Люди Статті

Франківці винні комунальникам десятки мільйонів – з травня за борги каратимуть

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Нині франківці боргують комунальним підприємствам десятки мільйонів гривень. Наприклад, за газ сума досягла 165 млн грн, а за тепло – майже 116 мільйонів.

З травня має вступити в дію рішення уряду про нарахування пені за несвоєчасну оплату комуналки. Що зміниться у платіжках та як контролювати рахунки, аби не виникло штрафів, розбирався «Репортер».

Від пені до відключення

Пеню франківцям нараховуватимуть з 1 травня. Таке передбачає стаття 26 закону «Про житлово-комунальні послуги». Його прийняли ще 2017 року, але саме ця стаття набирає чинності лише тепер.

Спершу планували штрафувати за несвоєчасну оплату з 1 січня, але влітку минулого року Верховна Рада це рішення переглянула. Введення пені відтермінували, бо не встигли напрацювати необхідні механізми. Зокрема, як саме нараховувати пеню споживачам та які штрафи вживати до монополістів за неякісні послуги.

Окрім пені, закон передбачає абонплату на послуги, зобов’язує пускати комунальників до помешкань, дозволяє припиняти подачу послуг за борги, натомість гарантує штрафи за низьку якість.

Нараховуватимуть пеню з першого робочого дня після граничного строку плати за комуналку – у більшості підприємств це 20 число кожного місяця. Тобто, якщо 20 травня не оплатити рахунки за квітень, то пеню рахуватимуть автоматично за кожний день протермінування.

Нарахування відбуватиметься згідно з договором між підприємством і споживачем, але пеня не може бути вищою 0,01 % від боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір пені не може перевищувати суму боргу.

Пеню не нараховуватимуть, якщо держава затримує виплати за субсидіями та пільгами або ж у вас є заборгованість з оплати праці й відповідна довідка про це.

Отже, якщо людина має борг за комуналку 1000 грн, то за кожен день йому нараховуватимуть пеню в 10 коп. За рік вийде 36,5 грн. Але закон дозволяє припинити або призупинити надання компослуг, якщо не погасити борг протягом 30 днів з дня отримання попередження.

Таке попередження відправлятимуть рекомендованим листом – його мають вручити під розпис власникові квартири або тим, хто там живе. Навіть якщо від такого листа відмовитися, вважатимуть, що людина повідомлена.

Відновити постачання компослуги повинні наступного ж дня після повного погашення заборгованості чи з дня укладення угоди про реструктуризацію боргу – оплату в розстрочку.

Тепло, світло, газ

За тепло франківці боргують майже 116 млн грн. З них 90 млн – це борг перед «Івано-Франківськтеплокомуненерго» (ІФТКЕ) за опалення та гаряче водопостачання на 24 березня. Ще майже 26 млн – перед «Станіславською теплоенергетичною компанією» (СТЕК).

«Звісно, це велика сума, але треба враховувати, що й нарахування взимку також значні, – говорить заступник директора з розрахунків та реалізації ІФТКЕ Ігор Угриновський. – Наприклад, за лютий було нараховано 36 млн грн, а за січень – 50 млн. Під час опалювального сезону населення оплачує близько одного мільйона щодня, а це означає що до кінця березня і в «літні» місяці заборгованість буде зменшуватися».

Опалювальний сезон добігає кінця, тож і нарахування значно зменшаться, каже Угриновський. У міжсезоння ІФТКЕ нараховує лише абонплату – 1,96 грн за 1 м2 загальної площі квартири.

«Через можливість корегування тарифів НКРЕКП у травні абонплата може несуттєво зрости. А тарифи з жовтня 2019 року будуть залежати від ціни на газ. Також суми у платіжках суттєво залежать від температури повітря – що холодніший місяць, тим більшою є вартість тепла», – додає Ігор Угриновський.

Нарахування за послуги ІФТКЕ проводить до 6 числа кожного місяця, платіжки розносять з 10 до 20. На 95 % будинків є лічильники, тому нараховують за фактично надані послуги, тому й суми у платіжках щомісяця різні.

Ігор Угриновський рекомендує платити за отриманими платіжками до 28 числа. В іншому разі оплата може бути зарахована в наступному місяці.

Також споживачі у робочий час можуть отримати інформацію за номером 0342 50-62-00 чи на сайті підприємства tke.if.ua. Проводити оплату можна у відділеннях банків, пошті, терміналах, а також через інтернет.

СТЕК забезпечує теплом третину Франківська. На 1 березня мешканці боргують компанії 25,7 млн грн. Заступниця директора СТЕК зі збуту теплової електроенергії Галина Риснюк каже, якщо люди не мають можливості оплачувати в повному обсязі, то варто звертатися в органи соцзахисту для отримання субсидій.

«Щоб уникнути нарахування пені, пот­рібно платити до 20 числа наступного місяця. Інформацію про заборгованість ми надаємо в банки – Ощадбанк, Приватбанку – і на пошту максимум до 10 числа. Рахунки споживачам розносять щомісяця. Також переглянути історію нарахувань і проплат можна на сайті stek.if.ua чи зателефонувати до абонентського відділу за номером 0342 59-45-14».

Електрику мешканцям міста та області нині продає ТОВ «Прикарпатенерготрейд». На 1 березня загальна сума боргу прикарпатців перед підприємством – 32,5 млн грн. Рахунок за спожиту електроенергію можна оплатити у «Персональному кабінеті» на сайті my.pret.com.ua, у будь-якому відділенні банків чи Укрпошти. Зробити це варто протягом 10 робочих днів з дня отримання рахунка, але не пізніше 20 числа. Також можна налаштувати автосписання з рахунків у веб-банкінгу ПриватБанку чи Ощадбанку.

«Івано-Франківськгаз збуту» франківці боргують 165 млн грн. А загалом по області люди не доплатили майже 675 млн. З них майже 260 млн грн заборгували 76 тис сімей, що отримують субсидію. На підприємстві кажуть, такі боржники можуть її втратити. Якщо прострочити заборгованість на понад 340 грн упродовж двох місяців, видачу субсидії призупинять. А при збільшенні боргу можуть і вимкнути газ.

«Наразі є ризик зростання заборгованості у зв’язку з монетизацією субсидії, – говорить директор ТОВ «Івано-Франківськгаз збут» Юрій Пилипів. – Держдопомогу в цьому опалювальному періоді отримують 100 тис прикарпатців. За них до лютого держава щомісячно покривала частину витрат на газ в сумі понад 230 млн грн. Тепер ці кошти люди отримають напряму та мають самостійно направити на оплату рахунків. Але до цього часу майже 80 % отримувачів субсидій не сплачували навіть обов’язковий платіж».

Щоб не залишитися без газу, без субсидії та не отримати виклик до суду, газовики радять розраховуватися вчасно. Найшвидше можна оплатити рахунки за газ за допомогою «Особистого кабінету» на сайті 104.ua, акаунту 7104ua у Viber, в касах банків, відділень Укрпошти або через термінали самообслуговування.

Боргують за все

У прес-службі КП «Івано-Франківськводоекотехпрому» кажуть, що на 21 березня заборгованість абонентів перед підприємством становить 18 млн грн. Це загалом за воду й каналізацію.

«Ми просимо проводити оплату до 20 числа наступного місяця. Для правильного нарахування за централізоване водопостачання та водовідведення власникам лічильників холодної води слід передавати фактичні показники приладів обліку води з 15 по 3 число наступного місяця, – говорить речник водоканалу Володимир Шпег. – Зробити це можна за телефоном 0342 75-92-84 або через сайт підприємства vodokanal.if.ua в рубриці «Внесення показників». Дізнатися, чи є заборгованість, також можна телефоном або в особистому кабінеті на сайті. Крім того, просимо мешканців повідомляти, якщо вони стають свідками незаконних врізок у водопроводи чи систему водовідведення. Не засмічуйте каналізаційну мережу, поважайте нашу працю, тоді ми швидко і якісно зможемо надавати послуги».

З 1 березня, до речі, діють нові тарифи за централізоване водопостачання – 7,90 грн за кубометр, та за водовідведення – 9,73 грн, а з використанням внутрішньобудинкових систем – 8,06 грн і 9,95 грн відповідно.

Начальниця відділу по роботі зі споживачами КП «Муніципальна інвестиційна управляюча компанія» Леся Максимець каже, що на 1 березня заборгованість мешканців становить 14 млн грн.

«Це рахунки за світло та ремонти дахів чи мереж, які вже виконані, але до кінця мешканцями не виплачені, – говорить Максимець. – Серед боржників є ті, хто не платить зовсім, і ті, хто платить лише частково. Окремо відмічаємо тих, у кого складні життєві обставини. Таких понад 1000 квартир».

Аби дізнатися про стан розрахунку, Леся Максимець радить отримувати роздруківку в касі Ощадбанку. За її словами, МІУК надає таку інформацію до 15 числа кожного місяця. Також стежити за станом оплат можна в особистому кабінеті на сайті domivka.if.ua.

Малоквартирні будинки у Франківську обслуговує два підприємства – «Проф-сервіс» та «Балтія-сервіс». Нині у них на балансі залишилися три та 231 будинки відповідно. За два роки франківці заборгували цим фірмам 152,6 тис грн та 1,821 млн грн.

А з вивезенням сміття у місті ситуація зовсім сумна. АТП-0928 щодня проводить збір ТПВ з 815 контейнерів, що розташовані на 185 контейнерних майданчиках. За словами заступниці директора підприємства Ірини Ружицької, тариф був встановлений рішенням виконкому ще 2017 року і досі не переглядався. Отже, з тарифом у 16,4 грн з людини франківці заборгували за вивезення сміття 11 млн грн.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.