Гроші Люди Статті

Просвіта на мільйони. Чому в обласному бюджеті Франківщини немає грошей для молоді

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Наступної сесії Івано-Франківська облрада має розглянути програму «Просвіта: XXI століття». Вона розрахована на чотири роки й передбачає фінансування з обласного бюджету. На ділі це майже 10 млн грн на діяльність товариства «Просвіта».

Водночас обласна організація «Молода Просвіта», хоч і внесена туди окремим пунктом, фінансування досі не отримувала. У новій програмі все могло б змінитися, але це не точно, пише “Репортер“.

Масштабне волонтерство

На Прикарпатті «Молода Просвіта» існує з 1996 року. Нині працює з громадами у районах, може похвалитися не одним ґрантовим проєктом та співпрацею з українськими та міжнародними організаціями. Є членом коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі», громадської спілки «Освітній дім з прав людини» в Чернігові, 13 років є регіональним координатором Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.

«Члени нашої організації їздять на стажування за кордон. У 2017 році спільно з «Rotary е-клуб Україна» ми організували поїздку молоді до США за програмою «Відкритий світ», де вони вивчали ази громадянської освіти у середній школі, – говорить Євгенія Бардяк, очільниця «Молодої Просвіти». – Ми працюємо не лише у Франківську, а й по області та всій Україні. Маємо партнерів у Львові, Бердянську, на Закарпатті, у Слов’янську, Сєвєродонецьку».

У 2019 році «Молода Просвіта» відкрила на Прикарпатті п’ять громадських просторів для активістів. На їхнє навчання й відкриття просторів у Джурові, Нижньому Струтині, Бурштині, Делятині та Вигоді вдалося отримати ґрант на майже 1,5 млн грн.

Минулого року під час пандемії «молоді просвітяни» відкрили 16 кімнат відпочинку для медиків. На це витратили близько 1,2 млн грн від іноземних донорів. Для кожної кімнати зробили оформлення, закупили обладнання та інвентар.

Також «Молода Просвіта» працює з іншими ГО над темою війни на сході. Вони спільно видали графічний роман «Перехрестя» – реальні історії з війни, про те, як її переживають різні категорії людей. Також – два публічно-аналітичні звіти «Жити всупереч» й «Місто, з якого почалася війна» – про окупацію Слов’янська від очевидців. Видання можна знайти у бібліотеках.

Наразі здобутки «Молодої Просвіти» – це наслідок волонтерства, ґрантової підтримки та офіційного сприяння влади, без матеріального навантаження на бюджет. Єдине, на що ОДА виділяла гроші останні шість років, це по 10 тис грн на фестиваль Docudays UA. За ці кошти «молоді просвітяни» орендували кінотеатр, апаратуру, друкувала афіші. На цьому все.

Сприяння без підтримки

Євгенія Бардяк є також членкинею правління обласного товариства «Просвіта» та однією з чотирьох заступників голови «Просвіти» Степана Волковецького – на волонтерській основі. Втім, каже, це жодним чином не допомагає їй в роботі.

«Нас із «Просвітою» об’єднує лише назва, наша діяльність ніяк не перетинається. Ми – дві різні юридичні особи. Я сама зголосилася бути заступницею в надії, що це якось вплине на єднання організацій, але через карантин жодна діяльність у «Просвіті» не відбувалась, – говорить Бардяк. – У нас є невеличке приміщення у «Просвіті», але юридично це не зафіксовано. Ми намагалися підписати меморандум про це, але наше прохання проігнорували. «Молоду Просвіту» можуть звідти вигнати в будь-який момент. Кабінет розташований на задвірках Народного дому, там нема опалення, інтернету, а з обох боків орендують приміщення музичні гурти. Тому працюємо переважно дистанційно. Водночас ми проводимо заходи в народному домі – «Просвіта» нам ніколи в цьому не відмовляє».

Програма «Просвіта: XXI століття» діє в області «з метою поширення українських духовних цінностей, розширення й утвердження україномовного простору, згуртування громад на основі просвітянської традиції».

В її обґрунтуванні йдеться, що «особ­ливу увагу варто приділяти молоді, яка могла б об’єднатися у «Молодій Просвіті». Та біля пункту «Підтримка діяльності «Молодої Просвіти» з метою продовження просвітянських традицій та виховання молоді» стоїть прочерк. А у графі «Очікування» вказано: «Підвищення мотивації молоді до збереження традицій, участі у громадському житті регіону, пошуку власної самобутності». Добра мотивація, еге ж?

«Я працюю в медуніверситеті, витрачаю час на депутатську діяльність і розвиваю «Молоду Просвіту», використовуючи вільний час, зв’язки, вміння та навики. Популяризую просвітянський рух, працюю з молоддю. Тож як заступниця голови «Просвіти» свою функцію виконую повністю, – говорить Євгенія Бардяк. – Однак те, що ми не маємо жодного матеріального ресурсу, це великий недогляд ОДА та облради. Усі дек­ларують підтримку молоді, але на практиці ми цього не бачимо. Молодь фінансують або за залишковим принципом, або не фінансують взагалі. І це не лише про нашу організацію”.

Різні й не рівні

У 2019 році Євгенія Бардяк ініціювала, аби до програми внесли правку – 100 тис грн на «Молоду Просвіту». Її підтримали, але гроші так і не виділили.

За підрахунками Бардяк, їхній ГО треба 400 тис грн на рік. Це гроші на діяльність і зарплату чотирьох людей. Нині в організації офіційно працює лише одна людина – помічник керівника. В ідеалі треба, аби в команді були керівник, його помічник, медійник і бухгалтер.

«За 2019-2020 роки я залучила на організацію три мільйони. Аби охопити всю роботу, ми працювали навіть вночі. Це важко, але інших варіантів поки немає. Донори нам довіряють, очікують на наші заявки, але нас не підтримує держава, – каже Євгенія Бардяк. – Як можна взагалі писати програму «Просвіта: XXI століття», а на «Молоду Просвіту» закласти нуль? Говорити, що підтримуємо молодь і закласти нуль?! Таке враження, що хтось вбачає в молоді конкуренцію для свого зручного існування».

Розробляє програму «Просвіта: XXI століття» голова обласної «Просвіти» Степан Волковецький, товариство ж є головним розпорядником коштів. За його словами, минулого року за проханням Бардяк правку на фінансування «Молодої Просвіти» до програми таки внесли, але грошей справді не було.

«Наскільки я знаю, юридичний відділ ОДА не пропустив поправку, мотивуючи це тим, що то інша юридична особа. І «Молода просвіта» справді є іншою юрособою, – говорить Волковецький. – Обласна «Просвіта» фінансується лише за двома статтями – на зарплату й комунальні послуги. Я не думаю, що є сенс копатися в тому, поки програма не затверджена. Бардяк дала пропозицію, ми пішли назустріч, підтримали – крапка».

Крапку ставити рано

Очільник управління культури, національностей та релігій ОДА Володимир Федорак каже, що тепер треба чекати сесії та сподіватися, що пункт про фінансування «Молодої Просвіти» підтримають на всіх етапах погоджень.

«Ця організація є активною, вони працюють справді цікаво. Коли у мене було звернення від Євгенії Бардяк, я її підтримав і спрямував його Степану Волковецькому. Ми рекомендували, щоб він включив окремим пунктом у цій програмі підтримку «Молодої Просвіти», – стверджує Федорак. – Тепер документ має підписати керівництво ОДА і передати на облраду. Потім Олександр Сич розписує документ на розгляд профільної комісії, тоді програма йде на сесію. Як волонтер, що 10 років займається проєктами у «Пласті» та представник управління культури в області, я підтримаю цю пропозицію на захисті програми».

«Молодій Просвіті» залишається сподіватися на краще, готуватися до гіршого і далі робити своє. Виглядає, що якими б не були результати діяльності організації, фінансування надають за якимись іншими показниками. А у програмі, написаній задля підтримки колись потужної «Просвіти», місце для молоді є лиш на папері. От вам і XXI століття.

Авторка: Ольга Суровська
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.