Війна

«Двірцевий переворот»

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr

Марія Гаврилюк Після того, як 8 травня Івано-Франківська міська територіальна виборча комісія майже у закритому режимі зареєструвала сім депутатів міськради, члени БЮТу та «Нашої України», очевидно, вирішили 19 травня провести сесію міськради у такому ж майже закритому режимі. Але чи було це засідання легітимним продовженням сесії, залишається сумнівним питанням. Про це засідання ніхто офіційно не повідомив ЗМІ. Правда, деяким журналістам пощастило, що комусь повідомили знайомі депутати, комусь колеги. Чи не вперше на сесію не прийшов і міський голова Івано-Франківська Віктор Анушкевичус та фракція УНП у міській раді. Правда, у сесійній залі були присутні голова фракції УНП Богдан Чупірчук та член УНП Михайло Коник, але вони відмовилися реєструватися.

Нагадаємо, що на порядок денний 27 сесії Івано-Франківської міської ради винесено 50 питань, жодного з яких міськрада так і не розглянула на першому пленарному засідання 6 травня, тому що депутати згадали, що депутатський корпус працює не у повному складі. У зв’язку з цим 8 травня зібралося засідання міської ТВК і було введено у депутатський корпус Івано-Франківської міської ради сім депутатів — п’ять від БЮТу і два від «Нашої України». Депутатам видали тимчасові посвідчення, але для повної працездатності їм потрібно прийняти депутатську присягу, що запланували зробити на сесії міськради.

Через відсутність міського голови засідання почав проводити секретар міськради Василь Бойчук, який зареєстрував депутатів. У залі виявилося 33 депутати і шість із новов­ведених.

Після цієї довгої процедури голова фракції «Наша Україна» Михайло Івасютин зауважив, що голова міської ради відсутній через об’єктивні причини, тому запропонував взяти п’ятихвилинну перерву і запросити міського голову провести сесію міськради. Голова фракції Ярослав Бачкур зауважив, що перерву робити не потрібно, але голови депутатських фракцій та груп мають піти і запросити голову міськради Віктора Анушкевичуса провести пленарне засідання 27-ї сесії Івано-Франківської міської ради.

Отож депутати вирушили на пошуки міського голови, щоб запросити його провести друге пленарне засідання 27 сесії Івано-Франківської міської ради.

 

«Звершилося…»

Пошуки виявилося успішними. Міський голова з’явився у сесійній залі і розповів про те, що 14 травня до нього поступило звернення, підписане 23?а депутатами, з проханням скликати пленарне засідання, яке він призначив на 23 травня.

Посилаючись на законодавство України, Віктор Андрюсович сказав, що дане засідання не є легітимним, тому що він не давав доручення скликати сесію, тому ні секретар міськради, ні депутати самовільно не мають права це робити. «У разі невмотивованої відмови міський голова у двотижневий термін не скликає сесію, тоді сесійне засідання може вестися без міського голови і його може вести секретар міськради», ? сказав міський голова.

Після цих слів у залі почалася дискусія, легітимним чи нелегітимним є дане засідання. Михайло Івасютин час від часу закликав припинити ці обговорення і надати слово представникам ТВК, щоб ті оголосили про введення шість нових депутатів надати можливість цим депутатам прийняти присягу: «Ми хочемо, щоб депутати прийняли присягу, стали повноправними депутатами і почали працювати», ? сказав він.

Але дебати продовжувалися. Зокрема член Партії регіонів Богдан Федьків висловив таку думку: «Зрозуміло, для чого затягується час. Вони чекають рішення якогось суду, щоб заблокувати рішення ТВК і завести тих депутатів, яким видала ТВК тимчасові посвідчення». Можливо, і така думка має право на існування, адже нещодавно ми переконалися, що суди справді мають властивість приймати рішення у надзвичайно короткі терміни.

Нашоукраїнець Олексій Зборовський зауважив, що законодавство передбачає початок сесій, а не пленарних засідань, тому засідання, на його думку, є легітимним: «У Верховній Раді не передбачили, що голова міста йде на конфронтацію з міською радою і не захоче розпочинати пленарне засідання», ? сказав пан Зборовський. Думаю, якщо ще деякий час міська рада не почне ефективно працювати, є ймовірність, що у Верховній Раді передбачать і цей нюанс. А депутат Володимир Олійник, звертаючись до міського голови, сказав: «Якщо чесно, то коли ви прийшли і те, що ви сказали, то ? це більша неповага, ніж ви би не приходили. Якщо ви вважаєте це засідання нелегітимним, то можете покинути зал, ми будемо продовжувати, а ви будете оскаржувати».

Напевно, навіть не потрібно пояснювати, що мав на увазі пан Олійник. Але голова фракції «Наша Україна» Михайло Івасютин одразу вибачився за колегу і знову попросив поставити його пропозицію на голосування. На що Віктор Анушкевичус відповів, що немає потреби це робити, адже засідання є нелегітимним, і пішов на збори до голови облради.

Незважаючи на те, що Богдан Чупірчук та Михайло Коник не зареєструвалися, вони активно брали участь в обговоренні. М.?Коник висловив думку, що засідання депутатів є «маленьким двірцевим переворотом», а Б.?Чупірчук сказав: «Сьогодні ми маємо депутатський бунт, депутатські збори, може щось інше, тільки не сесію міської ради».

Та після того, як міський голова покинув сесійну залу, заступник голови ТВК Віктор Короткий все?таки оприлюднив з трибуни рішення ТВК про реєстрацію депутатів, які після його виступу прийняли депутатську присягу. Михайло Івасютин сказав, що нарешті «звершилося» і є привід для святкування, бо депутатський корпус нарешті почне працювати у повному складі. Після цього легітимне чи нелегітимне засідання сесії закінчилося. Депутати домовилися скликати погоджувальну раду і наступного дня, тобто 20 травня продовжити засідання 27 сесії.

 

У вас своє весілля — у нас своє

Наступного дня продовжилося засідання, на яке міський голова Віктор Анушкевичус та фракція УНП знову не з’явилися. Депутати розглянули ряд рішень, які стосувалися фінансування Програми Фонду виконання звернень депутатів та доручень виборців і блок земельних питань. Продовження свого пленарного засідання призначили на наступний тиждень.

У свою чергу міський голова призначив засідання на завтра, тобто на 23 травня. А це означає, що в Івано-Франківській міській раді твориться незрозуміло що. Хоча деякі прогнози зробити можна.

Очевидно, деякий час депутати від БЮТу та «Нашої України» не будуть ходити на сесії, які скликає голова, а голова не з’являтиметься на сесії, які організовує міськрада. А це означає, що можуть розпочатися судові процеси, які визнають нелегітимним самовільно скликані сесії міськради. У будь-якому разі рішення, прийняті депутатами на їхньому засіданні, деякий час виконуватися не будуть.

Менш ймовірною є версія що депутати якимось чином помиряться з міським головою, разом почнуть ходити на спільні сесії та злагоджено працювати. Але про це ми можемо тільки мріяти.

Донат
Читайте «Репортер» у  Telegram та Instagram  – лише якісні новини та цікаві статті у вашому телефоні
 

Comments are closed.