Соціум

Посієш вчасно – збереш рясно

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Якщо в січні – березень, бійся в березні січня, – каже народне повір’я. Цьогоріч весна власне вирішила забаритися. Проте городникам не звикати. Найбільше хвилювань у цій справі випаде, напевно, початківцям. Утім, охочі завжди знайдуть доброго радника.

Прості секрети

Аби до ладу розпочати садово‑городні роботи, трохи згодом наповнити свою комірчину «свіжими» банками, а свій організм – вітамінами, треба добре попрацювати. Спершу варто припильнувати городній інвентар. Заздалегідь подбати про лопати, сапки, граблі, рулетки, горщечки для вирощування розсади, шланги для поливу, обприскувачі тощо. Як і про добрива та засоби захисту від шкідників.

Чи не найголовніше – насіння, розсада. Колись інженер, а нині – пенсіонер і городник-любитель Стефанія Кумановська, яка обробляє дачну ділянку на околиці Івано-Франківська, каже, що зовсім не конче «бавитися» з парниками. «Щороку збираю гарний урожай огірків і помідорів. А секрет простий: огірки у ґрунт висаджую тоді, коли з’являється на рослинці 3‑5 листочків, – розповідає пані Стефанія. – Якщо ж надворі прохолодно, то обов’язково шукаю спосіб, як вберегти рослинку від замерзання. Найчастіше накриваю старим відром без дна».

З помідорами трохи по‑іншому, бо вони делікатніші, вважає жінка. Перед тим, як перенести їх у ґрунт, пані Стефа рекомендує загартовувати рослини на балконі.

До вибору, до кольору

Початківці-городники завжди можуть отримати добру пораду в торгово‑консультаційному центрі «Зелений світ». Там нададуть консультацію з вирощування та захисту овочевих культур, догляду за садом і газоном, хвойними, декоративними кущами. Крім того, за словами директора Тетяни Сітник, у центрі можна придбати високоякісне насіння овочевих культур провідних фірм України та Європи, засоби захисту рослин, садово‑городній інвентар, сільськогосподарську міні-техніку, агроволокно, ґрунтосуміші та інше.

«У насінні працюю вже 19‑й рік, – розповідає директор магазину «Сортове насіння» Анастасія Зазульчак. – Наша мережа має п’ять магазинів в Івано-Франківську, а також – у Галичі, Богородчанах, Калуші, Тисмениці, Тлумачі. Практикуємо виїзну торгівлю. Усе наше насіння, а це – 50 видів і понад 100 сортів овочевих культур, перевіряється Державною інспекцією. Саме тому до нас звертаються з усієї області. Також часто приходять і ті, хто купував насіння на приватних столиках, а воно не сходило».

Мережа магазинів «Сортове насіння» пропонує: кормові, столові й цукрові буряки, однорічні та багаторічні трави, ярі зернові, квіти, посадковий матеріал картоплі тощо. А крім того, засоби захисту рослин і мінеральні добрива.

Обіцянка – цяцянка

Фахівців інших професій, які стали професіоналами ще й на городі, – нині дуже багато. Для цих людей клаптик грядки став і способом релаксації, і трудотерапією, можливістю наситити свій організм екологічно чистими продуктами, вирощеними власними руками.

Ось уже понад 20 років улюблене хобі фармацевта за фахом Анастасії Попадинець – городництво. «Грядка моя невеличка, близько трьох соток. Але то не біда. Щороку намагаюся розподіляти площу так, щоб вистачило на все потроху, – розповідає пані Анастасія. – Якщо гарний урожай, а головне для цього – підібрати добре насіння, то вистачає досхочу попоїсти не лише родині із шести осіб, як у мене, а ще й сусідам вділити екологічно чистої городини».

У березні пані Настя береться за моркву, петрушку, селеру, ярий часник, горох, пастернак, кріп і шпинат. Наприкінці квітня вона садить картоплю, квасолю, буряк, а у травні – огірки, помідори та горох. Господиням, які полюбляють варити овочеву зупу, Анастасія Попадинець рекомендує горох висаджувати аж тричі – «щоби навесні та влітку усі зліталися на запах смачної першої страви зі свіжим горошком».

Про насіння, яке жінка вже кілька років поспіль заготовляє самотужки, пані Настя може розповідати годинами. Каже, що свого часу купувала на базарі, щиро вірячи продавцям, які обіцяли щедрий урожай.

«Обіцянка – цяцянка, – каже пані Настя, навчена гірким досвідом невиправданих очікувань і витраченими «на вітер» грошима. – Нині я без зайвого клопоту маю своє насіння. Спрактикувала, наприклад, що сорт далекосхідних огірків для мене найоптимальніший, бо вони солодкі і морозостійкі. Прочитала колись, що гарний урожай зеленого овоча можна зібрати тоді, коли насіння витримане кілька років. Тож навіть з малого клаптика городу вистачає сирого овоча досхочу попоїсти та законсервувати».

Кому на лік, тому – на вік

Більшість опитаних городників і садоводів розповідали, що земля, дерева, інші рослини, які вони вирощують у своїх садах та на городах, лікують. А квіти, призначення яких нести естетику, є незмінною окрасою і широким полем для експериментів.

Наприклад, Дарія Онуцька, колишня вчителька біології, щедро відділила для них більшу частину зі своїх п’яти соток. «Кілька сортів троянд, різнокольорові півонії, 70 сортів жоржин – увесь її квіт-ник. То не лише захоплення, то її душа», – каже чоловік пані Дарії, Степан.

Микола Головенський, у минулому військовий, також проводить багато часу на власній дачі. Каже, що усі квіти для нього – гарні і дуже енергетичні. Пригадує, як минулого року, за завданням дружини, поїхав на базар купувати розсаду капусти, а натомість привіз квіти. «Довелося їхати по капусту ще раз, – з усмішкою розповідає чоловік. – Але ж як було гарно, коли уся та краса зацвіла!».

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.