Люди Статті Фото

Мікрозелень – макрокористь. Франківець Остап Василюк вирощує понад 10 видів смачних рослин (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Франківець Остап Василюк займається вирощуванням понад 10 видів мікрозелені. Це такі невеличкі паростки з максимальним вмістом корисних речовин. Останні роки паростки соняха, гороху, редиски, гірчиці та іншого дуже полюбилися франківцям, які дбають про своє здоров’я.

Остап за фахом медик, тому впевнено каже, що користь таки є, пише Репортер.

Усе через космонавтів

Близько року тому Остап Василюк з товаришем відкрили власну справу «Organica. Microgreen» і вирощують зелень. А роблять це в просторому приміщенні на вулиці Української дивізії. Тут усе дуже чисто, чітко й серйозно, як у лабораторії. Тут спеціальна температура, вологість.

Більшу частину приміщення займають стелажі, на яких тягнеться вгору від спеціальних ламп різна зелень. Щось от-от почне проростати, щось уже готове до збору.

Читайте також:

Медом єдиним. Як пасічник з Франківська доробився до мільйонера (ФОТО)

Остап саме бере з полиць паростки гороху, які вже добряче проросли. На ньому дов­гий фартух і рукавиці. Кладе контейнери з рослинами на довгий стіл біля ваг і зрізає рівненько. Складає зрізане у чисті контейнери, зважує.

Каже, з дитинства любив займатися рослинами, що йому це завжди було цікаво. Нині він медик за освітою, але фермер за покликанням. Завершив навчання, навіть отримав ліцензію лікаря, але далі не пішов, бо зрозумів, що поки не готовий або ще не час. Каже, таке буває у молодих лікарів.

Тому зайнявся тим, що більше до душі.

 

«Це взагалі називається сіті-фермерство чи вертикальне фермерство, коли ферма в межах міста, вона доступна в плані логістики, є можливість швидко завезти продукцію клієнту, – пояснює Остап. – А популярність на мікрозелень пішла з США – від космонавтів. Американські вчені шукали альтернативу їжі для них, мовляв, чим би можна було замінити стандартні продуктові набори. Так дійшли до мікрогріну, але не могли запровадити, бо малі терміни придатності. Хоч проводилися дослідження і доказана їхня користь, але так до кінця й не вдалося це реалізувати».

Натомість, мікрозелень набула чималої популярності у ресторанному бізнесі та серед споживачів. Останніми роками ця мода дійшла й до нас.

Капризний сонях

Остап каже, як і всі, на початках вчилися на своїх помилках, експериментували, досліджували. Згадує, що зразу ж почали вирощувати сім видів зелені. Найбільше проблем було з соняхом. Не могли зрозуміти, що він хоче. Багато читали, дивилися відео. Нині це його найулюбленіша рослина.

«Соняшник сам по собі дуже брудна культура, – говорить Василюк. – У нього пориста шкарлупа й, поки він росте, туди потрапляє багато бактерій, грибок. Треба знайти правильний сорт. Довго шукали і знайшли. Наша продукція має сертифікат якості, дотримані всі технічні умови виробництва. Насіння використовуємо голландських, польських та українських виробників – без жодної хімічної обробки».

Читайте:

Колумбія смакує кавою. Пригоди прикарпатців у Південній Америці (ФОТО)

А найлегше, за словами Остапа, вирощується горох, бо непримхливий і йому не треба особливого світла.

Зараз на стелажах майже нічого нема, бо перед вихідними спілу продукцію забрали ресторани. Крім того, за словами Остапа, зараз у них не сезон. На осінь, зиму та весну буде значно більший асортимент і обсяг.

На літо вирішили садити тільки горох, сонях і редиску, бо найбільш популярні серед клієнтів і добре зберігаються. Ціна – 35 грн за 50 грам.

«Горох і сонях до двох тижнів може зберігатися у холодильниках, редиска – до тижня. – розказує Остап Василюк. – Це з власного досвіду. Зелень додають у салати, до бутербродів, до основних страв. Кому що подобається. Паростки соняху дуже класно додавати до пасти. Курка, сир, вершки і в кінці паростки соняха – маєте повноцінну страву. Сонях, до речі, багатий на білки. Надає відразу кілька лікувальних ефектів: імуномодулюючий, тонізуючий, омолоджуючий, очисний».

Ще розказує, дуже любить горох, але вирощений без світла. Якщо його поставити у зовсім темну кімнату і просто поливати, то в нього буде тоненьке стебло, набагато м’якіше та соковитіше.

Їстівні квіти

Щодо корисних властивостей гороху, то він допомагає захистити імунну систему. Також, за словами Василюка, запобігає дефіциту заліза, а отже і анемії. За допомогою фітоестрогенів має здатність знижувати ризик раку молочної залози, серцевих захворювань та остеопорозу.

А редис – ідеальна їжа для схуднення, пришвидшує обмін речовин в організмі людини, сприяє зміцненню імунітету та серцево-судинного здоров’я.

Люцерна також сприяє схудненню, зміцненню кісткової тканини, знижує холестерин у крові та допомагає покращити зір.

«Капуста фіолетова – містить рекордну кількість вітаміну А і С, – пояснює Василюк. – Підвищує стійкість організму до сезонних захворювань. Гірчиця завдяки високому рівню антиоксидантів полегшує симптоми вірусних інфекцій, сприяє детоксикації організму, має протизапальні властивості. Буряк добре впливає на травлення та має тонізуючий ефект».

Амарант (щириця) сприяє детоксикації організму, приводить в норму артеріальний тиск, допомагає омолодженню клітин. Рукола також прискорює обмін речовин, а ще сприяє зниженню холестерину та підвищує рівень гемоглобіну.

«Крес-салат – дуже класна штука. І корисно для жінок, бо позитивно впливає на репродуктивну функцію, – говорить Остап. – Він має цікавий смак з гостринкою і ніби віддає копченим».

А ще тут вирощують квіти, які можна їсти. От, уже висадили 70 саджанців віоли або ж в народі – братчики. Їх, виявляється, можна їсти.

«Настурція – на грядках всюди росте, на клумбах, і її також можна їсти, – запевняє Василюк. – З цих квітів і варення роблять. Загалом в Україні є близько 50 видів квітів, які можна їсти».

За словами Остапа Василюка, франківці стають свідомішими, більше переймаються своїм здоров’ям, а також якістю того, що мають в тарілці.

Авторка: Світлана Лелик
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.