Війна

Виборіада

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

У неділю, 17 січня, українці вибирали Президента. Як і прогнозували більшість аналітиків, у другий тур вийшли Юлія Тимошенко та Віктор Янукович. Та попри всі передвиборчі рейтинги і опитування, виборці йшли голосувати з різними очікуваннями. Тому результати першого туру сприйняли неоднозначно.

Івано-Франківська область одною з перших підрахувала голоси. Цього разу голосувати прийшли 774 147 прикарпатців, що становить 69,94 % від загальної кількості виборців області. Це майже на 10 % менше, ніж на президентських виборах 2004 року.

Як з’ясувалося, найбільше прикарпатці симпатизують Юлії Тимошенко. Їй віддали голоси 38,98 % мешканців області. Другим став Віктор Ющенко (а на деяких дільницях він обійшов навіть Тимошенко) із результатом 25,09 %. Третє місце на Прикарпатті зайняв Арсеній Яценюк із результатом 13,8 %. Віктор Янукович в області став четвертим – набрав 5,11 % голосів. Олег Тягнибок – п’ятим з результатом 4,95 %. А Сергій Тігіпко, який у загальнонаціональному рейтингу посів третє місце, на Івано-Франківщині став шостим із результатом 4, 36 %. Інші кандидати набрали 1‑2 %.

Мертві душі писали заяви?

У день виборів сталося й чимало курйозів. Наприклад, пані Іра, яка прописана у Городенці, розповідає, що їй принесли два запрошення на вибори – одне на її дівоче прізвище, інше – на прізвище чоловіка. Навряд чи хтось зафіксував таке порушення. І це не єдиний випадок, пов’язаний із недосконалою реєстрацією виборців. Показовим прикладом є те, що до Івано-Франківського міського суду звернулися приблизно 300 осіб, яких не занесли у реєстр виборців. Були випадки, коли люди змогли проголосувати в Івано-Франківській області, перебуваючи в іншому місті. Пані Галина, якій вдалося так схитрувати, пояснює це просто: «За мене проголосував тато».

Не передбачили спостерігачі та члени комісій й деяких надзвичайних ситуацій. Зокрема у селі Соколівка Косівського району приблизно о восьмій годині загорілася дільниця, через що довелося перенести голосування в інше місце. У Рогатинському районі на одну з дільниць прийшов чоловік і представився членом комісії. А коли його у списках не виявилося, він спровокував бійку.

За інформацією громадської організації Комітету виборців України (КВУ), в області не було дільниць, де вибори були б визнані недійсними. Як зазначив голова обласного осередку КВУ Юрій Лисюк, масових порушень на дільницях не було. Зате виявлено декілька випадків, коли до ДВК поступали заяви від виборців, які (як з’ясувалося пізніше) вже давно померли. «Правда, таких випадків у нас було мало. Ще ми встановили, що ті «мертві душі» врешті-решт не голосували», – каже Юрій Лисюк. Цікаво, як вони могли голосувати?

Комітет зафіксував також багато випадків, коли виборців заносили у список у день голосування без відповідних документів чи рішення суду. Найбільше їх було у 88 виборчому окрузі, де на одній із дільниць мобільна група КВУ зафіксувала близько 60 включень виборців за рішеннями комісій. За словами Лисюка, деяких виборців включали на дві виборчі дільниці. За спостереженням КВУ, затягнувся і процес підрахунку голосів через те, що деякі окружні комісії відправляли дільничні комісії на уточнення протоколу про підрахунок голосів.

В. о. обласного управління юстиції Володимир Ковальчук припускає, що може бути масове оскарження виборів через те, що в останній момент Апеляційний адміністративний суд Києва зобов’язав тих, хто голосує вдома, пред’являти медичну довідку. А на багатьох дільницях це рішення суду свідомо чи несвідомо проігнорували. Проте навряд чи варто сподіватися, що до другого туру виборів неточності у законодавстві будуть усунені.

Порушували всі

Для багатьох українців вибори – це не тільки спосіб виконати свій громадянський обов’язок, а й непогано підзаробити. В обласному штабі одного з кандидатів у президенти на запитання «Репортера», скільки платять спостерігачам, відповіли: «Наші спостерігачі працюють за ідею».

В іншому сказали, що журналісти не повинні цим цікавитися. Можливо ми б і не питали, якби не з’ясували, як використовують людей на виборах заради власних цілей. До прикладу, на Верховинщині районний штаб Віктора Януковича шукав спостерігачів заздалегідь. Обіцяли по 200 гривень (в обласному центрі – більше). Та напередодні виборів, коли спостерігачі звернулися до районного штабу за обіцяними грошима, їм сказали, що загубили їхні посвідчення. «Але ви голосуйте за Януковича. Якщо на дільниці буде більше 24 голосів, ми вам заплатимо так само, як спостерігачам», – сказали одному з виборців у районному штабі. Хтось повірив, хтось – ні. Втім, Януковичу на тій дільниці не вистачило чотири голоси…

Некоректно повівся із людьми і обласний штаб Сергія Тігіпка. Напередодні виборів, 16 січня, його представники обдзвонювали всіх знайомих: мовляв, рятуйте, не вистачає спостерігачів. За 250 гривень погодилися спостерігати навіть люди із сусідніх областей. Проте близько 22 години їм повідомили, що спостерігачів вже не треба.

Попри такі ситуації, спостерігачів вистачило на всі дільниці. Правда, одних готували від грудня, навчали виборчому законодавству та різноманітним юридичним нюансам, а інших шукали в останній день. Та порушення на дільницях зафіксували представники всіх кандидатів.
Найбільше вражень у спостерігачів від Віктора Януковича. В обласному штабі сказали, що їм вдалося попередити масові фальсифікації на трьох дільницях. В урні для голосування виявили 150‑200 бюлетенів без підпису членів комісії ДВК. Крім того, спостерігачі від Януковича виявили порушення, коли одна особа голосувала по декілька разів, або спостерігачі заходили в кабінку для голосування разом із виборцями.

Зафіксували випадки, коли люди голосували за членів своєї сім’ї тощо. За словами керівника юридичного відділу обласного штабу, майже всі порушення були спричинені спостерігачами чи членами комісії від Юлії Тимошенко. А в Болехові, каже він, одна жінка проголосувала за Тимошенко кільканадцять разів.

Більше того, акцентує він Петро як, ані міліція, ані прокуратура, не приймали заяв з приводу порушень виборчого законодавства. У штабі Януковича підозрюють, що правоохоронці свідомо ігнорували заяви регіоналів через те, що міністр внутрішніх справ Юрій Луценко підтримав на президентських виборах Тимошенко. В будь-якому разі у другому турі регіонали планують озброїтися відеокамерами та жорстко фіксувати всі порушення.

Керівник обласного штабу Юлії Тимошенко Дмитро Шлемко спростовує такі звинувачення: «Закон один для всіх. Перешкоджали голосувати тільки тим, хто хотів віддати свій голос без посвідчення особи». Натомість каже, що спостерігачі від Юлії Тимошенко зафіксували порушення при голосуванні вдома – на дільниці поступали заяви від мертвих людей. У Болехові також зафіксовані порушення, відомі як карусель – перед входом виборець забирає всередину вже заповнений бюлетень, а виносить чистий.

Довірена особа кандидата у президенти Олега Тягнибока Олександр Сич каже, що їхніми спостерігачами було зафіксовано порушення з боку членів ТВК від Віктора Януковича. «Замість вибулого члена ТВК, який десь поїхав на заробітки за кордон, працював хтось із його родичів, але офіційно він не був введений у члени ТВК», – пояснює Сич. Серед інших порушень він називає випадок, коли в селі Одаї Тисменицького району видавали виборцям вже помічені бюлетені – навпроти кандидата члени комісії ставили крапки.

Прес‑секретар обласного штабу Арсенія Яценюка Нестор Нижникевич каже, що їхні спостерігачі теж зафіксували незначні правопорушення, проте до членів комісій і спостерігачів серйозних претензій вони не мають.

Що буде?

Отож перший тур президентських виборів відбувся без великих скандалів і масових порушень. Усі готуються до другого і кожен уже зробив для себе відповідні висновки. Одні розчаровані і не збираються йти на вибори, другі у наступному турі не підтримають жодного кандидата у президенти, треті прогнозують ще один тур виборів. Вже обговорюються варіанти, хто стане губернатором, якщо президентом стане той чи інший кандидат. Ходять чутки і про можливі майдани, революції та інші непередбачувані ситуації. А песимісти пророкують диктаторський режим за майбутнього правління будь-якого президента.

Як би там не було, а після виборів люди завжди сподіваються, що жити стане краще. Спочатку очікування, потім розчарування, а там, гляди, знову вибори. Та не будемо гадати, як кажуть старожили, – треба ще дожити. Навіть до другого туру.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.