Політика Статті Фото

Ні обіцянок, ні пробачень. То що за п’ять років зробив голова ІФ ОДА Олег Гончарук (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Президентські вибори позаду. І після того, як новообраний президент офіційно вступить на посаду, ймовірно, зміняться і його представники в регіонах – голови ОДА.

«Репортер» наперед вирішив пригадати, чим запам’ятався прикарпатцям нинішній керівник області Олег Гончарук.

Попередники

Олег Гончарук офіційно очолив Івано-Франківську обласну державну адміністрацію 9 вересня 2014 року. Саме в цей день президент Петро Порошенко підписав відповідний указ. Після Михайла Вишиванюка, який керував областю двічі – з 1997 по 2005 рік та з 2010 по 2013 – Гончарук єдиний, хто протримався у цьому кріслі тривалий термін.

Відомо, що посада голови ОДА в сучасній інтерпретації з’явилася лише у 1995 році. До того виконавча влада зосереджувалась в руках представників президента в області. З 1992 по 1995 роки на Франківщині таким був Василь Павлик. У 1995 головою ОДА призначили Степана Волковецького, а його у 1997 і змінив Михайло Вишиванюк. Між каденціями Вишиванюка областю також керували Роман Ткач (2005-2007) та Микола Палійчук (2007-2010).

У листопаді 2013 Вишиванюка замінив Василь Чуднов – голова обласної організації Партії регіонів. Офіційно Чуднов був звільнений 2 березня 2014. Однак фактично він утік і залишив посаду ще 24 січня, після того, як місцеві майданівці взяли штурмом Білу хату.

У березні 2014 року головою Івано-Франківської ОДА став Анд­рій Троценко. Він теж пробув на посаді недовго. Але йому, мабуть, довелося найважче, бо саме на його каденцію припав початок війни і президентські вибори.

Ну і власне Троценка замінив Гончарук. Після того, як стало відомо, що наступним президентом України буде Володимир Зеленський, політологи припускали, що Олег Гончарук сам напише заяву про відставку. Принаймні так зробили глава Львівської ОДА Олег Синютка, очільник Закарпаття Геннадій Москаль і Олексій Савченко з Миколаївської облдержадміністрації.

Однак Гончарук вирішив працювати до того часу, поки Зеленський не визначиться із своїм представником на Прикарпатті. Мовляв, треба забезпечити стабільність в області під час технічного переходу влади.

Від інженера до бізнесмена

Відвертих інтерв’ю «про все» з Гончаруком у ЗМІ не було. Ну, не говіркий чоловік, що поробиш. З офіційної біографії знаємо, що народився він 31 січня 1968 року у Калуші та ще в дитинстві переїхав з батьками до Івано-Франківська. Яку школу закінчував – невідомо й не так важливо, а у 1992 році з відзнакою закінчив Івано-Франківський інститут нафти і газу. Фах – «Спорудження нафтопроводів».

Після вишу був майстром спеціалізованої фірми з будівництва й реконструкції природоохоронних об’єктів «Екоспецбуд» в Івано-Франківську. Потім старшим інженером з матеріально-технічного постачання Павлівського звірогосподарства. Згодом пішов на підвищення і став заступником керуючого бетонно-розчинним вузлом.

У 1997 році Гончарук заснував і очолив ТзОВ «Лігос». Фірма жива, працює, спеціалізується на виготовленні хлібобулочних і кондитерських виробів. Зокрема на круасанах, які, якщо не їли, то бачили всі франківці. З чим була пов’язана така перекваліфікація та звідки взявся стартовий капітал на власну справу – теж невідомо. Та й тепер уже, мабуть, і не важливо.

24 вересня 2014 року, вже після того, як Олег Гончарук став головою ОДА, він офіційно заявив, що більше не має стосунку до фірми «Лігос». Однак, як з’ясувалося пізніше, фірму він переписав на доньку Валентину та батька Романа Гончарука. Водночас на незручні питання журналістів лише відповідав, що члени сім’ї – ті, хто вказаний в декларації, тобто – лише дружина.

«Фірма належить моїй доньці, але ми живемо окремо, тож юридично я до неї не маю жодного стосунку», – казав голова ОДА.

Так, ще раз, з журналістами Олег Гончарук таки не надто говіркий. Лише у квітні 2017 року він зібрав прес-конференцію не з якогось конкретного приводу, а щоб відповісти на всі запитання ЗМІ. Причину зібрання Гончарук пояснив просто – хоче бути відкритішим і ближчим, аби не виникало чуток. Питали справді про все, але відповіді буди гладенькими – ні про що. Далі голова ОДА обіцяв організовувати такі прес-конференції раз на місяць, але обіцянками все й закінчилось. А ніхто з журналістів вже й особливо не рвався попитати, як то кажуть, не дуже й хотілося.

Тихою сапою

Кажуть, найкраща виконавча влада – це та, яку ніхто не бачить і не чує. Вона собі працює, тож люди її і не згадують, бо навіщо? Може, раніше так і було, але нині час інформаційної революції. Чи був Гончарук ці роки аж настільки ефективним на посаді, що нікого не цікавило, чим саме він зай­мається? Сьогодні так не буває.

У лютому 2019 року Олег Гончарук посів останнє місце у рейтингу ефективності голів ОДА – за результатами спецпроекту, що був реалізований за підтримки Міжнародного центру перспективних досліджень.

Оцінювали очільників областей за трьома критеріями:

  • виконання та звітування про реалізацію Стратегії розвит­ку регіонів;
  • виконання обласного бюджету;
  • комунікаційна політика і медіа-активність.

Максимальний бал за кожну складову рейтингу – 10 балів. Гончарук заробив – 0, 3,1 та 4,2 бали відповідно. У підсумку отримав загальний бал 2,4.

Пасе задніх Гончарук і в рейтингу діяльності голів ОДА Комітету виборців України. Оцінка складалася з двох компонентів: показників соціально-економічного розвитку регіону та результатів опитування експертів. Всього було оцінено показники соціально-економічного розвитку за п’ятьма напрямками: розвиток промисловості, сільського господарства, темпи будівництва, експорт-імпорт, рівень доходів населення. Тут голова Івано-Франківської ОДА не набрав і двох балів, тож опинився на 20 місці із 24.

Окрім того, за даними аналітичного порталу «Слово і діло», Олег Гончарук, будучи на посаді, виконав лише 40 % своїх обіцянок. Зокрема, недотримав слова щодо придбання автомобілів для учасників АТО з інвалідністю. А ще обіцяв, що у 2018 році закінчать ремонт дороги Калуш-Долина-Стрий, здадуть в експлуатацію п’ять мостів, побудують школу в Крилосі, відреставрують церкву в Коломиї і, зрештою, заборонять рубати ліс навколо Івано-Франківська. Але…

Однак, низькі рейтинги та невиконання обіцянок не завадили Олегу Гончаруку претендувати на загальнонаціональну премію «Людина року 2018» у номінації «Регіональний лідер». Премію голова ІФ ОДА не отримав, але у списку номінантів був.

Без скандалів ніяк

Якщо говорити про досягнення Олега Гончарука на посаді, то вони досі розмиті. Ну, обіцяв звітувати про ремонт доріг – звітує. Обіцяв, що дороги будуть ремонтувати під наглядом громади – координаційна рада при Службі авто­мобільних доріг ніби є, але чим вона займається, ніхто не знає. Обіцяв збільшити фінансування освітніх і медичних закладів – але це швидше досягнення реформи децентралізації.

А от скандали за участю голови ОДА людям запам’яталися більше. У 2016 році у ЗМІ з’явилася інформація, що члени сім’ї Олега Гончарука заробляють на «схемах» з нерухомістю. Йшлося про приміщення на вулиці Мазепи, 89.

23 травня 2014 року фірма «Лігос» уклала договір оренди з балансоутримувачем КП ЄРЦ. У приміщенні мав бути розміщений фірмовий магазин «Лігоса». Сума щомісячної оренди становила 2775, 50 грн. Це виходить близько 24 грн за квадратний метр. І це при тому, що його середня ринкова ціна на час укладання договору становила 100-200 грн.

24 лютого 2015 року це приміщення внесли до переліку об’єктів комунальної власності, які підлягають приватизації шляхом викупу. А 4 серпня був укладений договір купівлі-продажу між Фондом власності територіальної громади міста Івано-Франківська та ТзОВ «Лігос». У документі зазначалося, що вартість 112,8 м2 у центрі міста становить 819 600 грн. Тобто приміщення викупили за смішну ціну – близько 330 доларів за квадрат, згідно з курсом валюти на той час.

Власне тоді Гончарук і нагадав, що не має стосунку до «Лігоса» , а як є якісь порушення, то нехай розбираються правоохоронці.

Згодом Олег Гончарук потрапив у поле зору журналістів через власну декларацію. У 2016 році він задекларував чимало цінного майна та нерухомості. Що й не дивно, адже дружина Гончарука теж займається бізнесом. Але серед всіх тих статків найбільше питань викликав автомобіль Lexus RX-350 2014 року випуску, який Людмила Гончарук придбала начебто за 45000 грн. І справді, на той час подібне авто десь так і коштувало, але в доларах.

«На момент купівлі технічний стан автомобіля відповідав ціні», – прокоментував ситуацію Олег Гончарук. Однак, в яку суму тоді обійшовся ремонт, голова ОДА відповісти не зміг. Сказав, що це питання до його дружини.

Ну а зовсім неочікувано Гончарук потрапив у просто епічний скандал навколо ремонту дороги Делятин-Яблунів. 10 вересня минулого року десь під 200 людей із Надвірнянського й Косівського районів приїхали вимагати у голови 20 млн грн, які недоотримала фірма ПБС, що виграла тендер на роботи.

Голову ОДА люди зустріли криками «Ганьба» і поставили ультиматум – або розпорядження на 20 млн, або відставка. Поки Гончарук сперечався і вів перемовини, під’їхав юрист від ПБС, який допомагав складати розпорядження. Увесь день Олега Гончарука тримали в облозі.

Коли ж нарешті було готове розпоряд­ження, голова ОДА його підписав але пояснив, що вирішальне слово – за Укравтодором. Пообіцяв особисто завезти розпоряд­ження до Києва і просити про виділення коштів. Та активісти все одно не розійшлися, на рішення Автодору лишилися чекати в Білій хаті. Роз’їхалися лише 13 вересня, коли Гончарук таки повернувся зі столиці з розпорядженням. І саме у цій історії голова ОДА якраз і виглядав більш-менш щиро й по-людськи.

Ну, навряд Олег Гончарук зможе вже відзначитись чимось важливим, навіть якщо залишиться на посаді при президенстві Зеленського. Навряд «нова команда» його залишить і навряд воно йому треба. І скоріш за все, його дуже швидко забудуть. Як забули Павлика, Волковецького, Ткача, Палійчука, Троценка, Чуднова. Єдиний, Вишиванюк – геть інша історія, дуже різним був, всяким, а не забудеш.

Від редакції:

А спробуємо раз у житті таки зробити прогноз або, скоріше, тестове припущення. На думку «Репортера», якщо команда Зеленського раптом справді збирається виконувати обіцянки, поводитися щиро і ставити на посаду нові обличчя, то найкраще на голову Івано-Франківської ОДА їм підходить Роман Вірастюк. У структурі працював, в області його знають дуже добре і без негативу, людина щира, в усіх сенсах сильна, ще й добра знайома з самим Зеленським та іншими. Якщо Вірастюк, звісно, погодиться. Втім, може бути і хтось інший.

Палійчук, Шевченко – надто прогнозовано, тому навряд. «УЗеленського» явно звикли ходити не стандартно. Та якщо таке станеться, або якщо з Києва приїде людина, будь-яким чином наближена до олігарха Ігоря Коломойського, тоді все стане звично і цілком зрозуміло. Тоді бачили очі, що купували.

Коментар експерта

Мирослав Кошик, історик, політичний оглядач:

Пан Гончарук навряд запам’я­тається як політик. Скоріш як бізнесмен, який робить дуже добрі круасани. Принаймні я не бачив, аби він брав участь у якихось державницьких процесах.

Ми повинні розуміти, що всі голови призначаються для того, аби підтримувати політику президента в регіоні і постійно готувати область до виборів. І, на мою думку, Гончарук не зміг впоратись із цими завданнями.

Зараз нашій області потрібен сильний лідер, адже ніхто не може спрогнозувати, чого чекати від новообраного президента Зеленського. І хоча, на мою думку, ця посада має бути виборчою, призначення голови ОДА залишається прерогативою глави держави.

Цілком можливо, що Гончарук й надалі залишиться на посаді. Порівняно з головою Львівською ОДА Олегом Санюткою, він – неактивний, некрикливий, непримітний. Новій владі це може бути на руку.

Також цілком ймовірно, що новим головою може стати Микола Палійчук. Він має тісні зв’язки з партією «УКРОП» та публічно підтримав Зеленського. Але ні при правлінні Гончарука, ні при правлінні Палійчука область не чекають кардинальні зміни. Вони обоє занадто «м’які» для цієї посади.

Ще один варіант – Олександр Шевченко. Але, можливо, він знову буде балотуватися до Верховної Ради. А якщо шукати голову ОДА серед молодих політиків, то цілком можна розглядати кандидатуру Віталія Мерінова. І нічого абсурдного в цьому нема – якщо ми обрали президентом коміка, то чому боксер не може керувати областю? Але зараз робити якісь прогнози насправді немає сенсу. Ми ж бачимо, що чимало політиків «перевзуваються» на ходу.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.