Гроші Статті

Вірус спустошує кишені. На які пільги можуть розраховувати франківці під час карантину (ІНФОГРАФІКА)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Минулого тижня уряд продовжив карантин в Україні до 24 квітня. Через це купа люду залишилася без роботи і заощаджень, пише «Репортер».

Чиновники, звісно, обіцяють допомогти й фінансово підтримати українців. То що ж маємо?

Заплатять хворим

Два тижні тому Верховна Рада проголосувала за кілька законопроектів, які мали б допомогти нам пережити карантин. Більшість з них стосувалися підтримки бізнесу під час карантину (про це ми писали в минулому номері), але деякі зміни зачепили й звичайних людей. Зокрема, там йшлося про виплати через втрату працездатності, але розраховувати на них можуть далеко не всі.

Читайте також: Закон не врятує. На які пільги можуть розраховувати підприємці під час карантину (ІНФОГРАФІКА)

У документі зазначається, що отримати допомогу може той, хто був офіційно працевлаштований і перебуває у вимушеній самоізоляції під час карантину. Однак стосується це виключно тих, хто знаходиться «під медичним наглядом». Бо ж допомогу Фонд соціального страхування виплачує на основі лікарняного.

Тобто, на компенсацію можуть розраховувати люди, які не просто самоізолювалися, а захворіли на ГРВІ або ж мають підозру на коронавірус.

В цьому випадку Фонд соціального страхування виплачує допомогу в розмірі 50 % вашого середнього доходу незалежно від страхового стажу. Компенсація оплачується з шостого дня лікарняного до моменту одужання. А за перші п’ять днів лікарняного платить роботодавець.

Також на виплати можуть розраховувати ті, кого відсторонили від роботи через контакт з інфекційними хворими, бо такі працівники можуть бути носіями вірусу. В цьому випадку допомога виплачується за рахунок коштів Фонду соціального страхування з першого дня і за весь час відсутності на роботі з цієї причини. Розмір допомоги залежить від страхового стажу й середньоденного доходу та обчислюється за загальними правилами:

  • 100 % середнього доходу, якщо страховий стаж понад 8 років і є пільги;
  • 70 % середнього доходу, якщо страховий стаж від 5 до 8 років;
  • 60 % середнього доходу, якщо страховий стаж від 3 до 5 років;
  • 50 % середнього доходу, якщо страховий стаж до 3 років.

Якщо ж ви самоізолювалися після повернення з-за кордону, як це рекомендує МОЗ, на допомогу можете не розраховувати. Як і ті, хто вирішив сидіти вдома, щоб уникнути небезпечних контактів.

Нема стажу – нема грошей

Порядок надання допомоги по безробіттю теж змінився. Перш за все, на період дії карантину статус безробітного можна буде отримати одразу ж після подання заяви до центру занятості. Реєструватися можна дистанційно. Для цього потрібно заповнити нову форму заяви та відправити копії необхідних документів електронною поштою. Щоправда, після карантину все одно треба буде прийти до центру занятості й подати документи особисто.

Що важливо, на час карантину статус безробітного надаватиметься всім, хто звернеться до територіального центру зайнятості. Без вимог щодо наявності вакансій.

Допомога по безробіттю призначатиметься з першого дня після реєстрації. Досі ж, відповідно до закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», допомогу по безробіттю призначали з восьмого дня після реєстрації в державній службі зайнятості. А людям, які звільнилися з роботи за власним бажанням, взагалі призначали виплати з 91 дня після реєстрації.

Крім того, аби отримати виплату по безробіттю, відповідно до нового закону, не треба більше особисто «відмічатися» в центрі зайнятості. Свій статус також можна підтвердити дистанційно. Наприклад телефоном чи електронною поштою.

Читайте також: Кур’єри добра. Як франківські атовці та волонтери допомагають стареньким під час карантину (ФОТО)

Щодо розміру виплат, то вони, насправді, невеликі. З 1 березня 2020 року мінімальний розмір допомоги становитиме 1800 грн для людей, виплати яким призначаються з урахуванням заробітної плати та страхового стажу. І лише 650 грн платитимуть тим, в кого стажу немає.

До речі, працівники підприємств, яких роботодавці змушені були розпустити через карантин або скоротили години роботи, теж мають право на допомогу. Але звернутися за компенсацією частини зарплати має роботодавець. І не пізніше, ніж через місяць після зупинки підприємства або скорочення робочого часу. Компенсація встановлюється за кожну скорочену робочу годину з розрахунку дві третини тарифної ставки (окладу). Але при цьому вона не може перевищувати розмір мінімальної зарплати.

До того ж, є низка умов для отримання працівниками підприємства часткової компенсації по безробіттю. Зокрема, роботодавець не повинен мати заборговано­стей з зарплати й соціального страхування.

З тисячею та субсидіями

Про пенсіонерів теж не забули. У квітні уряд пообіцяв нарахувати додаткову тисячу гривень тим пенсіонерам, які отримують менше ніж 5000 гривень. Також соціальну виплату отримають люди з інвалідністю й ті, що отримують соціальні пенсії.

Також з 1 травня на 11 % мають проіндексувати трудові пенсії, підвищення отримають 7 млн пенсіонерів. Окрім цього, з травня буде встановлено доплату до пенсій людям, яким виповнилося 80 і більше років. Йдеться про щомісячну надбавку до пенсії у розмірі 500 грн. Доплата та індексація буде проводитися автоматично, тож пенсіонерам не потрібно нікуди звертатися.

На допомогу можуть розраховувати й ті, хто нині отримує комунальні субсидії. Зокрема, на 50 % планують збільшити соціальні нормативи споживання електроенергії, газу, холодної та гарячої води. В середньому сума такої допомоги, за розрахунком Мінсоцполітики, становитиме 300 грн.

На наступний (не опалювальний) період субсидію призначатимуть без звернень громадян усім домогосподарствам, які отримували її в опалювальному періоді 2019-2020 років. При цьому базовий відсоток плати за комунальні послуги, який впливає на розмір призначених субсидій, не збільшуватимуть з 15 % до 20 % з 1 травня, як це передбачалося попередньою постановою уряду.

Читайте також: Чуму в річці не втопити. Як лікувалися галицькі селяни сто років тому (ФОТО)

Крім того, уряд спростив порядок отримання субсидій для людей, які втратили роботу під час карантину. Для цього потрібно зареєструватися в службі зайнятості. Відтак при розрахунку субсидії враховуватимуть розмір призначеної допомоги по безробіттю без урахування отриманої (раніше) заробітної плати.

Що буде далі, ніхто прогнозувати не береться. Але всі розуміють, що в більшості українців немає заощаджень, на які можна прожити кілька місяців. За інформацією соціологічної платформи Gradus, у 57 % людей грошей вистачить максимум на місяць карантину. Три-чотири місяці без роботи матимуть змогу прожити тільки 5,5 % українців, а півроку без зарплати витримає 2 % населення.

Авторка: Ірина Гаврилюк
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.