен день. Місто компактне. Середня відстань для поїздок на велосипеді цілком доступна навіть для початківців, – каже Назарій Рогів. – Також, Франківськ рівнинний та практично позбавлений серйозних перепадів рельєфу, що теж робить велосипед максимально доступним для користування. А мінуси? Навіть не знаю… Хіба що велосипедів у місцевих крамницях не вистачить для всіх».

велосипед рогів

Начальник управління інфраструктурної політики Мирослав Федорків теж живе на Пасічній, у віддаленій її частині – біля автостанції. Каже, цей напрям славиться своїми заторами, тож просто немає іншого виходу як їздити велосипедом, аби дістатися на роботу вчасно.

Читайте також: Франція на роверах. Як франківці проїхали 1200 км за 90 годин (ФОТО)

«Я вирішив їздити ровером, коли стояв на Дністровській в пробці 20 хвилин і дивився, як мене обганяють велосипедисти. Машину віддав одному з родичів. Необхідність їздити велосипедом на роботу зробила мене велоактивістом. Я долучився до Ігоря Сенчука і Назарія Рогіва, коли вони почали просувати розвиток велоінфраструктури в місті ще в 2014 році, – говорить Федорків. – Буває в кінці робочого дня після снігопаду водії не можуть виїхати, то мені доводилось їм допомагати вирулити зі снігової пастки. Ось така іронія».

Не їздить Мирослав автівкою вже вісім років. Тепер дістатися з окраїни міста до цент­ру може за 15 хв. Їздить велосипедом цілий рік. Каже, взимку це ще вигідніше, бо стояти на зупинці і чекати автобус чи тролейбус – холодно, ще й ноги намочити можна. А на ровері, попри стереотипи, тепло – нагріваєшся за перші 3 хв їзди. Єдине, що рукавички потрібні, аби пальці не відмерзали. Коли під ногами снігова каша, їхати велосипедом важко, але це лише кілька днів, поки сніг розчистять чи він втрамбується.

Попит росте

«Це не про здоров’я чи екологію. Люди їздять на велосипедах, бо так простіше і швидше. Останнім часом кількість велосипедистів збільшилася в рази, – розповідає Мирослав Федорків. – Якщо колись на парковці біля входу у виконком було два-три велосипеди, то тепер я бачив і по 14, хоча там є місце лише для 12. Також дехто прив’язував велосипеди на нульовому поверсі чи з чорного ходу. Тепер на автомобільній стоянці, з боку міської ради, встановили закриту велопарковку. Зі службових велосипедів, думаю, все і почалося. Спершу люди скептично ставилися до їзди на велосипеді по роботі, а спробуй зараз забери службовий велосипед».

велосипед ровер федорків

За словами начальника адміністративно-господарського управління Олега Хімія, у міській раді є загалом 45-50 людей, які користуються велосипедами. І серед них є ті, хто їздить велосипедами взимку та влітку без будь-яких розпоряджень та доплат.

До теми: Чому обирають ровер або Три велоісторії з Івано-Франківська (ФОТО)

Каже, премій за доїзд на роботу велосипедом як таких нема, є загальна графа «за виконання доручень міського голови». Тож кому саме доплачували за велосипед, невідомо.

«Стимулювали працівників безпосередньо керівники підрозділів за виконання доручень міського голови. В тому числі і за велосипед, – каже Хімій. – Ми навіть зробили велопарковку у виконавчому комітеті. Працівники десь переживали за велосипеди, бо є проблема з безпекою – велосипеди крадуть і потім їх не знаходять».

Сучасною закритою велопарковкою біля білої хати наразі можуть користуватися лише працівники виконкому. Доступ до неї вони мають через електронний чіп на посвідченнях і можуть не переживати за свій двоколісний транспорт.

Тенденція таки хороша, бо що більше чиновників сяде на велосипеди, то ближчими до них будуть проблеми пішоходів, роверистів, матерів з візочками та людей з інвалідністю.

Авторка: Ольга Суровська

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.