Соціум Статті Фото

З ніг на голову. Чудернацькі будинки Івано-Франківщини (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
У 2015 році блогер Лев Бездомний оприлюднив перелік 40 найцікавіших, на його думку, незвичних будівель України.

До списку потрапили й чотири споруди з Івано-Франківщини, пише “Репортер”.

Найбільше яйце світу

Ми будемо подавати об’єкти не згідно з рейтингом блогера, а за їхньою впізнаваністю і популярністю. І тут, без сумніву, перше місце належить коломийській Писанці. Хоча офіційно заклад іменується «Музей писанкового розпису».

Його історія почалась у 1987-му, але тоді новостворений музей містився у колишній дерев’яній церкві Благовіщення. Через три роки храм повернули вірянам, тож музею довелося переїздити. Довший час він містився у малопристосованому приміщенні, доки не обзавівся власним.

До теми Храми і монументи. 25 найкращих туристичних пам’яток світу (ФОТО)

23 вересня 2000 року в Коломиї проводили Х Міжнародний гуцульський фестиваль, під час якого і відкрили новий музей. Через свою незвичну форму він одразу став візитівкою міста і справжньою туристичною меккою.

Головний зал музею виконаний у формі велетенського яйця, заввишки 13,5 м та 10 м – у діамет­рі. Проектував його франківець Ігор Шумин. Зовні яйце вкрито орнаментом у вигляді зірки-ружі, який часто зустрічається у гуцульських писанках.

Оригінальна ідея оформлення музею належить директорці Ярославі Ткачук. Не менш цікавим є матеріал, з якого виконана будівля. Спробуйте постукати по «шкаралупі» – звук не подібний на цеглу, бетон чи гіпсокартон. Насправді це грубе органічне скло, тож розписи можна навіть вважати вітражем. До речі, їхня площа становить 600 квадратів.

Читайте Легенди Станиславова: Туристичні принади часів соціалізму

Збудували музей за рекордно короткий термін – 90 днів. На відкритті мав бути президент Кучма, тому хід робіт курував голова ОДА Михайло Вишиванюк, який неод­норазово приїздив на будову. По суті, коломийська Писанка є найбільшим яйцем світу. Під час інтернет-голосування щодо семи чудес України музей зайняв почесне восьме місце.

Догори дригом

Другий незвичний будинок, напевно, бачили всі, хто їхав на «Буковель» з боку Татарова. При в’їзді до Поляниці є базарчик з карпатськими сувенірами. Наприкінці ринку – дерев’яний котедж, на який просто неможливо не звернути увагу. Він стоїть… на даху, і там завжди повно туристів. Називається це диво «Хата догори дригом».

Хатинка постала на початку 2012 року. Івано-франківська фірма «Скол», що робила дерев’яні будинки, вирішила таким чином продемонструвати власну продукцію. Хотіли бути оригінальними, тож пішли нестандартним шляхом. Збудували за півтора місяці. Хата має два поверхи, загальна площа – 85 квадратів. Внизу є санвузол та підсобні приміщення, а нагорі – один великий зал.

Читайте Про що мовчить Теребовля. Один із найцікавіших замків Тернопільщини може стати туристичним брендом

Спочатку там був стандартний інтер’єр, аби показати, що навіть у перекинутому будинку можна нормально жити. Думали облаштувати там ресторанчик, але зупинились на більш цікавому варіанті.

Усі меблі у верхньому залі прикрутили до стелі, яка, до речі, зроб­лена як підлога. Там є двоспальне ліжко, тумбочки, камін, м’який куток і кухонний стіл, на ньому – ваза з фруктами. Навіть унітаз в туалеті нависає над головою!

Вхід туди платний, дорослим 30 грн, дітям 20, але воно того варте. Охоронець проводить вступний інструктаж: «Встаємо на носочки, широко розведеними руками торкаємося стелі, фотографуємось, перевертаємо фото, виставляємо в інтернет і збираємо лайки».

Тераси над обривом

Село Шешори, що в Косівському районі, славиться водоспадами. Автобуси з туристами зупиняються на стоянці перед рестораном «Аркан». Дорогою гіди розповідають, що будівля ресторану входить до ТОП-переліку чудернацьких споруд України. Втім, коли люди виходять з автобуса, то не розуміють – що ж там такого унікального? Мовляв, у Карпатах таких ресторанів купа, є й крутіші.

Читайте Туризм у стилі ретро. Як виглядали туристичні місця Франківщини понад 100 років тому

Втім, краще не поспішати з вис­новками. Трохи далі розташований міст через річку Пістинька. Якщо зайти на нього і подивитись на ресторан з іншого боку, то все стає на свої місця. Над бурхливим гірським потоком нависають три відкриті тераси, які ніби виходять зі скелі. Криті зали ресторану мають 100 посадкових місць, а тераси можуть прийняти 150 гостей.

Будували «Аркан» у два етапи. Спочатку у 2002 році звели основ­ну споруду, а у 2008-му добудували тераси, проект яких виконав архітектор Зеновій Андрусишин.

Заклад одразу став популярним, хоча й стоїть на кілька кілометрів убік від косівської траси. Між іншим, дорога туди добра. Гарні краєвиди, шум водоспаду, смачна кухня – усе це притягує туристів. Заклад славиться стравами на вогні, для чого поруч збудували великий мангал, прикрашений старовинними гуцульськими кахлями. Якщо ви там вперше і приїхали великою компанією, замовляйте фірмову страву «Гори димлять» – не пошкодуєте.

У стилі Гауді

Якщо найбільше яйце у світі міститься у Коломиї, то найбільший гриб – на гірськолижному курорті «Буковель». Йдеться про готель «Грибова хата», зроблений у вигляді велетенського гриба. З усіх боків його тісно обступають інші відпочинкові заклади, тому в очі він особливо не кидається. Але побачити його можна – на пагорбі, трохи вище садиби «Довбушанка».

На сайті готелю пише, що він дивує туристів з 2009 року. Екстер’єр нагадує стиль іспанського архітектора Антоніо Гауді, який свідомо оминав прямі кути і лінії. Химерні балкони, водостічні труби у вигляді прожилок, дах, що нагадує величезну шляпку гриба, є навіть хробак, який вилазить зі стіни. На верхніх поверхах розташовані готельні номери, а внизу ресторан – із наголосом на грибні страви.

Читайте Невідомий водоспад і мертве озеро. Якими чудесами природи може похвалитися Львівщина (ФОТО)

Найкраще будинок фотографувати з боку центрального входу. Від траси власники затіяли капітальну добудову, внаслідок якої «гриб» збільшиться ледь не вдвічі. Навіть зараз видно, що це теж буде щось незвичне. У найближчих планах – відкрити еко-лазню, яку влаштують у печері, вирубаній просто у скелі.

Власником «Грибової хати» є відомий бізнесмен Михайло Гросуляк. Йому також належать два тернопільські ресторани – «Старий млин» і «Ковчег». Обидва теж потрапили до переліку найдивовижніших будинків України.

Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні.
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.