Війна

Що Covid робить з нашою психікою. А як це було після аварії на ЧАЕС?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Тривога за себе і своїх близьких – це природна реакція на небезпеку. Фахівці, однак, попереджають, що тривалими наслідками пандемії для багатьох людей можуть стати психічні розлади.

До пандемії Covid-19 Сьюзен Кемп обідала в ресторані зі своїм партнером та родичами, відвідувала книжкові клуби з друзями та загалом вела активне соціальне життя. З квітня цього року дівчина залишила свою квартиру поблизу Стокгольма лише п’ять разів, пише BBCУкраїна.

Причиною цього стала підвищена соціальна тривога та нав’язливо-компульсивна поведінка, пов’язана з гермофобією – страхом мікробів.

«Схоже, цей додатковий стрес став тією останньою краплею, після якої я вже не можу справлятися», – пояснює тридцятирічна жінка, яка працює копірайтеркою та вчиться на заочному відділенні.

Вона панічно боїться громадського транспорту, постійно турбується про чистоту столових приладів і склянок та помітила, що зображення клітин коронавірусу провокують в неї тривожні відчуття.

Вакцина в дефіциті. Як у Франківську щепитися від грипу та скільки це коштує

«Основний симптом – я починаю плакати. Я живо уявляю собі свою смерть, а потім в мене починається справжня істерика, коли від плачу болить все тіло і легені”, – каже вона.

На це накладають почуття провини і страху, що вона втратила контроль над своїм ОКР і що їй, можливо, знадобляться роки, щоби повернутися до нормального стану.

Хоча пандемія спричинила занепокоєння у багатьох з нас, для деяких людей, як-от Кемп, вона стала тригером набагато серйозніших проблем із психічним здоров’ям. На думку психологів, такі наслідки пандемії триватимуть ще довго після її завершення.

Як зазначає професор психіатрії з Університету Британської Колумбії і автор книги «Психологія пандемій» Стівен Тейлор, «для 10-15% людей, яким не пощастить, життя не повернеться до норми».

Австралійські і британські дослідники висловлюють занепокоєння, що наслідки пандемії для психічного здоров’я триватимуть набагато довше, ніж для фізичного.

Попередні приклади

Причиною тривоги фахівців є насамперед дані попередніх пандемій та глобальних надзвичайних ситуацій.

Спалах SARS у 2003 році пов’язують зі збільшенням самогубств на 30% у людей старше 65 років. Карантин, зокрема, може спричинювати симптоми посттравматичного стресового розладу, депресію і безсоння.

Негативно впливають на психіку і втрата роботи та фінансові труднощі під час глобальної економічної кризи.

Одним із ключових досліджень цього питання є 25-річний ретроспективний огляд наслідків аварії на ЧАЕС в Україні.

Наталія Ліхошерстова стала “людиною тижня” за версією “Репортера”

Дослідники виявили, що через два десятиліття перші ліквідатори аварії страждали на депресію та ПТСР.

Вони також дійшли висновку, що вплив на психічне здоров’я був найважливішим наслідком катастрофи, яка спричинила тисячі смертей та завдали удару по економіці регіону.

Схожі результати показало й дослідження постраждалих від урагану “Катріна” в Новому Орлеані, проведене через п’ять років.

Які психічні розлади пов’язують із Covid-19?

На думку психологів, одним із наслідків пандемії коронавірусу для психіки стане обсесивно-компульсивний розлад.

Причиною розладу зазвичай стає поєднання генів і чинників навколишнього середовища. “У тих, хто має генетичну схильність до деяких форм ОКР, як-от нав’язливе прагнення до чистоти, розлад може розвитися або погіршитися”, – пояснює Стіве Тейлор.

«Хтось може стати хронічним гермофобом, якщо не отримає належного лікування психічного здоров’я», – додає фахівець.

Поряд з ОКР, який також є проявом тривожності, потрібно звернути увагу і на генералізований тривожний розлад, вважає Юко Ніппода, психотерапевтка і речниця Британської ради з питань психотерапії.

«У нашому сучасному суспільстві й так чимало людей страждають від тривоги, але ризик смертельної хвороби погіршує цей стан», – каже дослідниця.

«Навіть коли пандемія завершиться, багато хто може непокоїтися через мутацію вірусу».

Самотність, спричинена соціальною ізоляцією, та «брак сенсу» в житті є ще однією проблемою, вважає Ніппода.

«Коли люди відчувають стрес у зовнішньому світі, вони можуть дистанціюватися від нього. І потім їм вкрай важко виходити у світ та відновлювати свої соціальні зв’язки».

Стрес від Covid-19 матиме більший вплив на психіку тих, хто мав болісний життєвий досвід у минулому.

Психологи наголошують, що безпрецедентний характер та масштаби пандемії спричинюють сильніше відчуття невизначеності, ніж попередні фінансові кризи. Доки не з’явиться вакцина, залишається незрозумілим, коли і чи взагалі відновляться деякі з найбільш постраждалих галузей, як-от туристична та розважальна.

На думку Ніпподи, це насамперед важко тим, хто “погано справляється з невизначеністю” або намагається вирішувати проблеми, які від нього не залежать.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.