Люди

Монолог емігранта: дівчина з Івано-Франківська розповіла про власний досвід життя у Франції

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

В останні кілька років фраза «пора валити» стала чи не головним гаслом країни. Як живеться тим, хто одного разу все-таки поїхав, і що вони думають про те, що відбувається в Україні, розповідають у спецпроекті «Монолог емігранта» на сайті Vlob. Сьогоднішня героїня – франківчанка Ліда Зінько.

У 16 років у рамках шкільної поїздки я побувала у Франції – ми були в Шампані і Парижі. Там я дізналася, що французька вища освіта доступна і за ціною, і за можливостями вступу. Коли я остаточно розчарувалася в освіті в Україні (блат, хабарі і т.п.), почала думати про еміграцію.

Цілий рік я збирала документи. Спочатку здала тест на знання мови DELF B2 в Alliance Française, потім отримала запрошення від університету. Перекладала різні папери – щеплення, атестат, свідоцтво про народження. Візу отримала за тиждень.

Труднощі виникли, коли мені потрібно було знайти опікуна і житло, тому що на момент мого виїзду до Франції мені було 17 років. Опікун повинен бути відповідальним за мене до моменту повноліття і жити максимум в 100 кілометрах від мене. На щастя, у мого французького знайомого виявився дядько в Марселі. Він надіслав мені необхідні документи, але ми так ніколи і не побачилися.

За місяць до повноліття я поїхала жити і вчитися в Екс-ан-Прованс на факультет іноземних мов. Батьки допомагали фінансово до кінця другого курсу, а потім гривня обвалилася, і я пішла працювати офіціанткою.

З житлом мені допомогла знайома з Харкова. Вона переїжджала в квартиру, де здавали дві кімнати, і попросила залишити одну мені. Я заплатила заставу і отримала взамін контракт на оренду. Зазвичай у Франції просять гаранта, який може заплатити оренду, якщо ти не зможеш зробити цього сам. Мені пощастило: я зняла кімнату без гаранта і до мого приїзду в мене вже було житло. Багато знайомих спочатку зупинялися в готелі і витрачали ще тиждень на пошук житла, а це мінімум 500 євро зайвих витрат. Перший рік я прожила в орендованій кімнаті, де нас було п’ятеро.

На другий рік я переїхала в Ліон і знімала квартиру в однієї дами з кішкою. Їй було 54. В деякі моменти вона заміняла мені маму: возила в лікарню, допомогла знайти лікарів. Зустрічаємося з нею до сих пір.

Протягом останніх трьох років я живу з хлопцем в квартирі, але мрію про свій заміський будиночок з городом.

Коли їхала додому на перші літні канікули – не припиняла плакати. Боялася, що щось трапиться і я більше не повернуся до Франції.

У перший рік навчання можна було приходити на іспити зі словником. Мовного бар’єру у мене не було, хоча в перший час було важко зрозуміти деякі діалекти і акценти – Париж, Корсика, Лілль.

Продукти, транспорт і послуги у Франції набагато дорожчі, а техніка і одяг – дешевші. У мене є список товарів, які я привожу з України і навпаки. З України везу сигарети, міцний алкоголь, косметику, цукерки (у нас вибір цукерок більший разів у 10), шпроти. З Франції – вино, сир, одяг, аптечну косметику – те, що вдається схопити на розпродажі або зі знижкою. Розпродажі у Франції бувають до 90%, я завжди затоварююся в останні дні за копійчаними цінами.

Французи не вміють пити, взагалі. Так, вино – часто і багато, але з огляду на те, що закуски або мало або немає взагалі – всі напиваються. Горілку в чистому вигляді не п’ють, тому що французька горілка або жахлива, або дорога, типу Grey Goose. Пляшка української горілки на французькій вечірці – це свято: «А що це? А як це пити? А як закушувати? Ой, як йде-то добре! »

Якщо хочете привернути до себе увагу, принесіть на вечірку пляшку горілки з перцем.

Французи не заморочуються з їжею. У супермаркетах можна знайти багато напівфабрикатів, а на обід всі їдять багет з начинкою – sandwich. Однак до свят французи готуються. Вдома чи в ресторані – це обов’язково хороше вино або шампанське і закуска-головна страва-сир-десерт-кава, тільки якісні продукти. Різдво перетворюється в парад з шампанського, фуа-гра та слабосоленого лосося.

Їдять французи тільки в належний час. Обід з 12 до 14, вечеря – з 19 до 22. Жоден хороший ресторан не працює цілий день. Деякі кафе не подають каву після 17 години. Хочете спантеличити француза – запросіть його пообідати солодкими оладки о четвертій годині дня! У нього трапиться подвійний когнітивний дисонанс – обідати о 4 годині дня для нього немислимо, солодке – тільки на десерт, і де ж головна страва?

Якби існувало пекло на землі, ним неспішно завідували б французькі бюрократи. Зробити медичну страховку – три роки, оплатити лікарняний – півроку, відкривати рахунок в банку, але так і не відкрити – чотири місяці, записатися в університет – два-три місяці, записатися до лікаря – до семи місяців. Мій друг записався до окуліста в січні на липень.

Щоб виїхати в іншу країну, потрібна мотивація і бажання. У мене була мета, і це тримало мене на плаву в моменти, коли опускалися руки.

Важливо мати фінансову подушку на перший час. По-перше, потрібно заплатити гарантію за квартиру, за запис в університет, купити посуд, їжу та постільну білизну, а роботи з першого дня не буде. По-друге, переїзд за кордон – це завжди величезний стрес. Відсутність грошей або економія додають ще більше страху. По-третє, не знаючи цін, в перший час можна багато переплатити.

Моя порада – перед переїздом заведіть собі друзів в українській діаспорі вашого міста. Вони допоможуть вам знайти квартиру, покажуть найближчий супермаркет і пояснять всі адміністративні процедури.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.