Соціум Статті Фото

Сміття більшає на свята. Як прибиральникам у Франківську додалося роботи

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У січні багато франківців після святкування вдома йдуть, наприклад, «під ялинку» на Вічевому і продовжують там. А потім центр міста потопає у смітті, розкиданому на вулицях, а комунальники працюють у посиленому режимі. Невже це незмінний сценарій?

Нема сил донести

Після Нового року директор комунального підприємства «Муніципальна дорожня компанія» Віталій Бурко виклав у мережу фото того, як посвяткував Івано-Франківськ. Там – гори сміття та пляшок.

«Це страшне, що зазвичай робиться після святкувань. Ми вже й додаткові контейнери ставили, але більшість сміття туди не кидала. Зазвичай люди сидять на лавці, випили, кинули пляшку та й пішли далі», – каже Віталій Бурко.

За його словами, штрафувати у таких випадках не вдається. По-перше, ніхто не буде вимагати гроші у випадкових перехожих, то треба залучати поліцію і встановлювати особу. По-друге, штрафи не прописані у законодавст­ві, тож порушення важко довести у суді.

«Цьогоріч у центрі після святкування було дуже багато сміття, тому комунальники вивезли 1 січня два повні трактори і до восьмої ранку все було прибрано, – говорить директор департаменту житлової, комунальної політики та благоустрою Михайло Смушак. – Така ситуація є традиційною. Механізм роботи у ці дні вже відпрацьований: на другий день після свята працівники виходять раненько і все прибирають. Служби, які возять сміття, також працюють без вихідних. На жаль, у населення бракує виховання, щоб не викидати сміття туди, куди не можна».

Втім, у Франківську є місця, де така проб­лема існує не лише у свята. Наприклад, на вулиці Заклинських, де немає контейнерів, це просто вічна історія.

«Мешканці не хочуть пройти зайві 100-200 м і кидають сміття, де їм захочеться, – каже Смушак. – Інколи людина йде на зупинку, бере з собою два сміттєві пакети і ставить їх біля урни – може хтось забере. Але таких випадків уже менше, люди свідоміші, ніж декілька років тому».

В Івано-Франківську за вивіз сміття відповідають дві фірми: «Автотранспортне підприємство 0928» і «Автоколона 2222». За умовами тендеру, місто поділене на вісім лотів – територій. Сім із них нині обслуговує АТП 0928, а автоколона – один. Термін угод по кількох лотах скоро закінчується, тож комунальний департамент планує навесні провести новий конкурс.

Читайте: Сміття шукає полігон. Як у тергромадах Прикарпаття наводять порядок з відходами

За словами заступниці директора АТП 0928 Ірини Ружицької, у свята вони працюють у посиленому режимі й на маршрут виїжджає більше екіпажів, ніж зазвичай. Але франківці смітять постійно.

«Перед самим новим роком на Заклинських накидали цілу гору сміття, – говорить Ружицька. – На території, прилеглій до села Вовчинець, також часто викидають відходи не у смітники. Ще – біля аеропорту, хоч це не наші контейнери».

А після свят очікують на контейнерних майданчиках великогабаритне сміття, хоча лишати його там заборонено. Втім, ялинок, скоріш за все, таки накидають.

«Ялинки можна привозити до нас, на Максимовича, 11, – каже Ірина Ружицька. – А якщо люди самоорганізуються, створять місце для прийому, наприклад, весь двір збере ялинки в одному місці, то ми готові приїхати і забрати. Але їх у жодному разі не можна пхати в контейнери».

Крім того, з січня цього року АТП 0928 змінює схему збору твердих побутових відходів у приватних будинках, де немає майданчиків зі сміттєвими бачками. Це буде на вулицях Бориславській, Волинській, Газовій, Кармелюка, Карпенка-Карого, Кривоноса, Сковороди, Солотвинській, Фіголя та Ясинських. Мешканцям роздадуть контейнери місткістю 120 літрів, з яких забиратимуть відходи. Зараз із ними укладають договори і роздають бачки. Проте, за словами Ірини Ружицької, власники будинків не спішать приходити у підприємство, щоб їх підписати.

Спершу вчитимуть дітей

Про сортування побутових відходів говориться вже давно, тож скоро у Франківську планують запровадити відповідний пілотний проект. В одному з районів поставлять контейнери для сортування відходів і перевірятимуть, як швидко мешканці навчаться це робити.

«Не вийде просто одного дня поставити контейнери по всьому місту і сказати, що тепер ми все сортуємо. Якщо люди навіть не можуть донести непотріб до смітника, звісно, ніхто не буде відразу його сортувати, – говорить Михайло Смушак. – Важливо почати зі шкіл, щоб діти звикали до сортування і розуміли, що це треба, а потім вдома розповідали батькам. Ми хочемо закупити урни для сортування – папір, скло, органічні відходи, пластик – і поставити їх у школах та дитсадках, а також у бюджетних установах: центрах надання адміністративних послуг, в поліклініках, лікарнях – там, де є скупчення людей. За рік-два будемо дивитися ситуацію і корегувати подальші плани».

Читайте: Як побороти сміття. Вулицями Франківська скоро поїде мобіль

Розпочати проект планують не швидше квітня-травня, бо спочатку контейнери треба придбати, встановити, провести інформаційну кампанію.

Крім того, департамент комунальної, житлової політики і благоустрою разом з департаментом освіти та науки планує впровадити у школах спецкурс із сортування сміття. Спершу вчитимуть дітей, бо з батьками, виглядає, складніше.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.