Погляд

Олександра Коваль: «Якщо люди читатимуть менше – нас чекають ще страшніші війни»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

З наступного четверга у Львові стартує найграндіозніше щорічне книжкове дійство країни – «Форум видавців». Цьогорічний має доволі поважну приставку – «21», але, звісно, це вперше він відбувається в умовах війни. Про новації від організаторів, безпеку та гостей із Росії – у розмові з президентом ГО «Форум видавців» Олександрою Коваль.

Коваль 1

– Пані Олександро, у травні було відмінено дитячий форум – через ситуацію в країні. Нині ж ситуація ще гірша, чому вирішили все ж таки провести дорослий?

– Ми впевнені: якщо люди менше читатимуть – рано чи пізно розпочнуться нові страшніші війни. Якщо ми припинимо свою діяльність через війну, значить, ворог переміг, залякав. Треба продовжувати читати й писати, співати і слухати музику, дивитись кіно, ходити в теат­ри. Ми робимо це для перемоги.

– Чи посилені заходи безпеки?

– Так, про це домовлено з Львівською ОДА. Під час такої загостреної ситуації в нашій країні ми мусимо передбачити усі загрози й запобігти їм. Через це впроваджено потужну систему відеоспостереження, іменні бейд­жі для учасників, посилено охорону. Відвідувачі, гості та учасники можуть почуватися в безпеці.

– Враховуючи ситуацію, гостей, видавництв, спонсорів не поменшало?

– Видавництв менше, багато відмов через поганий фінансовий стан. Також відмовилися учасники, які торгують російськими книжками. А от колективний російський стенд ми самі не захотіли приймати і через це зазнали значних фінансових втрат.

Але завжди знайдуться люди, які зрозуміють і підтримають, за що ми вдячні своїм партнерам. Спонсорів у цьому році зрозуміло, що стало менше. Серед найбільших – «Кока-кола» і «Кока-Кола-Україна», а також «Київстар». Вдячні за допомогу таким спонсорам, як Райффайзен Банк «Аваль», Торговий дім «Жива», Arctic Paper. Багато безкоштовних номерів нам надали готель «Жорж» і EdemResort&SPA. Також є велика підтримка від Національного університету «Львівська політехніка». Влада підтримала, особливо вдячні департаменту інформаційної діяльності та комунікації з громадськістю ЛОДА. Місцеві ресторатори допомагають безкоштовними обідами для наших учасників, готелі – безкош­товними номерами чи суттєвими знижками. Наш генеральний інформаційний партнер – медіахолдинг ZIK – надає велику інформаційну підтримку.

Незважаючи на наше скрутне становище, кількість письменників від цього не зменшилася, адже їх приїзд фінансують культурні організації 25 країн, які представлені на цьогорічному фестивалі. Відбудеться понад 900 заходів. Спеціальними гостями будуть Міленко Єрґович (Хорватія), Мартін Поллак (Австрія), Тімоті Снайдер (США), Софі Оксанен (Фінляндія), Януш Гловацький (Польща), Людмила Уліцкая (Росія), Володимир Войнович (Росія-США), Мустафа Джемілєв (Україна), Рефат Чубаров (Україна), Лявон Барщеускій (Білорусь), Паскаль Брюкнер (Франція).

– Які центральні теми форуму? Чи пов’язані вони з війною?

– Тему століття Першої світової ми задумали ще у 2012 році, зараз вона трансформована в тему «Століття змін. Століття боротьби (1914–2014)». Буде тема Євромайдану «UkrainEUkraine (революція-війна-культура)», відбудуться дискусії, пов’язані із різними аспектами демократичних перетворень, зокрема це й тема українсько-єврейських взаємин. Але є й інші теми: жіноча, дитяча, кулінарна, природнича. Ми не можемо оминути такі знакові дати, як 440 років видання Іваном Федоровичем «Букваря» і «Апостола», 150-ліття Михайла Коцюбинського і 200-ліття Тараса Шевченка, творчість якого є актуальною завжди.

– Щодо бойкоту російських видавництв…

– Треба розуміти правильно. Ми прийняли рішення відмовитися від колективного російського стенду, який був на Форумі з 2010 року. Стенд фінансувався урядом Росії, це було б, щонайменше, некоректно. Але наголошуємо, що ми не забороняємо російську книжку чи, не дай Боже, літературу. Ми надаємо право торгувати російською книжкою, яка буде відповідно промаркована представництвами цих видавництв в Україні. Тобто йдеться про позицію щодо видавців країни, з якою в нас триває війна.

– У програмі є автори з Росії. От у списку спеціальних гостей знаходимо Людмилу Уліцькую. Бойкот авторів не стосується?

– Ми запланували участь не тільки Людмили Уліцької, але й Андрія Більжо, російського художника-карикатуриста, Лева Рубінштейна, відомого своєю поезією, публіцистикою та есеїстикою. Дмитро Кузьмин, російський поет, літературний критик та видавець, на Форумі презентуватиме програму журналу «Воздух», де публікуються переклади українських поетів російською мовою.

Ми воліємо розмовляти з людьми і переконувати їх. Тим більше, що російських письменників, які приїдуть, ні в чому й переконувати не потрібно. Ми завжди раді приймати усіх іноземних гостей, котрі підтримують Україну.

– Як думаєте, люди купуватимуть стільки ж книг, як в минулі роки, адже нині всі жертвують на армію?

– Це питання пріоритетів. Усі ми жертвуємо на армію, але якось продовжуємо палити, пити пиво, купувати одяг, їздити відпочивати (правда, організатори Форуму не відпочивають – немає часу). На книжки повинно вистачати. Тим більше, це хороша інвестиція. На відміну від алкоголю.

– Ваша рекомендація – які книжкові новинки цього року неодмінно треба купити?

– Купуйте все, що подобається. У цьому році вперше у межах Форуму видавців будуть діяти тематичні майданчики – історичний, жіночий, дитячий, кулінарний, природознавчий. Тут будуть відбуватись тематичні заходи, зустрічі з письменниками і продаж тематичних книг, що полегшить ваш вибір. Сподіваємося, що такий експеримент прийде до душі усім відвідувачам. Також не забувайте, що у нас є такий захід, як «Найкраща книга Форуму-2014». У цьому році на конкурс подалося близько 400 книжок, із яких ви точно зможете вибрати щось собі до смаку.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.