Культура Статті

Арт-простір чи сільрада: Криворівня шукає гроші для музею Параски Плитки-Горицвіт (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Минулої неділі у Криворівні презентували фільм режисера Максима Руденка «Портрет на тлі гір» – про гуцульську художницю Параску Плитку-Горицвіт. Стрічка зібрала два аншлаги та хвилю овацій захопленої публіки. Та головною метою показу була не презентація фільму, а громадське обговорення подальшої долі робіт мисткині.

Справа в тому, що після закінчення масштабної тримісячної виставки у столичному «Арсеналі» питання «А що робити з роботами?» постало вкрай гостро. Адже Параска не мала прямих нащадків, відтак, за заповітом, власником культурного надбання художниці є громада, розповідає “Репоретр“.

«Без рішення громади тепер нічого не може проводитися, – каже місцевий священник Іван Рибарук. – Я був особисто в Параски незадовго до смерті. Тоді вона нам сказала, що все в її хаті, – є власністю села й за село не має права виїжджати, навіть на зберігання, хіба у форматі виставок. Тут нас ніхто нічим не переконає, навіть якби пробували. Ми чітко знаємо, що так сказала Параска».

Та Криворівня наразі не має приміщення, яке могло б вмістити всі роботи. До того ж, картини, книги та фото Параски Плитки-Горицвіт потребують певного температурного режиму.

Її двокімнатна хата-музей, в якій, до речі, немає ані світла, ані тепла, вмістити експозицію аж ніяк не може. Єдине приміщення, яке найближчим часом звільниться у зв’язку з територіальною реформою, – сільська рада.

Отець Іван Рибарук каже, громада вже давно все вирішила, і музей, скоріш за все, облаштують у сільській раді.

«У нас є громадське об’єднання, яке поки що не має назви. Ми його ще не оформили юридично в організацію, але то треба буде робити вже, бо село скоро зникне як одиниця. А після об’єднання з Верховиною Криворівня не має права втратила своє обличчя і серце», – говорить священник.

Звісно, подальша доля робіт Параски цікавить далеко не всіх мешканців. Ініціативна група складається з 14 осіб – це сільська влада, священник, працівники музеїв Криворівні, вчителі та кілька селян, що знали Параску особисто.

«На жаль, для більшості Параски не існує. Наші вчителі не ходили до неї додому, коли вона жила, – каже отець Іван. – Мій тесть Іван Зеленчук крав зі школи шафи, які мали списатися, й носив Парасці, аби вона книжки складала, а дружина носила їй хліб. Вона їй була як бабуся. Якщо все розказати, що про Параску говорили, то краще змовчати. Бо вона була бандерівка, а то був СРСР. У селі її боялися. Чому у неї фотографії лише цього присілка? Бо в інших кутках вона не котувалася».

Найбільш показовим у ставленні селян до Параски, на думку священника, став її похорон.

«Всього 30 людей зійшлося і група з телебачення, – зітхає Іван Рибарук. – Уся Європа побачила, що Криворівня не прийшла провести її. У цьому головна проблема українства».

Священник також каже, що часом село чує закиди про бездіяльність і халатність. Його це дивує, адже він особисто ще з 2009 року організовував виставки талановитої односельчанки по всій Україні, перевидає її книги. Зокрема, нині планує виставку ікон Параски у Львові.

«Вона – іконописець і християнський філософ, – говорить Іван Рибарук. – Прикметник «християнський» ще ніде офіційно не звучав. Навіть у Києві, в «Арсеналі» не написали – християнська філософиня, бо бояться».

Виставка Параски Плитки-Горицвіт у Львові пройде у Центрі Шептицького за підтримки Мирослава Мариновича.

«Ми будемо робити акцент на Парасці як на християнці. Вона – черниця. Але вона не була вистрижена чи пострижена на чернецтво, вона черниця в миру. Звичайні люди дуже далекі від того», – говорить отець Іван.

Громада села самотужки написала грант на облаштування музею, відповідь чекають у квітні.

Режисер стрічки про Параску Плитку-Горицвіт Максим Руденко каже про побудову сучасного двоповерхового приміщення, на першому поверсі якого буде музей, а на другому – артпростір для митців, який його «годуватиме».

«Треба розвивати й робити сучасний музей, бо це може бути дуже цікаво для іноземців, або об’єднуватися з великими музеями області», – впевнений режисер.

Регіональна координаторка столичної виставки про Параску Мар’яна Заклінська запропонувала громаді допомогу у пошуку грантів на облаштування музею. Селяни погодились. Але поки чекають квітня…

Авторка: Тетяна Скоропляс

Ластівка долає гравітацію. У Києві триває масштабна виставка Параски Плитки-Горицвіт (ФОТО)

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.