Історія Світ

Станиславів у Першій світовій. Перший прихід російської армії

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

«Репортер» продовжує спецпроект «Станиславів у Першій світовій». Щодня ми публікуємо невеликі історії про Станиславів у воєнні роки. Цього разу розповідаємо, як до Станиславова перший раз увійшли російські війська.

До теми. Війна та школа

Восени 1914 року після того, як австрійські війська відступили, цілий день Станиславів був фактично «нічиїм». Серед мешканців поширювалися панічні чутки про російських козаків, які грабують і плюндрують все, що бачать, і ґвалтують усе, що рухається.

Нарешті 3 вересня, перед полуднем, у місті з’явилися козачі патрулі. Незабаром вулиці заполонили колони російської кавалерії.

Російські казаки на марші

Чутки про жорстокість москалів виявились дещо перебільшеними — обіцяних грабунків і ґвалтувань не було. Мешканці заспокоїлись, а найсміливіші наблизились до неприятельських вояків. За свою необережність відчайдухи поплатились конфіскацією цигарок і портсигарів.

Перше враження від козаків було незабутнім. Здавалося, що Станиславів захопила азійська орда. У баранячих шапках, на малих кониках, озброєні рушницями, кинджалами та нагайками, російські вершники ніби зійшли з історичних малюнків шкільних підручників.

Яскравою ілюстрацією цього епізоду є документальне відео 1915 року. На ньому оператор зафіксував російських казаків в околицях Перемишля.

Write A Comment