Війна Статті

Злодії працюють швидко. Як франківцям вберегти гаманець у набитій маршрутці

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Карантин послабили, тож маршрутки у Франківську знову переповнені. Пасажирів побільшало ще й перед святами.

Плюс великі куртки й сутінки в салоні вже після обіду – і виходять ідеальні умови для злодіїв вкрасти гаманець або телефон, пише Репортер.

depositphotos
Працюють за схемою

Франківка Іванна Габльовська розповідає, як її ледве не пограбували у маршрутці. Вона їхала зі співбесіди на роботу і тримала в руках сумочку-клатч. Маршрутка була переповнена. На одній із зупинок зайшов чоловік з курткою в руках, хоч у той день надворі було жарко.

«Раптом я відчула, як сумочку зверху хтось штовхнув. Опустила очі – а замок вже розсунений, – розповідає Іванна. – Чоловік швидко забрав руку від сумки. Але так подивився на мене, що я не ризикнула піднімати шум. Вийшов на найближчій зупинці. Водій одразу голосно запитав, чи ні в кого нічого не вкрали, бо той чоловік, напевно, злодій. Я сказала, що спробував, і одразу всі взялися перевіряти свої сумки».

Перед святами багато злодіїв не лише у транспорті. Аліна Свистак йшла за продуктами, гроші тримала в руці. Поки вибирала товар у магазині, гроші поклала в кишеню. Каже, вже за секунду їх не стало.

Читайте: Від вакцини болять ноги. Як працюють центри вакцинації у Франківську (ФОТО)

«Тоді пішло дві зарплати, – зіт­хає Аліна. – А от на Пасічній колись такі злодюги працювали за схемою. Зранку підходять до зупинки. Один у спортивному костюмі з курткою на руці, а другий одягнений у класичний чорний костюм і лакові туфлі. Ці двоє чекають, щоб усі зайшли, а потім пхаються також і там «чистять» кишені. Так і катаються цілий день».

У Світлани Бакун не раз намагалися витягнути гаманець у транспорті. А ще жінка кілька раз була свідком, як злодії намагалися розкрити сумку в інших пасажирів.

«Я бачила, як зайшли двоє молодих людей. Маршрутка була повна, погода дощова, – розповідає пані Світлана. – Один чоловік стояв нижче на сходинку і тихенько намагався з іншого боку залізти жінці в сумку, поки вона передавала за проїзд. Я це бачила, бо сиділа спереду. У них був такий вигляд, що кричати було страшно. Тож я просто легенько штовх­нула пасажирку та сказала, щоб та дивилася за сумкою».

За словами жінки, останнім часом вона часто бачить підозрілих чоловіків, коли їде в маршрутці. Найчастіше – у № 28. За її спостереженнями, переважно злодії «працюють» спереду салону. Поки людина слідкує, щоб водій дав їй решту, вони тиснуть, створюють враження сильного скупчення. Тоді один витягує з сумки гаманець і передає напарнику.

«Як правило, вони заходять у повні автобуси, проїжджають одну чи дві зупинки і швидко виходять. Останнім часом я часто бачила підозрілих чоловіків, які проїжджали одну зупинку, потім виходили і поверталися назад, – каже Бакун. – Кілька років тому, коли мене намагалися пограбувати, я вчасно це побачила. Злодій поводився агресивно, обзивав мене, а тоді вийшов на наступній зупинці. Шарпати і тримати його не будеш: вони, як правило, великі, здорові, що жінка проти них?».

Тонке мистецтво

За словами заступника начальника франківського районного управління поліції Віталія Глоби, кишенькові злодії, як правило, працюють в години пік. Тобто, коли люди їдуть на роботу чи з роботи: з 08:00 до 10:00 і з 16:00 до 19:00. Найбільше їх у центрі міста, на вузлових зупинках, де люди роблять пересадки з одного маршруту на інший. А також – біля вокзалів.

«Кишенькові злодії, так звані «щипачі», зазвичай спеціалізуються тільки на цьому, – говорить Віталій Глоба. – Бо це тонке мистецт­во – непомітно залізти в сумку чи кишеню. Ці навички відточуються роками. Як правило, такі злочинці не грабують квартир і не беруть участь у розбої».

За його словами, перед святами кишенькових злодіїв у місті більшає, бо на Прикарпаття приїжд­жають туристи з готівкою. А ще – повертаються додому заробітчани.

Є місцеві злодії, а є й приїжджі – як жінки, так і чоловіки. Часто вони вже були судимі за кишенькові крадіжки. Тут працюють по кілька днів, а потім повертаються додому.

Читайте: Ламають згори. Чому на Прикарпатті хочуть закрити прибуткове державне підприємство

Можуть працювати наодинці, або по двоє чи по троє.

«Один обирає жертву, підштовхує, створює тиск на людину або сумку. Чи прикриває її пакетом, папкою. А інший в той час швидко витягує гаманець, – розповідає Віталій Глоба. – Щоб сумки різали, ми давно не бачили. Часто гроші витягують, а гаманець одразу викидають. Далі, як правило, злодії залишають місце події, а повертаються на наступний день. Або після великої здобичі – 10-20 тис грн – можуть переїхати в інше місто».

За словами Глоби, статистики саме кишенькових крадіжок окремо не ведуть. Наприклад, минулого тижня у франківське відділення поліції надійшли три повідомлення про подібні випадки. По двох знайшли винуватця – мешканця Калуша, якого вже затримували за кишенькові крадіжки у кількох містах.

«Наші оперативники зазвичай працюють у цивільному, – розповідає поліцейський. – Кваліфікований поліцейський може розпізнати злодіїв. Вони проїжджають дві зупинки, а потім, коли бачать, що жертви немає, повертаються назад і чекають на інший автобус».

Кишенькові крадіжки, згідно із законодавством, не вважаються тяжким злочином. За частиною 1 статті 185 Кримінального кодексу, якщо на крадіжці затримали вперше, то можуть оштрафувати від 850 до 1700 грн, призначити громадські роботи від 80 до 240 годин, виправні роботи до двох місяців, арешт до шести місяців або позбавлення волі до трьох місяців. Якщо затримали повторно або якщо була змова кількох людей, то світить арешт від трьох до шести місяців, обмеження або позбавлення волі до п’яти років.

Допомагають відеокамери

У поліції намагаються спів­працювати з перевізниками. Зокрема, у комунальних автобусах зараз встановили відеокамери – на передньому й задньому склі, а також у салоні. Це полегшує пошук злочинців. У приватних маршрутках таке поки що – мрія.

«Проблема ще з тим, щоб довести, що ця людина вчинила крадіжку, – говорить Віталій Глоба. – Навіть, якщо ми володіємо інформацією, що вона вчинила цей злочин, як правило, довести його в суді практично неможливо. Тож, якщо людина в маршрутці побачила злодія, який намагається когось пограбувати, треба не соромитися й одразу піднімати галас. Тоді велика кількість людей зверне на злодія увагу, тож можна буде зробити портрет. Потім їхні свідчення допоможуть притягнути особу до кримінальної відповідальності».

Якщо помітили, що гаманець чи телефон вкрали, в поліції радять не залишати місце події та викликати «102». А також – записати номерний знак або ідентифікуючий номер транспортного засобу.

«Якщо є можливість, треба взяти номер водія. Потім вийти, викликати поліцію, – говорить Глоба. – Тоді приїде слідчо-оперативна група, визначиться з алгоритмом подальших дій, доповість черговому. Черговий поінформує різні галузеві служби і протягом 20-30 хвилин можна буде направити оперативних працівників».

Злодії у відпустки не ходять. На які квартири у Франківську найчастіше зазіхають домушники

Будьмо пильними

Отже, базуючись на власному досвіді, а також на досвіді наших читачів та порадах поліції, «Репортер» зібрав кілька порад:

  1. Не носіть у гаманці багато готівки. Більші суми можна сховати у внутрішні кишені. А найкраще зберігати гроші на банківських картках, які можна одразу заблокувати, якщо гаманець поцуплять. Чоловікам краще тримати гроші у передній кишені сорочки чи піджака. А от носити їх у задніх кишенях штанів – погана ідея, звідти їх вкрасти найлегше.
  2. Краще їхати комунальним автобусом, ніж приватною маршруткою. По-перше, там менше людей, по-друге, є відеокамери. Взагалі краще уникати сильно набитих маршруток, якщо це можливо. Найбільше злодії люблять популярні маршрути, які проходять по основних зупинках. Наприклад, той же № 28, що з’єднує автостанцію № 4, лікарні на Мазепи і Матейки, зупинку «Пошта», ринок, вокзал і Каскад.
  3. Не випускайте сумку з поля зору під час поїздки, неважливо, чи ви стоїте, чи сидите. Зараз огляд боковим зором трохи ускладнюється маскою. Якщо сидите, початок замка тримайте до себе або до вікна, але не до проходу. Рюкзак знімайте з плечей – не лише у транспорті а й у будь-яких людних місцях.
  4. Якщо хтось сильно притискається або налягає на сумку, пройдіть по салону або зробіть зауваження. Також не давайте нікому накривати одягом свою сумку.
  5. Витягнути великий смартфон з кишеньки в жіночій сумці чи з кишені – ще легше, ніж знай­ти гаманець. Тож краще під час поїздки тримати його в руках.
  6. Не витягайте гаманець на зупинці чи у транспорті – злодії можуть прослідкувати, куди ви його поклали. Краще готувати гроші за проїзд ще перед виходом з приміщення. Ідеально – коли не потрібно чекати на решту.
  7. Інколи один з банди може відволікати жертву, поки інший її обкрадає. Не ведіться на розмови чи безпідставні звинувачення незнайомців. Будьте пильними, якщо хтось веде себе підозріло.
Авторка: Ольга Романська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.