Історія Відео Культура

24 лютого народився Тризубий Стас. Найвідоміші пісні прикарпатського барда (ВІДЕО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Минає 71 рік з дня народження Станіслава Щербатих, більш відомого за сценічний псевдонім «Тризубий Стас».

Народився Станіслав 24 лютого 1948 року в Алтаї. Після смерті батька, зовсім маленьким з родиною переїхав в Україну до тітки у Івано-Франківськ. Дядько Станіслава був вояком УПА, за що відбув 10 років у сталінських концтаборах.

Музичну освіту отримав приватно. Спочатку працював музикантом у ресторані. Після одруження, як справжній романтик, разом з дружиною, з метою покращення матеріального становища, подались на Камчатку, де Стас працював художником, фотографом, директором Будинку культури.

До теми: Тризубий Стас. Життя без компромісів

Після повернення в Україну серйозно зайнявся роботою у документалістиці і мультиплікації. Найвідомішими є документальні фільми «Проводи на полонину» та «Людина і нафта», і мультики «Сонечко, бульдозер і я», «Армагедон», «Верблюди», «Пігмаліон».

На міжнародному фестивалі «Кіномарина -75» мультфільм «Сашкова чайка» отримав бронзову нагороду.

Бардівська діяльність

У ті роки дуже популярним в Україні і у діаспорі був Львівський естрадно-гумористичний театр-студія «Не журись!». З 1991 року у Стаса разом з ними починаються гастрольні тури.

Своє сценічне псевдо Станіслав жартома пояснював тим, що має три зуба: один— на комсомол, другий— на компартію, третій— на профспілку. Серед друзів був відомий як Щербик.

Зі середини 1990-х Станіслав жив у Києві. Важкі часи перебудови мали суттєвий вплив на творчість, і Тризубий Стас стає батьком відомого всеукраїнського Гімну голодних студентів. Відчуття часу у Тризубого Стаса було феноменальним. Як тільки якась політична чи життєва реалія породжувала анекдот, він тут же відгукувався на це піснею. Вони були різними: і веселими, і дещо трагічними, і філософськими, але всі вони були про наше життя…

Читайте Легенди Станиславова. Стас виходить у вікно

Станіслав Щербатих став автором сотень гумористично-сатиричних пісень, які принесли співаку всеукраїнську популярність. Його ім’я стоїть в одному ряду з іменами Віктора Морозова, Василя Жданкіна, Андрія Панчишина.

Взагалі Тризубий Стас — один з найтитулованіших українських бардів. Він лауреат фестивалів авторської пісні «Оберіг» (Гран-прі), «Білі вітрила», дипломант першої «Червоної рути», гастролював в Аргентині і Бразилії. Йому навіть довелося виступити на фестивалі в Сопоті (він тоді спеціально переклав свої пісні польською).

Автор понад 300 пісень та 1300 коротких анімаційних фільмів, а також опери «Корова Середа», фантастично-кримінального роману «Нічия земля» і кількох оповідань.

Останні роки життя Станіслав працював дизайнером в редакції журналу. У 2005 р. був членом журі Всеукраїнського фестивалю бардівської пісні “Срібні Струни” (неподалік Корсунь-Шевченківський, Черкаська область).

Помер Станіслав Щербатих 24 січня 2007 року від третього інсульту у віці 58 років. Похований на кладовищі Дем’янів Лаз поблизу Івано-Франківська.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні

Comments are closed.