Війна

Адвокат нашкодить — кум допоможе

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Злощасна повінь 2008 року завдала немалої шкоди. З одного боку, область досі не може впоратися з подоланням її наслідків, а з іншого – надалі випливають факти, які піддають сумніву законність виплат компенсацій. Та найбільше дивує те, що місцева влада деяких районів почала вимагати у постраждалих повернути вже виплачені державою кошти.

За постановами Кабміну, виданими у липні‑серпні 2008 року, постраждалі від повені були поділені на три категорії. Представники першої категорії отримали право на компенсацію у розмірі 50 тис. грн. авансу та доплати по 2 тис. грн. за кожен квадратний метр знищеного житла. До цієї категорії віднесли повністю зруйновані житлові будинки або такі, що не підлягають відновленню.

Постраждалі сім’ї, домівки яких підлягали капремонту, віднесли до другої категорії. Їм належала авансова компенсація розміром 20 тис. грн. та доплата – 335 грн. за кожен пошкоджений квадратний метр.

До третьої категорії увійшли постраждалі, помешкання яких потребувало поточного ремонту і була втрачена частина майна. Їм Кабмін пообіцяв 5 тис. грн. (чотири тисячі – на поточний ремонт, а тисячу – на відшкодування вартості майна).

Незалежно від цих виплат, держава обіцяла постраждалим додаткову компенсацію за зруйновані господарські будівлі, пошкоджені присадибні ділянки, загибель великої рогатої худоби, коней, свиней, курей, овець і навіть бджіл. Відповідно, цей процес доручили контролювати спеціально створеним комісіям з обстежень майна, пошкодженого внаслідок стихійного лиха.

Невдовзі постраждалі почали скаржитися на ці комісії: одним недоплатили, другим переплатили, третім пропонують поділитися, а в четвертих хочуть відібрати те, що вже видала держава. «Репортер» на власні очі побачив, як це відбувається у Косівському районі.

До прикладу, у селі Розтоки до постраждалих першої категорія комісія віднесла чотири житлові будинки. Один із них належить Марії Іванчук. Її зруйноване повінню помешкання знаходиться між двома пагорбами, на яких навіть через сніг видно масивні тріщини. Пані Марія показує фотографії. На них – її будинок, що зсунувся разом із ґрунтом. Вірніше – не цілий будинок: фундамент залишився, а верхня частина посунулася десь на півтора метра. Комісія під головуванням першого заступника голови РДА Івана Грималюка присвоїла їй першу категорію. Її сім’я отримала 100 тисяч гривень та земельну ділянку.

«Коли вода затопила стайню, чудом вдалося вивести корову, – розповідає Марія Іванчук. – А свиня два дні у воді пробула». Біля хати і надалі зсувається ґрунт, і господиня переживає, що коли сніги почнуть топитися, буде ще гірше.

Коли сім’я пані Марії закупила будматеріали на спорудження нової домівки, то отримала листа від голови комісії з обстежень майна, пошкодженого внаслідок стихійного лиха. Він вимагає повернути 30 810 грн., і пояснює це тим, що її якимось чином переведено з першої категорії у другу. У випадку неповернення зазначеної суми Грималюк погрожує подати до суду. При цьому Марія Іванчук стверджує, що повторного обстеження її зруйнованого житла не було.

Коли постраждала у відчаї звернулася до керівництва РДА, то Грималюк її заспокоїв: порадив сказати у суді, що гроші вже розтратила, і порекомендував не шукати ніяких адвокатів, бо вони їй тільки нашкодять. Зараз жінка налякана настільки, що готова продати закуплені матеріали і віддати державі гроші.

А до жителя Розтоків Тараса Калинича комісія поставилася лояльніше. За будинок площею 8,5 м2 (вісім з половиною квадратних метрів) його теж віднесли до першої категорії постраждалих і видали 100 тис. грн. компенсації. Сім’я Тараса будинок швиденько знесла і купила дві квартири у селі Кути Косівського району.

Все робилося настільки швидко, що члени комісії навіть не помітили, що дев’ятирічний Тарас – неповнолітній, який самотужки написав заяву і, як свідчать документи, отримав компенсацію. Сусіди кажуть, що у знесеній хатині ніхто не жив, і не міг жити, бо вона була непридатною для проживання вже до повені. «Та то було схоже на мій курник», – каже одна із жительок села. Та, якщо навіть не вірити сусідам, а порахувати, що сім’я Калиничів отримала 50 тисяч авансу і по 2 тисячі за кожен квадратний метр, то 100 тисяч – ніяк не виходить.

Заступник голови РДА Іван Грималюк пояснює, що звернувся до Марії Іванчук з проханням повернути кошти через те, що прийшла вказівка зверху. «Нас зібрали в області і сказали, що до першої категорії постраждалих мають відноситися будинки, які повністю ліквідовані, а замість них споруджені інші». Крім того, він повідомив, що Марія Іванчук не єдина, хто має повернути кошти. Таких будинків у районі є ще три: два – у Тюдеві та один – у Великому Рижні. «Ми перевели їх з першої категорії у другу, тому що ці господарі всі живуть у своїх будинках», – пояснює Грималюк. І додає, що всі їхні справи знаходяться у суді.

До речі, у селі Розтоки з постраждалих від повені першої категорії, крім Калинича, ніхто свій будинок не зніс. Більше того, рідній сестрі Тараса Калинича Надії Соборик теж присвоїли першу категорію як постраждалій від повені. Але до неї немає претензій з боку Івана Грималюка щодо повернення компенсації за повінь, хоча її хата й досі стоїть на місці і ніхто її не зносив. Таку поблажливість голови РДА до сім’ї Калиничів жителі Розтоків пояснюють просто – кажуть, що Іван Грималюк є кумом сім’ї Калиничів.

Перший заступник голови ОДА, відповідальний за наслідки подолання стихії в області, Юрій Бодоряк слова Грималюка спростовує. Говорить, що всі рішення щодо присвоєння категорій приймають місцеві комісії, створені органами місцевого самоврядування. «Єдине, що ми просили, щоб комісії об’єктивно оцінювати збитки», – каже Бодоряк. І сумнівається, що зараз можна дійти до компромісу навіть через суд: «Два роки пройшло, то як можна встановити істину?».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.