Соціум Статті Фото

Дітям треба простір. У середмісті Франківська бракує ігрових зон, а грошей нема (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
З початку року управління капітального будівництва (УКБ) Івано-Франківської міськради провело п’ять тендерів на облаштування спортивних дитячих майданчиків. простір

Загалом витратили 8 692 142 грн з міського бюджету. Та для дітей грошей не шкода. Головне – аби ті майданчики були безпечні. простір

Плани, цифри, результат

У травні минулого року депутати Івано-Франківської міськради затвердили «Програму будівництва, реконструкції, капітального ремонту дитячих спортивних та ігрових майданчиків в мікрорайонах та освітніх закладах міста на 2017-2020 роки».

Згідно з документом, побудувати нові майданчики мають за десятьма адресами, а капітально відремонтувати 246 об’єктів. Окрім того, запланували «будівництво і капітальний ремонт тіньових ігрових навісів» у 18 дитячих садках, а також побудувати спортзал ангарного типу в школі № 28.

Усе це має завершитись наприкінці 2020 року. Однак перші результати вже є. Так, ще на початку року УКБ провела тендер на облаш¬тування спортивного майданчика у дворі на Івасюка, 46 – за 999 137 грн, і на Целевича, 1а – за 1 297 000 грн. Комплексний спортивний майданчик для ігрових видів спорту вартістю 3 687 500 грн має з’явитися в районі на Симоненка, 3в – Вовчинецька, 202в. Капремонт спортивного майданчика з облаштуванням футбольного поля зі штучним покриттям на території школи № 22 коштуватиме місту 1 952 506 грн.

Читайте: Дружній простір для друга, – у Франківську відкрили перший майданчик для собак (ФОТО)

«Вже кілька років поспіль кошти міського бюджету витрачаються на спортивні майданчики на території загальноосвітніх шкіл, – розповідає директор департаменту молодіжної політики та спорту Віталій Матешко. – В основному це пов’язано з тим, що у дворах між будинками ігрові площадки облаштовують забудовники. Час від часу ми моніторимо, в якому стані вони знаходяться, потім надсилаємо листи балансоутримувачам з рекомендаціями щодо ремонту, відновлення або ж реконструкції цих майданчиків. Не завжди реакція адекватна, але ті підприємства, що підпорядковуються міській раді, свою роботу роблять. Щодо капітального ремонту, то нині його потребують 30 % об’єктів. Усі решта – в доброму стані».

Грошей таки бракує

Нові майданчики у школах та дитсадках – це, звісно, добре. Однак в історичному центрі ігрових зон бракує, вважає керівниця громадської організації «Мами Прикарпаття» Мар’яна Вершиніна.

«Насправді Івано-Франківськ є моноцентричним містом і незалежно від того, в якому мікрорайоні мешкає сім’я, здебільшого відпочиває вона в центрі, – каже Вершиніна. – На мою думку, аби відпочинок був комфортним, мають бути облаштовані громадські простори, дружні до дітей. Звісно, все це має робитися виважено, із залученням фахівців. Проект мусить вписуватись в історичне середовище».

Читайте: З нагоди дня села на Тисменничині відкрили спортивний майданчик (ФОТО)

Прикладом такого громадського простору є вже облаштований дитячий майданчик на площі Міцкевича.

«Цьогоріч ми взялися за реалізацію нового проекту – облаштування дитячого майданчика на Валах, – розповідає Мар’яна Вершиніна. – Нині там є дитячий майданчик, але він вже зносився і потребує заміни. Ми кілька разів намагалися його ремонтувати, а цього року звернулися до спеціалістів, які підготували проектно-кошторисну документацію. Загальна вартість – 2,5 млн грн. Там будуть новітні ігрові елементи, яких досі в нашому в місті не було. Та основною його родзинкою стане інклюзивність».

Читайте: На Коломийщині влаштували військовий патріотичний вишкіл для дітей (ВІДЕО)

Допомогти з коштами на облаштування цього майданчика, каже Вершиніна, пообіцяв міський голова Руслан Марцінків. Зокрема з міського бюджету мали виділити 2 млн грн, а ще півмільйона дали меценати.

«Зі свого боку ми підготували всі документи на виконання робіт. Однак місто наразі не співфінансує свою частину, тому роботи гальмуються», – говорить вона.

Для галочки

В Україні немає єдиного документа, який би комплексно описував вимоги до дитячих ігрових зон. Правду кажучи, більшість майданчиків – заводського виготовлення, тому вони одноманітні і практично нічим не відрізняються один від одного. Набір устаткування обмежується кількома гойдалками та гіркою.

«Якщо ми говоримо про ігрові майданчики, що знаходяться у дворах житлових будинків, – їх достатньо, – каже Мар’яна Вершиніна. – Правда, значна їх частина вже зношена, аварійна і десь навіть небезпечна для дітей. Та ніхто якихось експертних перевірок не проводить, відповідно й виснов¬ків про цю аварійність немає. Водночас, по консультацію до нашої організації часто звертаються батьки, чиї діти травмувалися у таких місцях».

Читайте: «Дрібнота» навчає архітекторів. Як у Франківську діти досліджували епоху модернізму (ФОТО)

Нові майданчики, які встановлюють забудовники, теж мають свої недоліки. Позаяк часто їх встановлюють «для галочки», каже Вершиніна.

«Наприклад, у дворі, де мешкаю я з сином, є дитячий майданчик, однак він дуже маленький, – говорить керівниця ГО «Мами Прикарпаття». – Сам будинок – великий, навіть поділений на дві адреси. Діткам від трьох до семи років там місця достатньо. А от старші не мають де себе діти, бо решта прибудинкової території відведена під парковку».

Які дитячі майданчики можна вважати хорошими? Це ті, що не просто «займають» дітей, а дають їм можливість включити фантазію, перевірити себе на міцність, пізнати навколишній світ. Але, звісно, типові речі робити простіше.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.