Соціум Статті

Навігація працює на комфорт. Орієнтуватися у Франківську стане ще простіше

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
«Електроавтотранс» запустив у Франківську нові автобуси на маршрут № 27. Аби було зручно, всередині розклеїли наліпки з порадами. Розробили їх франківські дизайнери Віталій Дмитрук і Мар’яна Затолюк з командою однодумців. Вони поставили собі за мету напрацювати зручну навігацію, яка допоможе будь-кому краще орієнтуватися в місті.
Непомітна, але важлива

Віталій Дмитрук та Мар’яна Затолюк – молоді та амбітні графічні дизайнери. Уже кілька років у них працює сімейна студія Nammi – розробляють логотипи і бренд-стилі, малюють, займаються версткою. До прикладу, логотип для минулорічного TEDx у Франківську – їхній.

Ідея взятися до розробки міської навігації виникла у подружжя кілька місяців тому. Назвали її Angle, з англійської – кут, бо вирішили по-новому подивитись на місто та його публічний простір.

«Комусь видається, що у маленькому Франківську і так усім усе зрозуміло, але насправді легко пересуватися лише районом, який добре знаєш, – говорить Мар’яна Затолюк. – А коли потрібно дістатися туди, де буваєш рідко, виникають проблеми. Є вказівники для іноземців, але точково, здебільшого в центрі, і тому це не працює в комплексі».

До теми: Франківськ захоплюють тролейбуси. Нові лінії побудують ще на 10 вулицях (ФОТО)

Каже, навігація потрібна не лише франківцям, а й гостям міста, іноземцям, людям на візках, із порушеннями зору чи слуху. А ще – мамам з візками і людям похилого віку.

Та почалося все, коли зрозуміли, Франківську бракує навігації. Віталій Дмитрук надихнувся досвідом київських ентузіастів «Агенти змін», які розробили нові схеми для метрополітену. Поспілкувався з ними і вирішив попрацювати із цим у Франківську.

«Навігація працює непомітно та інтуїтивно, і не всі розуміють її цінність, – пояснює Мар’яна. – Людям болять неремонтовані дороги та інші комунальні проблеми. А коли немає нормальної навігації, з цим можна і далі жити».

Мар’яна і Віталій почали самі шукати виходи та зв’язки і прийшли до «Електроавтотрансу» (ЕАТ) з пропозицією безкоштовно розробити навігацію для автобусів і тролейбусів. Єдиною умовою було те, що підприємство без потреби не втручатиметься в їхню роботу. Комунальники погодилися.

Без заборон і складних текстів

У процесі роботи молоді «навігатори» надихалися результатами київських «Агентів змін», їздили до Польщі, отримували рекомендації з Еміратів та Лондону.

«Ми багато що брали до уваги, але особливість навігації в тому, що кожне місто має свої потреби. Тому тупо скопійовані рішення не працюють, їх треба адаптувати», – пояснює Мар’яна Затолюк.

Але вже за тиждень дизайнерам запропонували для роботи нові автобуси на маршруті № 27. Треба було за 2-3 тижні нанести якісну навігацію. Кажуть, незважаючи на стислі терміни, зробили багато: «На все у команди було два тижні. Разом з поклейкою і тестуванням – три. Ми залучили знайомих копірайтерів, юристів, журналістів, перекладачів, юристів. Над проектом працювали вісім людей. Це особливість навігації – якщо хочеш, щоб вона працювала для всіх, потрібно опрацювати різні аспекти».

Повідомлення, які згодом з’явилися у нових автобусах маршруту № 27, взяли з тексту ЕАТ. Але повністю його перекроїли.

Наприклад, довгі речення замінили на коротші і перефразували так, аби вони одразу містили посил до дії: «Придбайте квиток, закомпостуйте його». Бо переконані – людина не має часу багато читати, коли хоче швидко оплатити за проїзд і пройти далі.

Спробували перефразувати заборони. Наприклад, вказівку не відволікати водія подали так: «Водій не відволікається під час руху задля вашої безпеки».

Аби викликати емоцію і показати, що за комунальним транспортом стоїть велика команда звичайних людей, запровадили наклейки ввічливості – подяки пасажирам за те, що вони не смітять, ввічливі та знімають наплічники. До наліпки з інформацією про перевізника розробили написи «Возимо додому з 1983 року», «Підкидаємо на роботу».

Для повідомлень в автобусах обрали різні кольори: написи українською – чорним чи червоним, залежно від їх важливості, а для англійської – бірюзовим.

«Сірий і червоний – кольори ЕАТ. Відповідно ми зробили їх більш насиченими, аби вони краще читалися. А бірюзовий – бо він у палітрі розміщений навпроти червоного. Згодом іноземці звикнуть, що інформація для них написана іншим кольором й інтуїтивно шукатимуть саме такі написи», – пояснює Мар’яна.

Наразі дизайнери ще збирають відгуки, аби допрацювати новацію. Після аналізу інформації знову її протестують і лише тоді запровадять.

«Нині маршрут № 27 змінився, і не всі розуміють, через які зупинки він їде. Це для нас сьогодні найбільша проблема, – розповідає Мар’яна Затолюк. – Будемо допрацьовувати навігацію в автобусах та на зупинках, допов­нимо її схемою руху. Мало схеми на зупинці, вона потрібна і у транспорті, аби люди розуміли, де автобус зупиняється і не відволікали водія».

Каже, найбільшу дискусію викликала іноземна мова і транслітерація. Люди не розуміють, навіщо щось перекладати іноземною мовою. Та Мар’яна пояснює, такий підхід – індикатор міста для людей.

Єдина екосистема

У майбутньому ініціатива Angle мала б поширитися і повністю охопити потреби пішоходів.

«Хочемо знайти однодумців і зрозуміти потреби міста. У нас є план, куди треба рухатися, залишається його затвердити, – говорить Мар’яна. – Хочемо бути хоча б на 80 % впевненими, що навігація працює. В іншому разі немає чого братися».

Нині Angle веде переговори і з міським управлінням транспорту та зв’язку. Втім, чи вдасться налагодити співпрацю і з приватними перевіз­никами, наразі невідомо. В гіршому разі доведеться чекати на реалізацію обіцянки мера про виключно комунальний транспорт.

«В ідеалі має бути єдина екосистема, весь транспорт – комплексно забрендований. І урбаністи, і фахівці у сфері транспорту називають це одним словом – «мультимодальність». Це коли ти пересідаєш з одного виду транспорту на інший і при цьому тобі комфортно пересуватися містом, – каже Мар’яна Затолюк. – Наразі не можу сказати, чи ми працюватимемо лише з ЕАТ, бо потрібно ще зрозуміти, який вектор у міста, і куди Франківськ рухається у транспортній сфері. Ми готові».

З часом ростиме і команда ініціативи. У майбутньому хочуть долучити фахівців, які б допомогли розробити у Франківську більш функціональну транспортну мережу. Але поки це лише плани, які багато в чому залежатимуть від готовності міста до співпраці.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.