Війна

Реконструкція мухи з добудовою слона

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Світлана Герасимович Ви спокійно живете у своєму помешканні і насолоджуєтесь життям, яке хоч інколи, та все ж дарує приємні несподіванки. «Свій дім — своя фортеця» — думаєте ви, коли на вулиці негода. Але не втрачайте пильності! Біда може знайти вас у стінах вашого будинку і захопити зненацька, замаскувавшись під зовні доброзичливого, але аж ніяк не безкорисливого сусіда.А раптом вашому сусідові в один прекрасний момент виявиться замало житлової площі і заманеться розширити свої володіння за рахунок прибудинкової території, добудувавши до старого двоповерхового будинку чотириповерховий, тим самим поставивши під загрозу цілісність будівлі. «Нереально» — скажете ви. — Необхідно пройти безліч інстанцій, отримати масу дозволів».Все не так складно, як здається на перший погляд, процедура значно спрощується, якщо ваш сусід — чиновник. Ті двері, які назавжди закриті для вас, відчиняються для нього без проблем. Ті люди, які відвертають обличчя від вас і шкодують хвильку дорогоцінного часу, щоб вислухати, йому усміхнуться і подадуть руку допомоги. Зрештою, просто нереально довести свою правоту, якщо все зроблено цілком законно, з дотриманням усіх необхідних вимог і приписів. 

 

 

Дозволи для «лівих» людей

Такі випадки ми спостерігаємо на кожному кроці, але мало хто про них говорить. Одні не хочуть про це говорити, з байдужістю опустивши руки і зневірившись у можливості щось комусь довести, інші бояться за життя своє і близьких людей, потерпаючи від погроз, дехто ж просто тішиться обіцянками принаймні часткового відшкодування збитків.

Власне епопея з будинком №?3, що на вул. Марійки Підгірянки в центральній частині міста, почалась ще у 2004 році, коли рішенням виконавчого комітету міської ради було надано дозвіл на проведення проектно-пошукових робіт забудівникам Р.?О. Підлипному та Я.?М. Шевчуку. Якщо до цього часу мова йшла лише про добудову веранди старенькій власниці однієї з квартир Марії Труш, на що погодились всі мешканці будинку, то тепер забудівниками стали зовсім інші люди, один з яких мешкав у вищезгаданій квартирі, в той час як інший жодного відношення до будинку не мав.

Кардинально змінилися і розміри добудови, адже йдеться вже про реконструкцію існуючої будівлі з добудовою чотириповерхового будинку з магазином. Причому дозвіл на таку реконструкцію з добудовою жильці будинку знову ж таки давали Марії Труш, власниці горезвісної квартири, а не кмітливим забудівникам. Цікаво, що один із забудівників, який жодного стосунку до будинку не має, обіймає посаду заступника головного архітектора Івано-Франківської області. Невідомо, чи погодились би на добудову мешканці будинку, якби знали, що участь у ній бере зовсім «ліва» людина.

Згідно з договором оренди, землі, які належать до запасу міської ради, надавалися забудівникам у користування терміном на три роки. В чому саме полягає реконструкція будинку, поки що невідомо. Можна лише припустити, що внаслідок такої «реконструкції» може постраждати не тільки будинок, до якого збираються добудовувати, а й сусідні будівлі. Скажімо, будинок №?1, впритул до якого збираються добудовувати, за радянських часів довший час вважався аварійним. Після суто косметичного ремонту статус аварійності з будинку було знято. Наразі стіни споруди прикрашають чотири величезні тріщини, від фундаменту до верхнього поверху. Зважаючи на величезне техногенне навантаження (обидва будинки знаходяться поблизу залізниці, де спостерігається постійна вібрація), мешканці обидвох споруд хвилюються неспроста. За словами Софії Савчук, яка проживає в сусідньому будинку, в результаті добудови тутешні мешканці будуть фактично позбавлені прибудинкової території. Враховуючи той факт, що в будинку є багато дітей, яким потрібно десь гратись, і чимало пенсіонерів, які просто хочуть погомоніти на лавочці біля будинку, всього цього вони будуть позбавлені безповоротно.

 

Гіркі наслідки реконструкцій

Реконструкція, у її загальноприйнятому значенні, передбачає комплекс будівельних робіт, спрямованих на поліпшення експлуатаційних показників приміщень житлового будинку шляхом його перепланування та переобладнання, надбудови, вбудовування, прибудови з одночасним доведенням цих показників у відповідність до технічних нормативних вимог.

Цікаві факти випливають з приводу згод на добудову, які нібито були отримані від усіх сусідів. Законодавець не передбачає обов’язкового нотаріального посвідчення таких заяв. А отже, з’являється широке поле для діяльності кмітливців. Закономірно згодом виявляється, що не всі сусіди впізнають свої автографи на важливих документах.

Так сталося і в нашому випадку: мешканка однієї з квартир будинку №?3, Йосифа Романюк стверджує, що взагалі була відсутня в той час, як підписала згоду на добудову. Через проблеми із здоров’ям жінка була майже при смерті, але з допомогою лікарів якось оклигала. Цього, як припускає Й.?Романюк, мабуть, не очікували забудівники.

Фахову думку з цього приводу висловив начальник міського управління архітектури і містобудування Ігор Гаркот: «Що таке нотаріальне посвідчення? Сьогодні нотаріус засвідчив ваш підпис, а завтра у того самого нотаріуса ви можете його відкликати». Побоювання сусідів щодо можливого пошкодження будинку внаслідок багатоповерхової добудови очільник міської архітектури спростував коротко і ясно: «Зараз будівельна техніка на такому рівні, що можна всі питання вирішувати». Цікаво, чому тоді двоповерхівка на вул. Чорновола внаслідок схожої «реконструкції» дала таку тріщину, що мешканцям будинку довелось відселятися.

До речі, дозвіл на «реконструкцію з прибудовою» надавався тим же рішенням міськвиконкому, всі необхідні вимоги були дотримані, проект пройшов відповідну експертизу і був цілком законним. Свідками аналогічної ситуації стали в квітні 2007 року й жителі вул. Довгої. Тут власники двох крайніх квартир одного з будинків вирішили добудувати додаткові приміщення і почали рити котлован вздовж стіни. В результаті старі фундаменти будинку, зведеного ще в 60?х роках минулого століття, не витримали підкопу, стіни дали тріщину, і одна сторона будівлі повністю обвалилась.

Мешканець будинку №?3 Роман Шульга неодноразово звертався зі скаргами до міського та обласного управлінь архітектури і містобудування, КРУ, прокуратури міста та області, отримуючи численні чиновницькі відписки з підтвердженням законності дій забудівників. Наразі позовна заява стосовно оскарження рішення міськвиконкому та договору оренди розглядається судом.

 

Замкнуте коло

Те, яким саме чином збираються забудівники «поліпшувати» експлуатаційні показники наявних житлових приміщень, поки що залишається загадкою. Один із них, Роман Підлипний, (до речі, працівник міськвиконкому) відмовився роз’яснювати суть реконструкції і відіслав журналістів до тих, хто наводить наклеп на добропорядних сусідів, покладаючись на те, що справа в суді, а журналістська братія, мовляв, все одно перекрутить факти.

Інший забудівник, Ярослав Шевчук, черговий раз запевнив нас у законності добудови і наявності всіх необхідних дозволів для її здійснення. Фахову оцінку архітектора, щоправда, давати відмовився, зазначаючи, що у випадку нанесення шкоди будівлі, яку збираються реконструювати, або сусідній з нею, збитки буде відшкодовувати забудівник.

У пересічного громадянина може виникнути логічне запитання, скільки ж платять забудівники за оренду землі площею близько трьох арів у центральній частині міста. Сума, як виявляється, доволі скромна — 18 грн. 84?коп.?/?рік. Не хочеться черговий раз критикувати наше досконале законодавство, але виникає риторичне запитання: чи не замало? При тому, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 62814.28 грн.

Що ж, виходить, якесь замкнене коло, причому жертвами стають люди, які просто не хочуть завтра залишитись на вулиці без даху над головою. Уберегти своє житло від небажаних забудовників практично неможливо, тим паче, якщо в них всі козирі в руках. Виходить, що жоден з нас не застрахований від того, що в один прекрасний момент стіни нашого будинку зваляться на нашу ж голову, і ми побачимо саркастичну усмішку самовпевненого дядечки з усіма необхідними дозволами і приписами.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.