Погляд Статті

Щоб бути успішними, треба пахати, – Роман Шеремета Івано-Франківськ

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У понеділок, 7 травня, всесвітньо відомий економіст Роман Шеремета завітав до Франківська та прочитав кілька лекцій для студентів і школярів.

«Репортер» послухав його промову про те, «Як Україні стати успішною?» і записав найцікавіше. Далі говорить лише Шеремета.

Популізм уряду

Є три популістичні ідеї, які поширені не лише в Україні, а й в усьому світі, зокрема в США. Перша – це подолання корупції. Звучить добре, і всі про це говорять. Ми сподіваємося, що станемо багатими, коли перестануть красти державні гроші. Але корупція – симптом на всіх рівнях нашого життя. Це і списування у школі, і купівля курсової чи хабар за оцінки, могоричі. З корупцією треба боротися системно. І обіцянки про її подолання – це популізм.

Залучення іноземних інвестицій – це ще одне гасло. Але інвестори до нас не прийдуть, допоки не буде захисту права власності, розмежування політики й бізнесу, поки не припиняться рейдерські захоплення.

Захист вітчизняного виробника – третя популістична ідея. «Купуй українське» звучить дуже добре. Насправді ж, там, де є протекціонізм, там росте корупція. Національного виробника треба підтримувати, але робити це розумно. Як варіант – надання дешевих кредитів. МВФ дає Україні кредит під 3-5 %. Але я пропонував би, щоб цей кредит давали українським банкам під 3 %, а ті – давали підприємцям під 5 %. Так, і банки б заробляли, і підприємці мали нормальний кредит. А протекціонізм – не вирішення проблеми.

Читайте: На економічний та соціальний розвиток Івано-Франківська витратять 1,13 мільйона

Є й дві більш реальні ідеї. Перше – зменшення державного регулювання і децент­ралізація. Це теж можуть використовувати як популізм, але якщо ми їх втілимо, то досягнемо певних результатів. Місцева влада краще знає, як робити зміни, ніж Київ. І вона буде діяти більш відповідно до місцевого населення.

Також нам потрібен незалежний Антикорупційний суд, реформа освіти, медицини, податкової системи, відкрита конкуренція. І це зможе привести економіку України в ефективний стан.

Зміни починаються з людей

Усі перелічені моменти – і популістичні, і реальні – це те, що роблять в уряді. Ми з вами, як правило, до цього стосунку не маємо. Та є речі, які можемо змінити ми з вами. Я говорю про ціннісні зміни, про людей.

Освіта і критичне мислення. Треба говорити про якісну освіту, яку можна виміряти тестуванням, а не кількістю років чи назвою університету.

Якісна освіта веде до економічного прогресу. Це економічний факт. Освічені люди приймають більш ґрунтовні рішення щодо здоров’я, шлюбу, виховання дітей. Освіта робить людей більш терплячими, цілеспрямованими і менш схильними до невиправданих ризиків.

Як професор і викладач одного із топових університетів світу, я не зможу дати вам професію і навчити, як бути професіоналом. Я – економіст-професор, я не маю підприємства, не знаю, які навички вам будуть потрібні. А знання ви можете забути за 3-4 роки.

Читайте: Польські ЗМІ: українці впливають на економіку Польщі більше за президента

То для чого ми тоді йдемо вчитися? В Америці студент має сформуватися як індивідуум, навчитися критично думати і вирішувати складні питання. Студент спершу бере різні курси – з економіки, політології, мистецтвознавства. А коли вже вирішує, де хоче працювати, то з куратором підбирає необхідні предмети. І ми формуємо йому професію, допомагаємо стати унікальним – з університету вони виходять не під шаблон.

Порада для України проста – постійно вчитися самостійно. Нині в інтернеті є унікальні онлайн-курси, де вас навчатимуть провідні професори та науковці, Нобелівські лауреати.

Трудова етика. Якщо Україна хоче бути успішною, треба пахати. У нас 11 офіційних вихідних і ще плюс релігійні празники. Українці відпочивають більше, ніж будь-де. В Америці лише шість вихідних. Ще одна проблема – непрофесіоналізм, пов’язаний із освітою. Ми маємо політиків, економістів чи журналістів, які такими не є.

Читайте: За проектами тернополянина, на Франківщині збудували економні екологічні будинки (ВІДЕО)

Тут моя порада: «Швидко – це повільно, але щодня». Щоб досягнути світових висот, треба працювати над собою і дуже часто без вихідних. Нобелівський лауреат із економіки Вернон Сміт, з яким я працюю у Каліфорнії, приходить на роботу навіть в неділю вранці – людина, що заслужила усі можливі регалії, працює і у вихідні.

Культура заощадження. Для того, щоб розвивалася країна, потрібні інвестиції. А інвестиції в економіку приходять через заощадження.

Американці інвестують в державні акції та облігації – борг держави перед її громадянами сягає 13 мільярдів. У Китаї люди заощаджують й інвестують в банки та бізнес від 20 % до 40 % свого доходу.

Натомість в Україні – найновіші машини, найбільші будинки і найдорожчі телефони. Історик Ігор Лиль каже, «українці – єдина нація у світі, яка останньою моделлю айфона освітлює шлях до туалету на вулиці».

Читайте: Гроші рахують на місцях. На Прикарпатті на зарплати бюджетникам бракує понад 485 млн

Ми повинні навчитися заощаджувати та інвестувати в бізнес чи класти гроші на рахунок в банку. Я розумію, що наша банківська система не найкраща. Але не надійтеся на державу. Нині 30 % населення – це пенсіонери. Три людини, які працюють, забезпечують одного пенсіонера. І краще не буде. Наша пенсійна система скоро обвалиться. Тому треба вчитися збирати собі на пенсію.

Рівень довіри. Країни з вищим рівнем довіри мають вищий ВВП. В Україні висока недовіра до влади, тому завжди перемагає опозиція – президент змінює президента.

Нам потрібна відкритість і прозорість. Наприклад, коли ми можемо поспілкуватися з мером і він відкрито відповідає на запитання. Відкритості сприяє і децентралазація та автоматизація більшості процесів. Бо комп’ютер не бере хабарів.

Та є і позитивні моменти – рівень довіри один до одного серед українців зріс.

Громадська активність. Активне громадянське суспільство веде до економічного зростання. Громадськість підвищує чесність, довіру, взаємоповагу, знижує корупцію. І що більша громадська активність, то вищими будуть показники держави.

У нас в усьому винна держава. А як же я? Треба говорити і за особисту відповідальність. Будьте активними, організовуйте спілки боротьби з корупцією в університетах чи лікарнях. Зробіть рейтинг хабарників і вивішуйте, хто переміг. І я не жартую, це справді працює. Створюйте фонди, беріть участь у громадських організаціях.

Аби щось змінилося в країні, треба щоб ми всі щось змінювали – і я, і ви.

Я підтримую два проекти – Фонд випуск­ників України, в якому колишні студенти підтримують свої навчальні заклади, та Vox Connector, який робить готує серйозну аналітику, перевіряє політиків на правдивість висловлювань, робить рейтинги брехунів.

Як зробити Україну успішною? Потрібно змінювати інституції, боротися з корупцією, залучати іноземні інвестиції, розвивати виробництво, проводити політичні та правові реформи. Але це не вирішення проблеми. Інституції потрібно змінювати, та без зміни цінностей Україна не стане успішною.

Важливо інвестувати в освіту, вчитися критично мислити, змінювати трудову етику, піднімати рівень довіри і громадської активності, виховувати правильні цінності.

Завершити хочу цитатою письменника і священика Вінсента Піла, який сказав: «Змініть ваші думки і ви зміните ваш світ».

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.