Війна Статті Фото

Франківськ одягає маски: як живе місто під час карантину (ФОТО)

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr
Днями міська рада вирішила ввести у Франківську тритижневий карантин у зв’язку із поширенням коронавірусу.

Заборонили всі масові заходи, закрили заклади освіти та харчування. У списку ще багато обмежень. Поміж тим аптеки та продуктові магазини будуть працювати у звичному режимі, пише Репортер.

Ринок не боїться

17 березня, вівторок. На годиннику 9:00, сонце ще за хмарами. Незважаючи на карантин, у місті доволі людно. Більшість закладів не працює, каву знайти важко. Міських автобусів на вулицях стало менше, а ті, що курсують – вже не набиті людьми, хоч це й будній день.

На ринку все як завжди – купа люду, продається все: овочі, фрукти та й без м’яса, навіть у піст, нікуди. Поміж прилавків теж жодних нових відчуттів – люди повзають, як мурахи, шукають, в кого дешевше, свіжіше, краще. Частина продавців у масках, людей в захисті більше.

Пані Марія каже, продає овочі тут вже купу років.

«Від того моменту, як ввели карантин, ніби нічого й не змінилося, – говорить продавчиня. – Люди приходять, купують, йдуть, нові приходять. Лише всі говорять про той коронавірус. Вже трохи надоїло. Ціни не піднімали, наскільки я знаю. І я б не сказала, що товару не вистачає. Може, більше йде часник, картопля, цибуля».

Жінка зітхає, якщо так буде й надалі, то половина її конкурентів просто позакриваються, бо не встигатимуть закуповувати свіжий товар. Напевно, вона знає, як у них йдуть справи.

Частина продавців мовчазні, про свої справи розказувати не хочуть, хоч на збитих стелажах у них продукції не зменшилось – купуй, що душа захоче. На вході до павільйону стоять конт­ролери в масках, слідкують, аби всередині не скупчувалося багато людей.

Не відстає і «п’яний базар». Цей прохідний двір, що з’єднує вулиці Тичини й Бельведерську, на обмеження поки не дуже зважає. Люди роздивляються, купують. Єдина відмінність – продавці тут не в масках і переживають за те, що їм не дозволять вийти на роботу 18 березня.

Товар у дорозі

Працюють і супермаркети. Заходимо в один із магазинів мережі АТБ. Людей не так і багато, деякі полиці порожні. З олією, сіллю та туалетним папером зов­сім сумно. Касир-консультант Наталія Мельниченко пробиває товар і каже, що полиці забивати не встигають. До речі, всі працівники також у масках. А на стелажах, де відсутня продукція, приклеєні надписи «товар у дорозі».

«Все за звичним графіком, продукти вивозимо і розкладаємо зранку, без паніки, метушні, – говорить касирка. – Потім – в обід і вночі. Люди ніби не панікують, та й товару в нас менше не стало, все завжди є».

В «Сільпо», що на Північному бульварі, ситуація така ж. Загалом по супермаркетах з продуктами все гаразд.

Кав’ярні, ресторани, паби зачинилися на карантин. Деякі навіть припинили роботу за день до офіційного рішення міської ради. Наприклад, пивний клуб «Десятка» та «Сімейна ресторація Мулярових» розмістили на своїх сторінках у Facebook оголошення про закриття ще 15 березня. Біля них пусто, з вікон світла не видно, не чути жодних звуків.

Читайте: У Франківську громадський транспорт таки зупинять – медиків та комунальників обіцяють довозити

Бармен Роман Лейб’юк розповідає, що лаунж бар GoodZone також закрився ще за день до рішення мерії.

«Власник зателефонував в кінці зміни до адміністратора, порадились, вирішили зачинитися задля безпеки відвідувачів, – каже хлопець. – Наступного дня все продезінфікували, а те, що підлягає утилізації – викинули. Продукти заморозили. Алкоголю в нас, звісно, багато, але він точно не зіпсується. Коли все пройде, то повернемось до роботи в звичному режимі. Сподіваюся, швидко».

Будь-яких атракцій також не буде: кінотеатри – зачинені, театри переносять вистави, скасувала концерти й філармонія. Принаймні, до 3 квітня точно.

Без масок і паніки

Метушня, особливо в центрі міста, була ще хіба 16 березня. На стометрівці під банкоматами стояли черги по кілька десятків людей. До банків запускали тільки по одному-двоє. Доходило і до сварок, бо ніхто нікого пропускати не хотів – навіть пенсіонерів чи батьків з дітьми. Напружувалися і люди в чергах за поштовими відправленнями.

В аптеці на Південному бульварі антисептиків і масок не було. Більше того, продавець сказала, що так по всьому місту.

Біля наступної аптеки – аспірант медуніверситету Ігор Струк. Він також прийшов за масками. Каже, аспіранти карантину не мають – працюють в лікарнях у звичному режимі.

«Ми постійно повинні змінювати маски, коли йдемо до пацієнтів, – каже Ігор Струк. – А їх ніде немає, я обійшов багато аптек. На деяких висять оголошення, що антисептики і маски закінчились. Я не розумію людей, котрі в паніці скуповують всі маски – вони потрібні тільки хворим, аби не заразити інших, і медикам. А звідки їх мають взяти лікарі, котрим це необхідно в першу чергу? За антисептики мовчу, тепер бракує навіть спирту».

З понеділка приватні та комунальні автобуси курсують в режимі вихідного дня. Кількість людей в них зменшилась, але пасажири не зникли, бо добратися до роботи чи лікарні все одно треба. А з четверга мерія взагалі планує припинити рух громадського транспорту містом.

До теми: З Прикарпаття до столичної лабораторії надійшло три підозри на коронавірус

Комунальним автобусом № 27 їдемо з вулиці Довгої до вокзалу. Людей у салоні – до десяти, не більше. Усі мовчать, більшість пасажирів літнього віку. На одній із зупинок в автобус заходить дів­чина, одягає маску та нестерильні чорні рукавички. Вона не сідає і старається триматись подалі від людей в салоні.

Цими днями Франківськ таки опустів. Більше не лунає музика, в очі кидаються вивіски «Не працюємо. Карантин». Місто ніби ще спить чи просто чогось чекає.

Автор: Богдан Мисюк
Читайте «Репортер» у Telegram – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.