Соціум Фото

На Прикарпатті поширюється рак картоплі – заражені овочі їсти не можна

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Картоплю, хвору на рак, ні в якому разі не можна вживати в їжу. Також не можна згодовувати заражену бульбу тваринам. Таку картоплю треба знищити, наголошують фітосанітарні інспектори.

Фітосанітарні інспектори Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області під час моніторингу сільськогосподарських угідь за період з 21 червня по 4 липня виявили карантинну хворобу – рак картоплі – у трьох районах області, пише Курс.

Під час ревізії старих вогнищ захворювання, повідомили в Рогатинській РДА, рак картоплі знайшли на території Коломийського району – у селах Печеніжин та Сопів, Верховинського району – в селах Голови, Довгополе та Верхній Ясенів, у Рожнятівському районі – в селах Сваричів, Нижній Струтин та Верхній Струтин.

Фахівці визначили заходи зі знищення збудників хвороби картоплі та запровадили на вражених територіях карантинний режим.

Рак картоплі виявляється як нарости на бульбах. У ранній фазі розвитку зараження поширюється по всій поверхні. Пізніше ракові нарости з’являються переважно навколо вічок.

Читайте: У Городенці затримали трьох жінок, які за допомогою картоплі грабували перехожих (ВІДЕО)

Спочатку нарости світлі, згодом буріють, поверхня їхня стає горбкувата. Ракові утворення можуть бути різними за величиною – від невеликих горошинок до розмірів, більших за бульбу. Довкола наростів відмирає тканина бульби, картопля згниває.

Рак бульби викликає стійкий грибок, спори якого активізуються при вологій і теплій – плюс 15 градусів і більше – погоді. Цикл розвитку гриба триває 10-12 днів. За вегетаційний період гриб може дати кілька поколінь. Втрати врожаю при цьому можуть становити до 80%.

Якщо на ділянці виявлено хоча б одну хвору бульбу, необхідно повідомити про це в управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Івано-Франківській області.

Картоплю, хвору на рак, ні в якому разі не можна вживати в їжу.

Також не можна згодовувати заражені бульби худобі в сирому вигляді – рак бульби розноситься з гноєм. Спочиваючі спори, пройшовши через травну систему тварин, залишаються життєздатними. Зимові спори в картоплинах гинуть тільки після години кип’ятіння при 100 °C.

Інфіковані бульби краще знищити: наука поки не дала остаточної відповіді на питання про їх нешкідливість для людей і тварин. Уражені раком кущі разом з бульбами і бадиллям або спалюють, або скидають в яму глибиною не менше метра і засипають хлорним вапном (як варіант – заливають формаліном або гасом).

Читайте: В Україні випустять монету, присвячену копанню картоплі (ФОТО)

Основним джерелом інфекції раку картоплі є уражені бульби і заражений ґрунт. До овочів можуть прилипати грудочки землі, в якій є спочиваючі спори. Сільськогосподарський інвентар, тара, у якій зберігали або транспортували бульби із заражених ділянок, також можуть бути джерелом поширення збудника хвороби.

Зафіксовано занесення раку картоплі на нові ділянки з паводковою водою.

Особливо інтенсивно хвороба розвивається на присадибних ділянках, де нагромадженню патогена сприяє постійне вирощування картоплі.

Читайте: У Франківську чоловік “сам впав на ніж” жінки, яка чистила картоплю

Щоб уникнути зараження ділянки, необхідно:

• дотримуватися правил сівозміни та садити картоплю на одному і тому ж місці не частіше, ніж один раз в 3-4 роки;
• не висаджувати поряд з картопляними грядками інші культури родини пасльонових;
• ретельно виполювати родини сімейства пасльонових навколо картопляного поля;
• не купувати посадковий матеріал і гній з карантинних зон;
• використовувати посадковий матеріал стійких до раку сортів картоплі.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.