Війна

«Очищення водою». Велика вода — великий піар

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Марія Гаврилюк   В кадр кореспондента «1+1» потрапив голова Галицької райради. Телекореспонденти разом із рятувальниками на тягачі-амфібії годину чекали голову районної ради. А в цей час в затоплених селах люди чекали на хліб і воду, на допомогу. Але рятувальники отримали жорстку команду без чиновника не рушати. Сумно, очевидно голова Галицької райради вважає людей такими собі «песиками і котиками» — вони повинні знати «хазяїна», повинні знати «руку», яка їх «годує». Кому війна, а кому… час великого піару. Безперечно, що подібних на галицького чиновника у нас у владі більшість. На жаль. Але інших де взяти?!

 

Надзвичайна ситуація, яка склалася, не тільки стала повчальною для влади і показала її розгу­бленість, паніку і безпорадність. Першим рятувати іванофранківців 25 липня прибув міністр з надзвичайних ситуацій Володимир Шандра. Вивчати ситуацію не було часу, тому видав розпорядження залучити додаткові сили МНС із Волинської, Рівненської, Хмельницької, Львівської та Тернопільської областей.

Один наш знайомий автомобілем повертався з Києва з відрядження. Зупинився пообідати в придорожньому ресторанчику під Бучачем.

Там якісь люди в камуфляжі піднімали тости «За службу». Частина з них вже опустили голови на столи. Тільки потім стало зрозуміло, що це МНС-ники їхали у відрядження «на повінь» у Західну Україну. По завершенню забави вони були такі «хороші», що їх самих треба було «рятувати»… Вони їхали на повінь, як на якусь пригоду, як сказати їдуть в табір…

Міністр В.?Шандра виглядав змученим, трішки наляканим і зовсім не готовим до тієї відповідальності, яка раптом звалилася на його плечі.

Президент в цей час займався святкуванням 1020?річчя хрещення Русі, намагався виконати фантастично складне і доленосне для України завдання — творення Помісної Православної Церкви. Як тільки зміг, приїхав на Прикарпаття. Звичайно, не могла залишитися осторонь таких піар-приводів і Юлія Тимошенко.

Отже, на допомогу міністру Володимиру Шандрі у неділю, 27 липня, прибула важка артилерія: спочатку перший віце-прем’єр Олександр Турчинов, пізніше — Президент України Віктор Ющенко, прем’єр Юлія Тимошенко. («Двоє піарщиків в одному рятувальному човні», — жартували наші колеги-журналісти.) У понеділок прем’єр-міністр Юлія Тимошенко відвідала Івано-Франківщину вдруге.

Всі ці візити, як стверджує губернатор області Микола Палійчук ,можуть допомогти добитися бюджетного відшкодування коштів на ліквідацію наслідків стихії, яких область на даний час не має. А порахована сума збитків на сьогоднішній день становить 1 млрд. 709 млн. гривень.

У понеділок, 28 липня, на Івано-Франківську область уряд виділив 60 мільйонів на ліквідацію стихії. В цю суму входить кошти на оздоровлення дітей, обіцяна Юлією Тимошенко авансова допомога у розмірі 1?2 тисячі гривень та інші витрати. На вчорашній день виплачено безпосередньо людям із цієї суми 2, 800 мільйона гривень.

Найбільше люди стурбовані пошкодженими дорогами. У гірських місцевостях виникла проблема сполучення з лікарнями. Хворого хлопчика у Верховинському районі, якого зловив апендицит, шість годин несли до дороги, щоб відвезти у лікарню. На щастя, все закінчилося благополучно, хлопчика привезли в обласну лікарню і прооперували. Та найгірше, що стихія забрала людські життя. До прикладу, у Верховинському районі від удару блискавки померло двоє дітей — дівчина віком 18 років і хлопчик — 11. Через відсутність мостів і пошкоджені дороги, батьки хлопчика не могли забрати у Надвірну похоронити. У Снятинському районі знайшли двох мертвих хлопчиків після того, як спала вода.

Виникає запитання, чому ніхто не був готовий до такої надзвичайної ситуації, чому не вистачило рятувальної техніки, рятувальників і врешті-решт грошей? Аналізуючи ситуацію, поведінка деяких людей просто вражає.

Наприклад, вирішив не тільки попіаритися, а й заробити на чужому горі мер Тисмениці Ярема Галига. Без паніки (чому можна тільки позаздрити у таких випадках) сів у човен і вирішив «допомогти» людям хлібом і водою — у буквальному розумінні. Думаєте від щирого серця? Думаєте, людей стало шкода? Видно не вистачає мерської зарплати, тому, плаваючи у човні, продавав людям хліб по три гривні, а пляшку воду — по чотири. Заробляв на чужому горі не тільки мер Тисмениці. Розповідають, що у Надвірнянському районі пожежники брали з людей гроші, щоб помпами викачати воду з подвір’я.

Звичайно, передбачити такої біди не можна було. Але треба якось виходити із ситуації. Вчора голова ІФ ОДА прозвітував перед журналістами про подолання наслідків стихії. Сказав, що до справи залучені військові, як помагають розчищати дороги і незабаром всі наслідки природної катастрофи будуть ліквідовані, а збитки компенсовані.

Але може статися, що це залишиться тільки обіцянками. Через слабку виконавську дисципліну місцевих кадрів. Адже доки Микола Палійчук сам не поїхав у той чи інший постраждалий район, місцева влада часто не знала, що їй робити. А на запитання людей, чому ніхто нічого не робить, по секрету, відповідали: немає часу, бо готуємо документи, адже їде керівництво. Скільки часу потрібно, щоб реконструювати дороги, невідомо. А це для людей головне, адже у селах не працюють пошта, медпункти, у магазинах закінчуються продукти.

 

Офіційно

За офіційною інформацією обласної адміністрації від стихії в Івано-Франківській області постраждало 22 особи, шестеро з яких дітей. Хоча ймовірно це ще не остаточна цифра, постраждалих, адже у багатьох місцях вода ще не спала. В області постраждало 398 населених пунктів, 24251 житлова будівля, 22556,49 га сільськогосподарських угідь, розмито 497?км берегів, пошкоджено 100?км та зруйновано 30,28?км берегоукріплень річок, зруйновано 18,49?км дамб, пошкоджено та затоплено 482 автомобільних та 530 пішохідних мостів, пошкоджено 1119,18?км автомобільних доріг та 651 шт. водоперепускних труб, затоплено 15 водозаборів. Без електроенергії, на вчорашній день залишалися ще 46 населених пунктів.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.