Гроші

На Івано-Франківщині сільради залишились без бюджету

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Прикарпатські війти пригрозили обласній владі, що вони усі водночас підуть на місяць у безоплатну відпустку. Кажуть, що в сільських бюджетах нема грошей, а держава робить усе для того, щоб зруйнувати місцеве самоврядування.

IMG_6159 (1)

Обурені нововведеннями сільські голови з усієї Івано-Франківщині зібралися на нараді в облдерж­адміністрації. На зустріч запросили народних депутатів, голову ОДА Олега Гончарука, голову обласної ради Василя Скрипничука та інших посадовців. Однак, Скрипничук не з’явився, тож облраду представляв його заступник Остап Дзеса, а Олег Гончарук виступив з вітальним словом та й покинув залу, залишивши замість себе першого заступника Сергія Басараба.

IMG_6111

Згідно з прийнятим держбюд­жетом, обласні та районні ради фінансуються з державної казни, тобто заробітна плата їм гарантована. Сільради ж отримують гроші лише з місцевих податків та зборів. Натомість самостійно їм не вижити, особливо в гірській місцевості.

«У гірських населених пунктах є катастрофічна проблема, – каже Іван Мосюк, сільський голова села Старуні Богородчанського району. – Це пов’язано з тим, що на рівнинних територіях прибуток може приносити земля. А у нас що – ліс? У нас немає податку на лісові масиви».

Також війтів обурило те, що в місцевих рад забрали податок на доходи фізичних осіб – останнє, що могло врятувати ситуацію. Натомість їм дістався акцизний збір, проте, як впроваджувати його в гірських селах за відсутності касових апаратів ніхто не пояснив.

Єдиним прибутком для сільради залишився податок на житло. Але тут знову є свої нюанси. Ставки того податку, як і раніше, визначають місцеві громади. Кожна з них зможе обрати свій рівень – від 0 % до 2 % від мінімальної зарплати за кожен «квадрат».

«Тільки 15-20 % дворів мають акти на будинки нового зразка, де вказані всі будівлі і метраж, що є базою для оподаткування. У решти 80 % не вказано метраж, не внесені прибудови, – пояснює селищний голова Ланчина Надвірнянського району Михайло Іванюк. – Відтак виникає запитання: то як має міряти ці площі? Виходить, що тепер я повинен ходити по селі, збирати гроші і казати: дайте, люди, податок, бо я не маю чим зарплату взяти».

Хоча Верховна Рада прийняла законопроект про співфінансування сіл з районних бюджетів, ситуацію це не рятує. Адже під час прийняття районного бюджету райради відмовляються від фінансування видатків на утримання села. А установи комунальної власності селищ і сіл перейшли у власність саме районних рад.

Проблема справді значна, а обласні посадовці розводять руками, мовляв, нічого не можуть вдіяти. Так, голова Івано-Франківської ОДА Олег Гончарук, виступаючи на нараді, зазначив:

«Ми повинні усвідомлювати реалії, в яких сьогодні існує Українська держава. Ми живемо в умовах неоголошеної війни і кожен із нас, працюючи на місцях, забезпечує в тому числі і господарську складову оборони. Які б труднощі при цьому не виникали, закликаю вас ставитися до них із розумінням, спільно вирішуючи проблемні питання. Обл­держадміністрація, у свою чергу, в межах визначеної компетенції зав­жди надаватиме свою підтримку та допомогу».

Отак поговорили та й нічого не вирішили. А 27 січня по два представники від кожного району поїхали до Києва на зустріч з урядовцями. Зокрема, нарада відбулася за участю нардепів Юлії Тимошенко, Юрія Дерев’янка, Вадима Івченка та Юрія Ганущака. Після тривалого діалогу сільським головам зачитали правки до законопроектів, що стосуються місцевого самоврядування, Податкового кодексу та бюджету. Їх будуть виносити на голосування у Верховній Раді. Всі погодились і розійшлися.

Наступного тижня представники сільських громад будуть ініціювати ще одну зустріч з головою ОДА Олегом Гончаруком і головою облради Василем Скрипничуком. Вони будуть наполягати на тому, щоб облрада прийняла рішення про обов’язкове фінансування сільських рад з районних бюджетів. Окрім того, вимагатимуть повернення сільським радам дитячих садочків, які передали на баланси райрад.

Якщо ж вимоги війтів не будуть виконані, порядок утримання сільрад не змінять і не розпишуть адміністрування податків – акцизу та з нерухомості, то з 9 лютого всі сільські та селищні ради Прикарпаття підуть в обіцяну відпустку за власний кошт.

Напевно, це призведе до маси незручностей. Наприклад, ніхто не зможе зареєструвати шлюби та новонароджених, отримати довідку про склад сім’ї чи смерть. А ще – провести мобілізацію.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.